Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 13.6.2024, svátek má Antonín 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kdopak si to Lebedí v galerii?

01.07.2009   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdopak si to Lebedí v galerii?Jméno Otakara Lebedy je širší veřejnosti méně známé. Částečně k tomu přispělo i rozptýlení jeho obrazů do soukromých sbírek a dosavadní neúplné zpracování díla. Poslední Lebedova výstava se uskutečnila v Praze roku 1977. Současná výstava připravená Národní galerií v Praze je dosud největší přehlídkou, která představuje přes dvě stě padesát obrazů a kreseb z majetku Národní galerie v Praze, dalších dvaceti institucí a především dosud neznámá díla z řady soukromých sbírek a z dosud nezpracované Lebedovy pozůstalosti.

Otakar Lebeda se narodil v Praze 8. května 1877. V roce 1892, v pouhých patnácti letech, byl přijat na pražskou malířskou Akademii do krajinářského ateliéru profesora Julia Mařáka a brzy patřil – vedle Františka Kavána a Antonína Slavíčka – k nejlepším žákům. Lebedovo malířské dílo vzniklo v rozmezí krátkých devíti let. Rozsahem i obsahem je výjimečné, můžeme v něm sledovat velmi rychlý vývoj od realistického zachycení krajiny ke krajině náladové, která je odrazem umělcovy duše, až k velmi expresivnímu projevu v závěru tvorby.

Instalace je koncipována chronologicky. Z doby studií na pražské Akademii v letech 1892–1897 je kladen důraz především na díla vytvořená během plenérových exkurzí Mařákovy školy v Zákolanech a na Okoři. Samostatně jsou vystaveny soubory obrazů z míst, kam se Lebeda opakovaně vracel o prázdninách: od jihočeských rybníků a z Krkonoš. První cestu do zahraničí podnikl ještě jako žák Akademie, na Mařákův popud cestoval přes Alpy ke Gardskému jezeru.

Krátce po absolvování Akademie odjel Lebeda v říjnu 1897 poprvé do Francie a tři měsíce žil v Paříži, kde studoval na soukromé Colarossiho škole. Do Francie se ještě dvakrát vrátil. Důležitý pro něj byl především pobyt v městečku Concarneau v Bretani na podzim 1898. Cesty do Francie vnesly do jeho malířského projevu uvolněnější rukopis a výraznější barevnost, která je patrná i na obrazech malovaných při cestách po Čechách v letech 1898–1899 (zejména v Karlových Varech
a Bechyni).

V posledních dvou letech se v jeho díle objevuje výrazný expresivní tón a odklon od krajinomalby k figurální malbě. Souborem obrazů vytvořených v roce 1899 na Okoři a v Bechyni se Lebedovo krajinářské dílo uzavřelo.

Na podzim roku 1900 začal malovat rozměrný obraz Zabitý bleskem (3 x 3,5 m). Psychické a fyzické vypětí, které doprovázelo práci na obrazu, a patrně i duševní porucha byly příčinou tragického konce mladého malíře. 12. dubna 1901 se Otakar Lebeda zastřelil.

Na výstavu je zapůjčen ojedinělý soubor osobních dokumentů, kreseb a korespondence z malířovy pozůstalosti, kterou po umělcově smrti uspořádal jeho bratr Antonín Lebeda.OTAKAR LEBEDA (1877–1901)
25. 6. 2009 – 24. 1. 2010, VALD&STEJNSKÁ JÍZDÁRNA  

Doprovodné programy 

PROGRAMY PRO STUDENTY A DOSPĚLÉ
Komentované prohlídky k výstavěČas: neděle, 16.15 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.Termíny: 26. 7., 30. 8., 18. 10., 22. 11., 13. 12. a 24. 1. Komentované prohlídky s kurátorkou výstavy Veronikou HulíkovouČas: první středa v měsíci, 15.30 / Cena: vstup i výklad zdarma / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.Termíny: 7. 10., 4. 11. a 6. 1. Komentované prohlídky a přednášky s odborníkyČas: 16.30 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.Termíny: 2. 9. středa, 26. 11. čtvrtek, 2. 12. středa, 14. 1. čtvrtek Kateřina Bednářová Kuthanová Komentovaná prohlídka ke Dnům evropského dědictvíTématem Dnů evropského dědictví roku 2009 je „Památky měřené časem" a Národní galerie připravila komentované prohlídky se zaměřením na problém času v umění. Čas: neděle, 13.00 / Cena: zdarma pro účastníky doprovodného programu / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.13. 9. Otakar Lebeda – relativita času v krajině přelomu 19. a 20. století Vánoční komentované prohlídkyČas: 16.15 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.Termíny: 25. 12. a 26. 12. Komentované prohlídky na objednávkuObjednejte si komentované prohlídky k výstavě v českém, anglickém, německém a francouzském jazyce.Cena: základní v češtině 600 Kč / 60 min. / 1 skupina (max. 25 osob); cizojazyčný výklad 1500 Kč / 60 min. / 1 skupina (max. 25 osob) / Rezervace: dva týdny předem na vzdelavani@ngprague.cz či 224 301 003. Komponovaný program „Nevím ani, co Ti mám psáti...“Interpretace dopisů Otakara Lebedy rodině v podání členů skupiny Depresivní děti Viktora Filipa a Tomáše Randuse.Čas: sobota, 16.15 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 30 min. / Místo setkání: U pokladny.Termíny: 19. 9., 3. 10. a 1. 11. Sobotní dílna pro studenty a dospěléKabát jako horaBudeme experimentovat s tím, jak proměnit banální akademické zátiší v temnou, dramatickou či zářivou krajinu. Kabát spadlý na zem se promění v horu, talíře se rozpustí v jezera a šály v prameny a řeky. Čeká nás digitální fotografie i malba. Předchozích znalostí či zkušeností není třeba.Cena: 120 Kč / snížená 110 Kč (v ceně vstupné a lektorský poplatek) / Doba trvání: 13.00–16.00 / Místo setkání: u pokladen / Rezervace: nutná. Termín: 7. 11.   

PROGRAMY PRO DĚTI
Sobotní otevřený ateliér pro děti i rodiče Přijďte společně s dětmi prožít aktivní výtvarně zaměřené sobotní odpoledne do Valdštejnské jízdárny, kde se inspirujeme obrazy Otakara Lebedy.Chvějivé chomáčeJedna barva je tisíc jiných barev. Budeme pozorovat jednotlivé chomáčky, rozplétat je a pak zase skládat a splétat dohromady ve velkém obrazu krajiny.Cena: 80 Kč / 1 osoba (v ceně je zahrnuto vstupné, poplatek za lektorské služby a výtvarný materiál) / Doba trvání: navštivte ateliér kdykoli od 14.00 do 16.30.Termín: 10. 10. 

SPECIÁLNÍ AKCE
Jednodenní plenér pro studenty a dospěléMařákovi žáci znovu v akci!Pojďme po stopách Mařákovy školy v okolí hradu Okoře! Staňme se na jeden den krajinářskou skupinou hledající horizont, dobré světlo, chvějivé barvy a zvláštní náladu tohoto místa! Součástí plenéru bude polední piknik. Předchozích výtvarných zkušeností není třeba.Cena: 350 Kč / 1 osoba (v ceně je zahrnuto odborné vedení, výtvarný materiál, piknik) / Čas: sobota, 10.00–17.00 / Místo setkání: 10.00 v Zákolanech u Okoře / Rezervace: nutná. Termín: 12. 9. Víkendová výtvarná dílna pro studenty a dospěléTělo krajinyJakými způsoby můžeme krajinu vnímat, uchopit, interpretovat a pochopit? Jak do ní patříme my, její obyvatelé a její minulost? Pojďme se inspirovat vodní a lesní krajinou jižních Čech, starobylým hradištěm Svákov a gotickou klecí na světlo. Zkusíte si spolu s lektory postupy současného umění, jako je automatická kresba, světelná instalace, tvorba objektů, land-art, site specific art a performance. Vytvoříte vlastní díla reagující na prostor, který vás zaujal. Dílna je vedena konceptuálním umělcem Romanem Kudláčkem a architektem Janem Kodatem. Tento workshop pořádá NG ve spolupráci s občanským sdružením A.J.V.A. a spolkem ProPolis. Cena: 1 900 Kč / 1 osoba (v ceně je zahrnuto ubytování, jídlo, odborné vedení, výtvarný materiál) / Místo konání: umělecký chatový tábor Ajva u Soběslavi / Rezervace: nutná (dílna se uskuteční pouze při min. počtu 15 účastníků, max. počet 20 osob).Termín: 5. 6.–7. 6. (pátek večer až neděle odpoledne) Týdenní letní výtvarné dílny pro studenty a dospěléTAMKAMTOJde o tzv. site specific projekt, kdy budeme reagovat na konkrétní místo v krajině a své myšlenky a prožitky zpracovávat prostředky současného vizuálního umění. Že nevíte, co si pod tím vším představit a nemáte zkušenosti? Nevadí! Potřebujete jen otevřenou mysl a chuť tvořit sám i spolupracovat na společném díle s ostatními.Cena: 2 950 Kč (v ceně je zahrnuto ubytování, plná penze, výtvarný materiál, technika, atd.) / Místo konání: obec Přebuz v Krušných horách / Věk: 16–28 + / Pozn. Projekt je připravován ve spolupráci s Prázdninovou školou Lipnice (www.tamkamto.cz) / Rezervace: nutná.Termín: 9. 8.–20. 8. 2009 (11 dní) S nohama v potoce a hlavou v oblacích (pro začátečníky)Krajinářská dílna s důrazem na klasický plenér (olejomalba; od rámování k vlastní tvorbě v této technice) se bude věnovat zvládnutí výtvarných výrazových a formálních prostředků, jako je barva, světlo, kompozice a rukopis v krajině v okolí Horní Chřibské (okres Děčín). Program dílny se skládá z vlastní práce účastníků pod vedením odborných lektorů, večerních přednášek o umění 19. a 20. století a je ukončen prezentací výsledků dílny. Dílnu povedou MgA. Vladimír Větrovský
a Mgr. Martina Kleinová.
Cena: 5 200 Kč / 1 osoba / 1 týden (v ceně je zahrnuto ubytování, polopenze, odborné vedení, večerní přednášky, část výtvarného materiálu – 4 rámy a plátno). / Rezervace: nutná.Termín: 27. 6.–4. 7. 2009 S nohama v potoce a hlavou v oblacích (pro pokročilé)Krajinářská dílna pro pokročilé bude zaměřena na různé způsoby dívání na krajinu a její zachycení nejen v olejomalbě s důrazem na postižení genia loci Jižních Čech (vodní plocha, zrcadlení, dvojitý horizont, melancholie). Cílem dílny je uvědomit si, že nejde jen o malířský přepis prostoru kolem nás, ale o kontakt s realitou a chápání krajiny jako podobenství o světě a sebe sama. Dílna proběhne v okolí Lutové (okres Jindřichův Hradec). Program dílny se skládá z vlastní práce účastníků pod vedením odborných lektorů, večerních přednášek o umění 19. a 20. století a je ukončen prezentací výsledků dílny. Dílnu povedou doc. ak. mal. Zdenek Hůla a MgA. Oldřich Bystřický. Cena: 4 900 Kč / 1 osoba / 1 týden (v ceně je zahrnuto ubytování, polopenze, odborné vedení, večerní přednášky, část výtvarného materiálu – 4 rámy a plátno). / Rezervace: nutná.Termín: 15. 8.–22. 8. 2009


Zdroj: www.ngprague.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Kuba - 2.7.2009 - 20:21

osvětlení
Osvětlení výstavy je něco děsnýho. U kreseb si vemte baterku:-) Jinak výstava je úžasná, i když chybí pár významných obrazů.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0302 s