Kdopak si to Lebedí v galerii?
01.07.2009
redakce
Výtvarné umění
Jméno Otakara Lebedy je širší veřejnosti méně známé. Částečně k tomu přispělo i rozptýlení jeho obrazů do soukromých sbírek a dosavadní neúplné zpracování díla. Poslední Lebedova výstava se uskutečnila v Praze roku 1977. Současná výstava připravená Národní galerií v Praze je dosud největší přehlídkou, která představuje přes dvě stě padesát obrazů a kreseb z majetku Národní galerie v Praze, dalších dvaceti institucí a především dosud neznámá díla z řady soukromých sbírek a z dosud nezpracované Lebedovy pozůstalosti.
Otakar Lebeda se narodil v Praze 8. května 1877. V roce 1892, v pouhých patnácti letech, byl přijat na pražskou malířskou Akademii do krajinářského ateliéru profesora Julia Mařáka a brzy patřil – vedle Františka Kavána a Antonína Slavíčka – k nejlepším žákům. Lebedovo malířské dílo vzniklo v rozmezí krátkých devíti let. Rozsahem i obsahem je výjimečné, můžeme v něm sledovat velmi rychlý vývoj od realistického zachycení krajiny ke krajině náladové, která je odrazem umělcovy duše, až k velmi expresivnímu projevu v závěru tvorby.
Instalace je koncipována chronologicky. Z doby studií na pražské Akademii v letech 1892–1897 je kladen důraz především na díla vytvořená během plenérových exkurzí Mařákovy školy v Zákolanech a na Okoři. Samostatně jsou vystaveny soubory obrazů z míst, kam se Lebeda opakovaně vracel o prázdninách: od jihočeských rybníků a z Krkonoš. První cestu do zahraničí podnikl ještě jako žák Akademie, na Mařákův popud cestoval přes Alpy ke Gardskému jezeru.
Krátce po absolvování Akademie odjel Lebeda v říjnu 1897 poprvé do Francie a tři měsíce žil v Paříži, kde studoval na soukromé Colarossiho škole. Do Francie se ještě dvakrát vrátil. Důležitý pro něj byl především pobyt v městečku Concarneau v Bretani na podzim 1898. Cesty do Francie vnesly do jeho malířského projevu uvolněnější rukopis a výraznější barevnost, která je patrná i na obrazech malovaných při cestách po Čechách v letech 1898–1899 (zejména v Karlových Varech
a Bechyni).
V posledních dvou letech se v jeho díle objevuje výrazný expresivní tón a odklon od krajinomalby k figurální malbě. Souborem obrazů vytvořených v roce 1899 na Okoři a v Bechyni se Lebedovo krajinářské dílo uzavřelo.
Na podzim roku 1900 začal malovat rozměrný obraz Zabitý bleskem (3 x 3,5 m). Psychické a fyzické vypětí, které doprovázelo práci na obrazu, a patrně i duševní porucha byly příčinou tragického konce mladého malíře. 12. dubna 1901 se Otakar Lebeda zastřelil.
Na výstavu je zapůjčen ojedinělý soubor osobních dokumentů, kreseb a korespondence z malířovy pozůstalosti, kterou po umělcově smrti uspořádal jeho bratr Antonín Lebeda.

OTAKAR LEBEDA (1877–1901)25. 6. 2009 – 24. 1. 2010, VALD&STEJNSKÁ JÍZDÁRNA
Doprovodné programy
PROGRAMY PRO STUDENTY A DOSPĚLÉ
Komentované prohlídky k výstavěČas: neděle, 16.15 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.Termíny: 26. 7., 30. 8., 18. 10., 22. 11., 13. 12. a 24. 1. Komentované prohlídky s kurátorkou výstavy Veronikou HulíkovouČas: první středa v měsíci, 15.30 / Cena: vstup i výklad zdarma / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.Termíny: 7. 10., 4. 11. a 6. 1. Komentované prohlídky a přednášky s odborníkyČas: 16.30 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.Termíny: 2. 9. středa, 26. 11. čtvrtek, 2. 12. středa, 14. 1. čtvrtek Kateřina Bednářová Kuthanová Komentovaná prohlídka ke Dnům evropského dědictvíTématem Dnů evropského dědictví roku 2009 je „Památky měřené časem" a Národní galerie připravila komentované prohlídky se zaměřením na problém času v umění. Čas: neděle, 13.00 / Cena: zdarma pro účastníky doprovodného programu / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.13. 9. Otakar Lebeda – relativita času v krajině přelomu 19. a 20. století Vánoční komentované prohlídkyČas: 16.15 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.Termíny: 25. 12. a 26. 12. Komentované prohlídky na objednávkuObjednejte si komentované prohlídky k výstavě v českém, anglickém, německém a francouzském jazyce.Cena: základní v češtině 600 Kč / 60 min. / 1 skupina (max. 25 osob); cizojazyčný výklad 1500 Kč / 60 min. / 1 skupina (max. 25 osob) / Rezervace: dva týdny předem na vzdelavani@ngprague.cz či 224 301 003. Komponovaný program „Nevím ani, co Ti mám psáti...“Interpretace dopisů Otakara Lebedy rodině v podání členů skupiny Depresivní děti Viktora Filipa a Tomáše Randuse.Čas: sobota, 16.15 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 30 min. / Místo setkání: U pokladny.Termíny: 19. 9., 3. 10. a 1. 11. Sobotní dílna pro studenty a dospěléKabát jako horaBudeme experimentovat s tím, jak proměnit banální akademické zátiší v temnou, dramatickou či zářivou krajinu. Kabát spadlý na zem se promění v horu, talíře se rozpustí v jezera a šály v prameny a řeky. Čeká nás digitální fotografie i malba. Předchozích znalostí či zkušeností není třeba.Cena: 120 Kč / snížená 110 Kč (v ceně vstupné a lektorský poplatek) / Doba trvání: 13.00–16.00 / Místo setkání: u pokladen / Rezervace: nutná. Termín: 7. 11.
PROGRAMY PRO DĚTI
Sobotní otevřený ateliér pro děti i rodiče Přijďte společně s dětmi prožít aktivní výtvarně zaměřené sobotní odpoledne do Valdštejnské jízdárny, kde se inspirujeme obrazy Otakara Lebedy.Chvějivé chomáčeJedna barva je tisíc jiných barev. Budeme pozorovat jednotlivé chomáčky, rozplétat je a pak zase skládat a splétat dohromady ve velkém obrazu krajiny.Cena: 80 Kč / 1 osoba (v ceně je zahrnuto vstupné, poplatek za lektorské služby a výtvarný materiál) / Doba trvání: navštivte ateliér kdykoli od 14.00 do 16.30.Termín: 10. 10.
SPECIÁLNÍ AKCE
Jednodenní plenér pro studenty a dospěléMařákovi žáci znovu v akci!Pojďme po stopách Mařákovy školy v okolí hradu Okoře! Staňme se na jeden den krajinářskou skupinou hledající horizont, dobré světlo, chvějivé barvy a zvláštní náladu tohoto místa! Součástí plenéru bude polední piknik. Předchozích výtvarných zkušeností není třeba.Cena: 350 Kč / 1 osoba (v ceně je zahrnuto odborné vedení, výtvarný materiál, piknik) / Čas: sobota, 10.00–17.00 / Místo setkání: 10.00 v Zákolanech u Okoře / Rezervace: nutná. Termín: 12. 9. Víkendová výtvarná dílna pro studenty a dospěléTělo krajinyJakými způsoby můžeme krajinu vnímat, uchopit, interpretovat a pochopit? Jak do ní patříme my, její obyvatelé a její minulost? Pojďme se inspirovat vodní a lesní krajinou jižních Čech, starobylým hradištěm Svákov a gotickou klecí na světlo. Zkusíte si spolu s lektory postupy současného umění, jako je automatická kresba, světelná instalace, tvorba objektů, land-art, site specific art a performance. Vytvoříte vlastní díla reagující na prostor, který vás zaujal. Dílna je vedena konceptuálním umělcem Romanem Kudláčkem a architektem Janem Kodatem. Tento workshop pořádá NG ve spolupráci s občanským sdružením A.J.V.A. a spolkem ProPolis. Cena: 1 900 Kč / 1 osoba (v ceně je zahrnuto ubytování, jídlo, odborné vedení, výtvarný materiál) / Místo konání: umělecký chatový tábor Ajva u Soběslavi / Rezervace: nutná (dílna se uskuteční pouze při min. počtu 15 účastníků, max. počet 20 osob).Termín: 5. 6.–7. 6. (pátek večer až neděle odpoledne) Týdenní letní výtvarné dílny pro studenty a dospěléTAMKAMTOJde o tzv. site specific projekt, kdy budeme reagovat na konkrétní místo v krajině a své myšlenky a prožitky zpracovávat prostředky současného vizuálního umění. Že nevíte, co si pod tím vším představit a nemáte zkušenosti? Nevadí! Potřebujete jen otevřenou mysl a chuť tvořit sám i spolupracovat na společném díle s ostatními.Cena: 2 950 Kč (v ceně je zahrnuto ubytování, plná penze, výtvarný materiál, technika, atd.) / Místo konání: obec Přebuz v Krušných horách / Věk: 16–28 + / Pozn. Projekt je připravován ve spolupráci s Prázdninovou školou Lipnice (www.tamkamto.cz) / Rezervace: nutná.Termín: 9. 8.–20. 8. 2009 (11 dní) S nohama v potoce a hlavou v oblacích (pro začátečníky)Krajinářská dílna s důrazem na klasický plenér (olejomalba; od rámování k vlastní tvorbě v této technice) se bude věnovat zvládnutí výtvarných výrazových a formálních prostředků, jako je barva, světlo, kompozice a rukopis v krajině v okolí Horní Chřibské (okres Děčín). Program dílny se skládá z vlastní práce účastníků pod vedením odborných lektorů, večerních přednášek o umění 19. a 20. století a je ukončen prezentací výsledků dílny. Dílnu povedou MgA. Vladimír Větrovský
a Mgr. Martina Kleinová.Cena: 5 200 Kč / 1 osoba / 1 týden (v ceně je zahrnuto ubytování, polopenze, odborné vedení, večerní přednášky, část výtvarného materiálu – 4 rámy a plátno). / Rezervace: nutná.Termín: 27. 6.–4. 7. 2009 S nohama v potoce a hlavou v oblacích (pro pokročilé)Krajinářská dílna pro pokročilé bude zaměřena na různé způsoby dívání na krajinu a její zachycení nejen v olejomalbě s důrazem na postižení genia loci Jižních Čech (vodní plocha, zrcadlení, dvojitý horizont, melancholie). Cílem dílny je uvědomit si, že nejde jen o malířský přepis prostoru kolem nás, ale o kontakt s realitou a chápání krajiny jako podobenství o světě a sebe sama. Dílna proběhne v okolí Lutové (okres Jindřichův Hradec). Program dílny se skládá z vlastní práce účastníků pod vedením odborných lektorů, večerních přednášek o umění 19. a 20. století a je ukončen prezentací výsledků dílny. Dílnu povedou doc. ak. mal. Zdenek Hůla a MgA. Oldřich Bystřický. Cena: 4 900 Kč / 1 osoba / 1 týden (v ceně je zahrnuto ubytování, polopenze, odborné vedení, večerní přednášky, část výtvarného materiálu – 4 rámy a plátno). / Rezervace: nutná.Termín: 15. 8.–22. 8. 2009
Zdroj: www.ngprague.cz