Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Komiksový Malý princ zaujme děti i dospělé

06.07.2009   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Komiksový Malý princ zaujme děti i dospěléMalý princ Antoineho de Saint-Exupéryho patří už dávno mezi povinnou školní četbu. Jestliže však patříte mezi ty, kteří šikovnými kličkami neúprosný soupis nařízeného čtiva obešli a uvažujete o doplnění takto vzniklé mezery, nové vydání Exupéryho knížky, v netradiční komiksové formě, vám nyní dává šanci svůj prohřešek napravit.

Přestože Malý princ, nejslavnější dílo francouzského spisovatele a pilota Antoineho de Saint-Exupéryho, bývá často řazeno k dětské literatuře, mystický obsah plný symbolů a metafor má co říci především dospělým. Navzdory líbivým ilustracím samotného Saint-Exupéryho, které doprovázejí prakticky každý výtisk Malého prince (autor si nepřál jiné obrázky než své vlastní), obsah jeho knihy nemůže zapřít přinejmenším znepokojující obsah. Místy hluboce filozofické dílo o hledání ztraceného dětství, o pohledu na podivný svět dospělých nevinnýma očima dítěte, nutí k zamyšlení, a přes nádherné pasáže, popisující seznámení ztroskotaného pilota s malým princem či princovu starost o čerstvě vykvetlou růži, poselství Saint-Exupéryho díla ve finále příliš optimisticky nevyznívá.

Není se také čemu divit. Zkušenosti ze dvou největších válečných konfliktů v historii lidstva se neúprosně promítly do nejednoho díla dnes již světoznámých autorů, a ani Exupéry nebyl žádnou výjimkou. Na rozdíl od nich však rodák z francouzského Lyonu dokázal předběhnout dobu a vytvořit dílo natolik ojedinělé, moderní, že také dnes patří Malý princ mezi nejoblíbenější knihy po celém světě. Od svého vzniku se dočkal překladu do více jak 180 jazyků, 80 milionů prodaných výtisků jej řadí mezi nejprodávanější knihy všech dob. Neméně populární potom zůstávají seriálová či muzikálová zpracování.

Převedení Malého prince do komiksové podoby mohou od letošního léta posoudit také čeští čtenáři. Po zvážení všech pro a proti, porušili vlastníci pozůstalosti Saint-Exupéryho spisovatelovo přání a uvolnili příběh ke zcela novému zpracování. Nelehký úkol padl na bedra Joanna Sfara, jednoho z neuznávanějších francouzských umělců současnosti, který, kromě svých kreslířských kvalit v oblasti komiksu, slaví úspěchy také na poli režisérském. Sfarovo pochopení významu Saint-Exupéryho díla přispělo k velmi příjemnému výsledku jeho práce, kladně hodnocenému po celém světě. Komiksový Malý princ pečlivě přebírá nejdůležitější repliky své knižní předlohy a v kombinaci se Sfarovým výtvarným projevem dává Saint-Exupéryho příběhu zcela nový rozměr. Obrázkové zpracování navíc ocení jak dospělí, tak děti, pro které bude patrně Malý princ v této formě mnohem „skousnutelnější“ než původní kniha. Hra s barvami, které ve finále nejvíce inklinují k modrým odstínům, vytváří jedinečnou atmosféru a vykulené oči malého prince místy hledí až na dno čtenářovi duše.

Co u českého vydání ovšem postrádáme, jsou jakékoliv dodatečné informace. Citelně chybí pojednání o autorech a shrnutí významu Malého prince by také neuškodilo. Kniha vychází v pevné vazbě, což jistě potěší nejednoho rodiče, zamýšlejícího Malého prince jako dárek pro svou ratolest.

Patříte-li k fanouškům Saint-Exupéryho díla, rozhodně neobcházejte tento titul obloukem. Přes pochopitelné obavy, komiksové zpracování Malému princi na kráse nic neubírá, ba právě naopak. Celosvětově rostoucí popularita komiksů navíc opět dokazuje hodnotu námětů, jež podobná proměna postihuje. Hledáte-li zajímavou alternativu do své knihovny, v případě Malého prince tak jistě neprohloupíte.

Joann Sfar (podle Antoina de Saint-Exupéryho): Malý princ
Vydalo nakladatelství Albatros v roce 2009
Edice: komiks
Formát: 163 x 238, váz.
Počet stran:112
Vydání: 1.
Z francouzštiny přeložila Zdeňka Stavinohová
cena: 229Kč
obálka www.albatros.cz

foto: Albatros
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0277 s