Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Středoevropští režiséři zaperlí v Plzni

26.08.2009   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Středoevropští režiséři zaperlí v Plzni17. ročník mezinárodního festivalu Divadlo, který proběhne od 9. do 17. září 2009 v Plzni, nabídne setkání především s tvorbou významných mladých středoevropských režisérů. „Letos se snažíme ukázat nejpodstatnější změny visegrádského divadla za posledních dvacet let. Ne ale uvedením inscenací o revoluci, nýbrž uvedením aktuálních představení, jejichž mladí tvůrci patří k nejvýznamnějším ve své zemi. A jde jak o zahraniční, tak i tuzemské režiséry,“ říká Jan Burian, ředitel přehlídky.

Do Plzně se sjedou nejzajímavější divadla z Maďarska (Katona József Színház), Polska (Teatr Stary, Teatr Bagatela), Slovenska (Divadlo Andreje Bagára), Rumunska (Maďarské divadlo Cluj) a pro nás exotického Libanonu (Rabih Mroué). Kuriozitou je, že tři ze zahraničních inscenací zavedou diváka přímo na jeviště, ne jako tradičně do hlediště divadla. „Hlavní český program představuje výběr z toho nejlepšího, co se u nás urodilo za poslední sezónu,“ říká Kamila Černá, hlavní dramaturgyně. Nejpopulárnější z domácího programu se stane nejnovější inscenace Divadla Járy Cimrmana, ale pozornost si zaslouží všechna další - Jihočeské divadlo s Havlovým „Odcházením“, Klicperovo divadlo, Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Komedie a domácí Divadlo J. K. Tyla a Alfa. V rámci alternativního programu vystoupí například Studio Ypsilon, Divadelní studio Továrna, Boca Loca Lab či představení La Putyka. Doplní je tradičně další soubory v prostoru Moving Station občanského sdružení Johan. Na hlavní část opět naváže epilog, který plzeňským divákům nabídne například Činoherní klub, Divadlo Komedie, Dejvické divadlo či Divadlo v Dlouhé. Kromě tradičních prostor divadel Alfa letos představení zavítají do Světovaru – starého pivovaru – a kulturního domu Peklo. V rámci festivalu proběhne řada doprovodných akcí: několik výstav – scénografie (Na scénu), v Západočeském muzeu, fotografií z inscenací Grotowského a výstava shrnující deset let workshopu divadelní fotografie, který tradičně v Plzni probíhá. Všechna zahraniční představení budou uvedena s českými titulky nebo se simultánním tlumočením. Vstupenky budou v prodeji od 24. srpna 2009.

K hlavním zahraničním hvězdám letošního ročníku patří nejlepší maďarské divadlo Katona József Színház s hrůzně absurdní hrou Alexandra Vveděnského „Vánoce u Ivanovových“ v režii Pétera Gothára. Do České republiky se soubor, který se vyznačuje výjimečnou hereckou úrovní, vrací po třech letech, kdy se právě jejich představení („Semeloumezmizelsem / Rattledanddisappered“) na plzeňském festivalu stalo událostí roku. Fantaskní sled událostí, odvíjející se od zavraždění dítěte nerudnou chůvou, balancuje na hraně černého humoru a téměř surrealistické imaginace, ubíhá v překotném, ale přesně gradovaném tempu a nenabízí jednoznačnou interpretaci.

Z polského Krakowa přijedou dokonce dvě divadla – Stary Teatr a Teatr Bagatela. „Teatr Stary je považován za přední polskou scénu s vynikajícím hereckým souborem. Inscenace Aischylovy Orestei režiséra Jana Klaty je příkladem jeho typické odvážné a provokativní interpretace polské i světové klasiky, kterými proslul v Polsku i za hranicemi,“ říká Kamila Černá. Jan Klata patří k nejvýznamnějším polským režisérům mladé generace. Teatr Bagatela uvede inscenaci „Othello“ Williama Shakespeara. Režisér Maciej Sobociński pojímá slavnou Shakespearovu tragédii jako laboratoř pro studium odlišných lidských charakterů, sleduje genezi zla a ukazuje démony, které mohou převrátit i ten nejušlechtilejší úmysl v opak.

Maďarské divadlo z rumunské Kluže uvede inscenaci Andráse Viskyho „Born for Never“ inspirovanou dílem nositele Nobelovy ceny za literaturu Imre Kertézse „Kaddiš za nenarozené dítě žije“. Jeho hrdina žije s pocitem, že se běsi, které poznal kdysi v koncentračním táboře, mohou kdykoli vrátit, takže vlastně své zázračné přežití nepřežil. Nádherný milostný příběh končí ve chvíli, kdy žena touží po dítěti a muž to odmítá, protože není schopný překonat přízraky minulosti. Inscenace ale vychází nejen z Kertézsova románu, ale odráží i životní dramata dalších anonymních hrdinů. „Gábor Tompa je význačný maďarský režisér, který často pracuje právě s maďarskými divadly v Rumunsku. Představení bylo vybráno pro prestižní festival v Avignonu a další přehlídky,“ doplňuje Kamila Černá.

Slovenskou scénu zastoupí Divadlo Andreje Bagára z Nitry s inscenací „Vše pro národ“. Inscenace proslulého díla slovenské literatury, které svého času překračovalo dobové konvence, sleduje dvě ústřední linie – s ironickým odstupem komentuje slovenský patriotismus a vypráví o touze hlavní hrdinky po životním naplnění. V režii Michala Vajdičky se stala i díky výborným hereckým výkonům, preciznímu režijnímu vedení i výraznému scénografickému řešení (celé jeviště je pokryto hlínou) tato inscenace na Slovensku událostí sezóny.

Posledním zahraničním hostem je libanonský perfomer Rabih Mroué, který velmi zajímavě pracuje s projekcemi a scénografií. Dva herci jsou usazeni mezi diváky a pomocí kamer je jejich akce přenášena jako film na plátno na jevišti. Představení „Hledání ztraceného zaměstnance“, které pojednává s humorem a nadsázkou o zmizení úředníka ministerstva financí, byla již pozvána na mnohé zahraniční přehlídky, například nedávno Wiener Festwochen. Autor, režisér a hlavní protagonista Rabih Mroué, který jinak patří mezi významné vizuální umělce, v roli detektiva provádí diváky touto stále se rozrůstající kauzou, předkládá jim novinové články, citace svědků a jiné indície.

Domácí divadelní scénu zastoupí tradičně nejzajímavější inscenace uplynulé sezóny: Divadlo Járy Cimrmana Praha („České nebe“), Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava (Henrik Ibsen: „Heda Gablerová“), Divadlo J. K. Tyla Plzeň (Richard Strauss: „Salome“), Klicperovo divadlo Hradec Králové (Vilém Mrštík: „Paní Urbanová“), Jihočeské divadlo České Budějovice (Václav Havel: „Odcházení“), Divadlo Husa na provázku (W. Shakespeare: „Hamlet“), Divadlo Komedie (Robert Musil: „Snílci“), Divadlo ALFA Plzeň (Vladislav Vančura: „Rozmarné léto“) a Divadelní Studio Továrna (Karel Steigerwald: „Políbila Dubčeka“). Alternativní program nabídne Studio Ypsilon (Jiří Havelka: „Kam vítr tam pláž“), Boca Loca Lab („Evropané“), Rosťa Novák a SKUTR („La Putyka“), . Bude doplněno o aktivity o.s. Johan - Moving station (Secondhand Women, Spitfire Company, SKUTR, Depresivní děti touží po penězích, NANOHACH, Evrybády, Divadlo Pôtoň, Jan Komárek).

HLAVNÍ PROGRAM

Aischylos: Orestea
Stary Teatr v Krakowie (Polsko)
Režie: Jan Klata
http://www.stary-teatr.krakow.pl

Božena Slančíková - Timrava / Ondrej &Sulaj: Všetko za národ
Divadlo Andreje Bagára, Nitra (Slovensko)
Režie: Michal Vajdička
http://www.dab.sk

András Visky: Born for Never
Hungarian Theatre of Cluj (Rumunsko)
Režie: Gábor Tompa
http://www.huntheater.ro

Rabih Mroué: Hledání ztraceného zaměstnance (Libanon)
Režie: Rabih Mroue

William Shakespeare: Othello
Teatr Bagatela, Krakow (Polsko)
Režie: Maciej Sobociński
http://www.bagatela.krakow.pl

A. I. Vvedensky: Vánoce u Ivanovových
Katona József Színház, Budapešť (Maďarsko)
Režie: Péter Gothár
http://katonajozsef.szinhaz.hu

Henrik Ibsen: Heda Gablerová
Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava (ČR)
Režie: Jan Mikulášek
http://www.ndm.cz

Richard Strauss: Salome
Divadlo J. K. Tyla, Plzeň (ČR)
Hudební nastudování: Ivan Pařík
Režie: Martin Otava
http://www.djkt-plzen.cz

Vilém Mrštík: Paní Urbanová
Klicperovo divadlo, Hradec Králové (ČR)
Režie: Martin Františák
http://www.klicperovodivadlo.cz

Václav Havel: Odcházení
Jihočeské divadlo České Budějovice (ČR)
Režie: Martin Glaser
http://www.jihoceskedivadlo.cz

W. Shakespeare: Hamlet
Divadlo Husa na provázku, Brno (ČR)
Režie: režie: Jan Mikulášek
http://www.provazek.cz


Cimrman / Smoljak / Svěrák: České nebe
Divadlo Járy Cimrmana, Praha (ČR)
Režie: Ladislav Smoljak
http://www.cimrman.at/list.php ?l=54
http://www.zdjc.cz/hry/cimrman/ceske-neb - e -

Robert Musil: Snílci
Divadlo Komedie, Praha (ČR)
režie: Dušan David Pařízek
http://www.prakomdiv.cz

Karel Steigerwald: Políbila Dubčeka
Divadelní Studio Továrna, Praha (ČR)
Režie: Viktorie Čermáková
http://www.lafabrika.cz

Vladislav Vančura: ROZMARNÉ LÉTO
Divadlo ALFA, Plzeň (ČR)
režie: Jakub Krofta j.h.,
http://www.divadloalfa.cz

ALTERNATIVNÍ PROGRAM

Jiří Havelka: Kam vítr tam pláž
Studio Ypsilon (ČR)
Režie: Jiří Havelka
http://www.ypsilonka.cz

Jiří Adámek:Evropané
Boca Loca Lab (ČR)
režie Jiří Adámek


EPILOG

Milan Kundera: Ptákovina
Činoherní klub, Praha (ČR)
Režie: Ladislav Smoček
http://www.cinoherniklub.cz

Josef &Skvorecký / Viktorie Čermáková: Lvíče
Divadlo Komedie, Praha (ČR)
Režie: Viktorie Čermáková
http://www.prakomdiv.cz

Viliam Klimáček: Dračí doupě
Dejvické divadlo, Praha (ČR)
režie: Karel František Tománek
http://www.dejvickedivadlo.cz

Jess Borgeson, Adam Long, Daniel Singer:
Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách
Divadlo v Dlouhé, Praha (ČR)
Režie Jan Borna
http://www.divadlovdlouhe.cz


Zdroj: www.festivaltheatre.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0244 s