Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Karlovarské reminiscence I.

20.07.2009   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Karlovarské reminiscence I.44. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech skončil. Ceny byly rozdány, slavní hosté odjeli a návštěvníkům zůstávají vzpomínky. O některé z nich, jež mi nejvíce utkvěly v paměti se rád rozdělím, zejména se čtenáři Rozhledny.

Především musím poznamenat, že nepatřím k té části karlovarského publika, které se jako psíci honí za každou slavnou osobností s žádostí o podpisy či alespoň proto, aby ji na vlastní oči spatřili a nejsem ani z těch, kdož sbírají pozvánky na rauty a společenské akce s bohatě prostřenými stoly. Svůj čas na festivalu vždy trávím v přítmí sálu a tak také mé vzpomínky se budou týkat jen a jen filmů.

V první části bych rád vzpomenul na tři filmy, které za krátký čas zpestří plátna našich biografů a mohu je vřele doporučit ke zhlédnutí. Každý z českých distributorů se chce na festivalu ukázat v tom nejlepším světle a ani HOLLYWOOD CLASIC ENTERTAINMENT nezůstal pozadu. Dlouho očekávaný nejnovější filmový opus nezávislého tvůrce Jima Jarmusche byl dlouho zahalen tajemstvím. Tajemno zůstalo i po první hodině projekce filmu HRANICE OVLÁDÁNÍ, kdy sledujete černého osamělého muže beze jména v elegantních oblecích (vynikající Isaach De Bankolé), který přijíždí do Madridu. Na to, jaké je jeho poslání (a cítíte, že bude určitě na hraně zákona) Jarmusch dlouho neodpoví. Vrství další tajemnosti – divák se ptá, kdo je tajemný “houslista”, co obsahuje cizincův kufřík, co je na vzkazích, předávaných v zápalkových krabičkách, jaký cíl sleduje nahá dívka v hrdinově pokoji a další a další otázky. Diváci znalí předchozích, v českých kinech tolik úspěšných Jarmuschových filmů (připomenu třeba povídkové filmy TAJUPLNÝ VLAK či KAFE A CIGÁRA, road movie ZLOMENÉ KVĚTINY či westernovou komedii MRTVÝ MUŽ), již znají jeho způsob pozvolného zvyšování napětí, které roste každou minutou projekce a rádi si počkají na překvapivý závěr. HRANICE OVLÁDÁNÍ dá vzpomenout na evropské kriminální filmy 70. a 80. let (tvůrce se otevřeně hlásí třeba k dílu Francesca Rosiho). A v paměti určitě zůstane opakovaný dialog muže s číšníky: “Dvojité espeso?” - “Ne, dvě malá.” 

                     
                                                                    Isac De Bankolé ve filmu

Druhý film distributora HCE jakoby naznačoval divákovi aby navštívil kino. Jmenuje se V&SUDE DOBŘE, PROČ BÝT DOMA a na jeho režii je podepsán oscarový tvůrce legendární AMERICKÉ KRÁSY či temně dramatického NOUZOVÉHO VÝCHODU Sam Mendes. Tentokrát režisér zabrousil do lehce komediálních vod a dokazuje, že lehce zvládá rozmanité žánry. Na plátno uvádí manželský pár ve věku kolem třicítky – Burta (John Krasinski) a Veronu (Maya Rudolph). Dlouho spolu žili spokojeně a svobodně, ale teď mají dítě a musejí najít vhodné místo, kde by mohli zakotvit a začít nový život. Jejich cesta po Americe za rodiči a přáteli je zároveň cestou k hledání životní rovnováhy. Během ní poznáte různé tváře „amerického snu“, ať se to týká vzdělání, práce či kariéry a také rozličné lidské charaktery a pestrou paletu životních stylů i výchovy dětí. Pod civilně lidským pojetím prosvítají existenciální otázky o současném světě a místě člověka v něm, což z komedie (jak o ní mluví distributor) činí nečekaně hluboký zážitek. 

                                                                   
                                                            John Krasinski a Maya Rudolph

Třetím snímkem společnosti HCE se představil u nás velice známý o populární španelský tvůrce Pedro Almodóvar. Jeho filmy V&SE O MÉ MATCE a MLUV S NÍ získaly Oscara a jiná díla pak řadu cen na festivalech např. SPOUTEJ MĚ! či VOLVER. Na tyto – dnes již kultovní filmy - navazuje Almodóvar snímkem ROZERVANÁ OBJETÍ. Tvůrce geniálně rozehrává spletitý příběh muže, který byl kdysi slavným režisérem, ale před 14 lety při autohavárii přišel o zrak i o milovanou ženu. Přijal pseudonym Harry Caine a stal se z něj spisovatel. Pečuje o něho agentka Judith a její syn Diego mu poháhá jako asistent. Minulost se však vrací – Lena je sekretářkou mocného obchodníka Ernesta, jehož syn hodlá natočit celovečerní film. Jenže právě tohoto mladíka pojí s Mateem minulost, na nichž chtěl zapomenout... ROZERVANÁ OBJETÍ je film, který lze těžko popsat ve stručnosti. Sám distributor říká, že nové melodrama Pedra Almodóvara je o “vášnivé lásce, smrti, žalu, žárlivosti, zradě, potřebě ovládat, ale i o výčitkách svědomí. Má příchuť stylu film noir, nechybí v něm prvky groteskna, humor a hlavně odkazy na starší filmy tvůrce.” Zbývá dodat, že postavu Leny ztvárňuje krásná Penélope Cruz.

                     
                                                               z filmu Rozervaná objetí

HRANICE OVLÁDÁNÍ přichází do celostátní premiéry 16. července, V&SUDE DOBŘE, PROČ BÝT DOMA můžete vidět od 30. července a ROZERVANÁ OBJETÍ se odhalí v premiéře 3. září. 

Zdroj fotografií:
www.prirodakarlovarská.cz; www.indie.film.cz; www.iffkv.cz; www.charlestoncitypaper.com

        


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0328 s