Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 24.4.2024, svátek má Jiří 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vytáhli jsme si život na Zemi z klobouku?

23.07.2009   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vytáhli jsme si život na Zemi z klobouku?V poměrně krátké době mám před sebou druhou knihu, zabývající se vznikem vesmíru a životem v něm. Zatímco Dalajláma pouštěl do svých úvah všudepřítomného Budhu a koukal na svět s vírou po boku, Paul Davies na to jde obráceně. V knize Kosmický jackpot se k teologii skrze materialismus dostane rovněž, ale dává jasně najevo, odkud přichází.

Odporoučí se Bůh v tichosti do klášterních zdí? Asi ne a přiznejme si, že pro život na Zemi není tato operace prvotní. Dokonce i ateističtí vědci připouští jakýsi jízdní řád Zeměkoule, scénář, chcete-li. A pak polokládám otázku, kdo jej psal, kdo za tím stojí?

Kniha předkládá několik zásadních otázek, týkajících se našeho vesmíru a při jejich zodpovídání otevírá dvířka k otazníkům, jež si namaloval každý z nás určitě už několikrát. Co je ale dál? Existuje někde život, podobný našemu? A má to všechno nějaký účel? Z toho autorovi vyrostla zásadní otázka hned někam do začátku textu: Je vesmír bezúčelný? Na takové se snaží nalézat odpovědi a vysvětlení, neváhá přizvat na podporu svých úvah citáty matematicko-fyzikálních vědců a z celé jeho profilace je cítit, že s tématem má bohaté zkušenosti. Velký třesk a rozpínající se vesmír, čili startovní události v našem světě jsou, dle knihy, stěžejní události prehistorie vesmíru obecně a není se tedy čemu divit, když jim autor věnuje opravdu značný prostor. Jednotlivé pojmy z vědeckého světa vysvětluje srozumitelně i pro laika, jakým se cítím před teorií, grafy a zákony tohoto resortu. O to přitažlivěji se kniha představuje, o to prospěšněji vystupuje ze zástupu jí podobných a dostává se do pozice jakéhosi slabikáře pro příchozí, jimž je zatím srozumitelné střídání noci a dne kolem sebe a rozebrání jackpotu jak o něm mluví autor v titulku. 

Paul Davies představuje vesmír jako jednoduchou skládačku s jednoduchými principy své existence. Už to samo je ohromně vstřícný krok ke čtenářské obci. Knihu obohatil o značné množství grafů a kreseb. S jedinou snahou. Přiblížit problematiku co nejvíc ke čtenáři. Jedinou chybku vidím v uspořádání knihy. Autor pracuje se značným množstvím vysvětlujících odkazů, čísluje je v každé kapitole, ale ty jsou souborně uspořádány až v závěru knihy. Neustálým listováním se vytrácí čtenářova soustředěnost, o důslednosti si dojít pro každý odkaz nemluvě. Já vím, běžná praxe, ale to neznamená, že nevadí.

V každém případě lze hodnotit knihu velmi kladně. Těm, kterým přijde přirozené, že o hroudě, po které šlapou, je vhodné znát co nejvíc, vřele doporučuji. Začtete se! Slibuji.

obálka www.argo.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Kamil - 22.3.2017 - 21:20

Sloh recenze bych tipoval na absolventa základní školy. Nebo google translator???


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0283 s