Výstava ALIVE je ponor do lidského svědomí
03.08.2009
Jaromír Komorous
Výtvarné umění
Po loňské veleúspěšné koukačce „Země krásná neznámá“ Francouze Yanna Arthuse-Bertranda se do Křižíkových a &Safaříkových sadů v centru Plzně nastěhovala na léto opět výstava velkoplošných fotografií nazvaná „Alive“. Snímky celého mančaftu tvůrců, jimž uhranula příroda. Možná pod metodickým a kolegiálním vedením svého výše jmenovaného guru, ale s vlastním viděním. Výstava, při níž rozněžněle žvatláte, na těle husí kůži.
Co upoutá víc? Nádherné obrázky renomovaných fotících autorů, doslova mapujících život naší planety nebo burcující texty pod snímky, deklarující stav naší Zeměkoule?
Gepard je atlet, to se ví, ale ubývají ti běžci až děsivě
Výstavu jsem prošel několikrát, vždyť taky prostředí si o to přímo žádá. Nikdy jsem však neodcházel optimisticky naladěn. Pokaždé mě příjemně upoutá nějaký detail, který mi předtím unikl, ale na druhé straně mě doslova vyděsí další doprovodný text, jejichž souhrn odmítám najednou vstřebat.
Expozice 92 velkoformátových fotografií, úspěšně uvedených i ve Francii a &Svýcarsku snad ani jinak pojmout nelze. V loňském létě si výstavu mohli užít návštěvníci Prahy na nám. Republiky. A pokud mé informace nelžou, tak v rekordním počtu. Inu, senzačně vymyšlený projekt si návštěvníky přitáhne. O tom nepochybuji.
Tento snímek už obletěl svět. Žábě z Madagaskaru to je jedno, ale stala se tváří celosvětové kapmaně.Čeho jsem si všiml okamžitě? Množství štěbetajících a pobíhajících capartů, s maminkami v patách. Určitě si neuvědomují souvislosti, jež se na ně z výstavních panelů šklebí někdy až zlomyslně. Určitě je nevyčtou. Ale vidí zvířátka, které ve své dospělosti už třeba nikdy nespatří. Nedílnou součástí výstavy je informační stan, kde jsou k dispozici k problému vydané knihy, pohledy a další publikace o přírodě. V neposlední řadě si musíme uvědomit opravdu bezbariérový přístup všem. Fotografie lze zhlížet i okomentovat z vozíčku.
Mami, hele, čert!
Čím většího pokroku člověk dosahuje, aby vylepšil svůj životní styl, tím víc poškozuje a ochuzuje svou planetu. Dopad skleníkových plynů na život na Zemi je zničující a jen náš pan president se odvažuje to zpochybnit. (Reminiscence na nedaleký Hrádek. Pamětihodný výstup netřeba připomínat. Odstartoval dění v devětaosmdesátém. Mám obavu, aby tu nestál druhý kůl v plotě. Žebříčky oblíbenosti mi zatím zapravdu nedávají. Lidi potřebují holt mamutí štos. Ale pak se pohnou k nezastavení.)

Někdy to bolí!
Y.A.Bertrandovi s týmem se podařilo zachytit symbiózu člověka a zvířete jako nutně rovnocenných obyvatel planety, těch, kteří se vzájemně potřebují. Jen si to uvědomit. 7 dní v týdnu, 24 hodin denně, od 17.6. do 27.9.2009, Plzeň
Zdroj fotografií www.zemekrasnaneznama.cz.