Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Smrt tahouna Lokálky

04.08.2009   Ivo Fencl   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Smrt tahouna Lokálky"Jsi Velice krásný, Jiříku! Tvář máš hebkou jako samet, vlasy lesklé jako havraní peří v oblasti biskupa a tvé podvlékačky září na slunci bělobou jako čerstvě napadlý sníh. Leč Quasimodo, zvoník od Matky Boží, je krásnější než ty!" - Láďa Straka v písničce Kouzelné zrcadlo

13. června 2009 zemřel ve čtyřiašedesáti (nar. 25. 5. 1945) písničkář Láďa Straka, celoživotní tahoun hradecké skupiny Lokálka. Uskupil ji okolo sebe v nejkrásnějších osmadvaceti letech (1974) a jméno si dali podle tehdejší pražské soutěže trampských skupin. Lokálka má ovšem ještě starší kořeny a rozbíhají se do dvou směrů kapelami Úplněk (spíše trempíři) a Skolomous (spíše country), vlastně už nikdy nepřestala hrát.

Od roku 1977 uváděl jejich amatérské štace herec Vašek Souček a třemi dalšími nejznámějšími figurami se stali Jiří Pirner, František Zapadlo a Jiří Gregora. Je tomu třicet let, co vydobyli i hlavní cenu Porty, která je dostala i do rozhlasu, takže během tří následujících let vzniklo na dvě stě nahrávek. Spíše než původní písně ale Lokálku vždycky táhly Strakovy parafáze hitů jako Folsom email blues alias české verze Cashova Folsom Prison Blues: Můj děda bejval natěrač a machr na práci - na půdě nám po něm zbyla pistol stříkací! začíná.

Anebo:
My čekali jaro – a zatím přišel mráz/ Tak strašlivou zimu nepoznal nikdo z nás.
Dva dny a dvě noci stále padal sníh/ Náročný to bylo v těch dobách ledových.
Čtyři stupně pod nulou snad byli, vážení/ vlaky hned pár hodin nabraly zpoždění,
každou chvíli bez proudu a plyn jen skomíral/ a na jízdní řád se raděj nikdo nedíval...
Byl hroznej mráz... Ne, kdo jejich koncert nezažil, nepochopí. Nedojde všechno ani tomu, kdo nepamatuje klání s každoročními mrazy v letech osmdesátých a uhelné prázdniny.

A což teprve Strakův Balíček karet parodující důstojnost už klasické vyprávěnku Mirka Černého! Povím Vám příběh z vojenského cvičení, který mi vyprávěl T. Texas Macháček. Jeho hrdinou je voják a balíček karet... Což teprve Strakovi Romeo a Julie, kde svedl do jedné písničky šmahem zasadit parafráze hned čtyř šlágrů: Matuškova To se nikdo nedoví, Písničky pro Zuzanu, Motýla a ještě Zlatokopa Toma. Za ocitování však stojí i refrén původní Strakovy písničky Osado, osado, který vzdáleně připomená rukopis Ivana Mládka: Předsedo, předsedo... osadního výboru! dospěli, dospěli... jsme k jednomu názoru.
Zítra půjdem k vodopádu/ na lososy na brigádu,/ jen ať zkusej táhnout bílou peřejí...

Láďa byl novinář a redaktor a psal pro Deníky Bohemia například o soudních procesech, ale na pódiích se vyřádil víc a parafráze na rozdíl od parodie, vysvětlil Václav Souček, znamená postižení původního významu textu, ale jaksi naruby.
A tak Láďa Straka překutal i letitý hit o řidiči náklaďáku "Měl v ramenou... (Banks of The Ohio) a z Náklaďáku se stal Osobák a... Nocí i dnem - svůj trabant hnal - na plný plyn.., stále dál a dál...

Zcela legendární Kartnerovu Hospůdku pro změnu překopal na Záchytku:
Jednoho večera/ vyšel jsem za šera/ do města kulturně zrát./ Divadlo zavřený/ v kině tři stařeny/ a film, co neměli hrát... Brabcova Shana přetvořil v &Sulce s ponurým refrénem (právě) Byl to &Sulc... a Feleena From El Paso se stala Kristýnou z El Paky a... Tam poblíž návěstí/ žil jen tak pro štěstí/ muž, který závory spouštěl, když slyšel vlak znít./ Měl domek služební s malými okny a dceru Kristýnu, toužil z ní průvodčí mít... A Good Hearted Woman přeměnil na Když si žíznivou ženskou vezme žíznivej chlap... a z Lásko, mně ubývá sil (Lucille) udělal Lásko, mně ubývá kil:
Já sám pozdě večer/ jsem na hřiště vešel, vzal trenky a uslyšel smích./
Krásná se zdála,/ s koulí si hrála,/ já se zeptal, zda vrhat s ní smím..
.

Z Vyčítalova Jima Bridgera vymodeloval Frantu Nováka (Tam poblíž vísky Pardubic, kde úrodná je zem...) a z Hapkovy Levandulové porodil Pistáciovou (Za mostem v úzké ulici/ je krámek z dálky vonící,/ když trable mám se stolicí,/ jdu tam...
Potom, snad z úcty k tradici,/ klobásu dám si s hořčicí,/ zelenou jak tři vodníci/ a čekám... Ach jó...)

Nu, a takto zní klasický už Grossmannův a Vyčítalův Blizzard:
Když jde blizzard s vichřicí,/ dám si ovar s hořčicí/ a zalezlej jsem doma celej den...
V lahvi doušek rumu zbyl,/ proč bych v klidu nepopil,/ vždyť jen stanic pár je metrem k Mary Ann./ Vždyť jen stanic pár je metrem k Mary Ann...


Láďo, Láďo, vzpomínáme!

Ikonka: folkcountry.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0221 s