Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Neblahé Proroctví se naplňuje

09.08.2009   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Neblahé Proroctví se naplňujeStárnoucí a unavený Nicolas Cage, mysteriózní zápletka i čiré science-fiction, jehož závěr mohou otisknout Svědkové Jehovovi na titulce Probuďte se!. To všechno na vás čeká pod taktovkou Alexe Proyase v poněkud chaotickém scénáři snímku Knowing.

Začíná jako klasický horor, pokračuje jako mysteriózní snímek a končí jako kýčovité apokalyptické science fiction. Tak by se dal ve stručnosti shrnout nový rádoby trhák s Nicolasem Cagem, Rose Byrneovou a dvěma dětičkami v podobě Caleba (Chandler Canterbury) a Abby (Lara Robinsonová).

Roku 1959  proběhne velká slavnost ku otevření nové základní školy. Do země je strčena časová kapsle s obrázky, nápad jedné z poněkud zvláštních žaček. Typicky hororová dívenka s – jak jinak – než mdlým pohledem, bledou tváří a dlouhými černými vlasy slyší hlasy. Čmárá po papírcích čísla prapodivného kódy a všeobecně se zdá, že je blázen. Ale jak pozorný divák žánrových snímků tuší, není. Dokonce se vdá a než spáchá sebevraždu, stihne zplodit dcerku. Ta schopnosti naštěstí nezdědí, což se bohužel nedá říct o dalším pokolení. Ale zpět do prosté reality dneška. Časová schránka se vyzvedne a kód se dočká rozuzlení. Co číslo, to datum, souřadnice a počet úmrtí. A teď si představte, že se takovýhle prorocký spis dostane do rukou vám. Jak zabráníte neštěstí? Jde to vůbec? A můžete odvrátit poslední neštěstí v podobě zániku lidstva?Alex Proyas je dobrý režisér. Cage není špatný herec. Proroctví není film k zahození. Ale vytknout se mu dá bohužel celá řad chyb. Míchá do sebe tři podobné žánry v chronologickém sousledu, čímž vyvolává pocitový zmatek, který jen umocní celá řada neobjasněných souvislostí a možná i nesmyslností. Tenká červená linie příběhu se line rovně, ovšem během filmu několikrát vymění pověstnou bavlnu za jiné klubko. Kde je pes zakopán? Ve scénáři. Námět není originální bombou, ale s umírněnějším a hlavně jednotnějším stylem by došel většího úspěchu. Jenže časté změny scénáristů vidíme až příliš okatě. Pravda, efekty pokulhávají, ale to bychom odpustili. Však Proroctví v porovnání s jinými snímky nemá atronomický rozpočet. Příliš mnoho prvků na jeden film, přílišná šmodrchatost a kostrbatost. Zbývá se jen ptát: stojí to za vidění? Tvrdím, že ano. Ale možná stačí, počkat si na DVD. Třeba v něm udělají nový sestřih bez rajského konce. (Ale ne, nebojte se, konec v sobě skrývá stejně zmaru jako zrození)

Hodnocení: 6 / 10

Proroctví (Knowing)
USA 2009

Scénář: Ryne Douglas Pearson a další
Režie: Alex Proyas
Kamera: Simon Duggan
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Nicolas Cage, Rose Byrne, Chandler Canterbury, Adrienne Pickering, Ben Mendelsohn, Lara Robinson a další


Fota: SPI


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.113 s