Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Milovaný, zavrhovaný a profesionální Karel Gott

03.09.2009   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Milovaný, zavrhovaný a profesionální Karel GottAneb 70krát o stálici českého showbyznysu pokaždé jinak. Co o něm říkají jeho spolupracovníci a kolegové? Jaký postoj k němu mají jako k obyčejnému člověku? Na to vše a mnohem víc se pojďme podívat v knize 7O osobností o Zlatém slavíkovi. Dočkáme se i nejrůznějších zážitků a výpovědí osob, jež se s Karlem Gottem byť jen jedinkrát sešli.

Řekněme, že trh je již zaplněn. Již neexistuje víc, co by se mohli fanoušci dozvědět. Jeho tvář na nás pohlíží odevšad. Ať z pohádek, televize, rádia, cédeček,koncertů, tak z bulvárních deníků, internetu a v neposlední řadě knih. Přesto se nakladatelství Daranus spolu s uznávaným hudebním publicistou Vladimírem Vlasákem dohodli na vydání další knihy.

Bude tak na pultě ležet mezi mnoha dalšími, jako například Říkám to písní (Karel Gott, Jiří &Staidl), Jak to vidí Gott (Rastislav Sarvaš), Víno z hroznů (Ladislav &Staidl), Posel dobrých zpráv aneb Já žil, jak jsem žil (Michaela Remešová). Posloužily jako zdroje informací či citátů v knize použitých. Otázkou zůstává, zda právě tato vzbudí zaslouženou pozornost. Zájem přitáhne určitě, vždyť je vydána k jeho narozeninám a řadí se tedy k novinkám. A zasloužený? Asi také.

V první části můžeme dopodrobna nahlédnout do slavíkova života od samého počátku, kdy Gott sklízí úspěch v kavárnách a mezitím se věnuje „pořádnému řemeslu“ , začíná spolupracovat s divadlem Apollo v uskupení &Staidl-Gott-&Staidl, které se později velice osvědčilo, až po první zlomové turné v Las Vegas (Evropa 68) a ke dnešní slávě. To vše se dozvídáme pěkně uceleně a chronologicky, čímž nás také provádí nezaměnitelný Vlasákův styl (patrný i v knize Folkaři, recenze ). Počátek každé kapitoly uvádějí rozličné písně z repertoáru zpěváka. Díky krátkým, výstižným a poměrně úderným kapitolám je jich dost. Pokud však budeme posuzovat množství s ohledem na veškerou mistrovu tvorbu dojde na pouhý zlomek.

V druhé části se pak můžeme těšit na výpovědi nejrůznějších osobností, ať už kladně či záporně hodnotící zpěvákovu tvorbu, což určitě kvituji. Právě tento čin odvrátil možnost zabřednutí do obsáhlé ódy. Namátkou z osobností jmenuji Helena Vondráčková, Petr Janda, Michal Horáček, Pavel Bobek, Aneta Langerová, Ondřej Soukup, Lou Fanánek Hagen, Miroslav Donutil, Michal Viewegh a další zpěvákovi spolupracovníci či známí.

Kniha je take doplněna fotografickou přílohou, byť dle mého názoru velmi skromně. To však na dojmu knihy nic nemění. Vždyť umí-li někdo fundovaně přinést zprávy z oblasti hudby a zpracovat je do knižní podoby pro širokou veřejnost, aniž by zabředl do lacinosti je právě autor knihy.

Ukázka:

Ondřej Soukup

V roce 1989 jsme s Gábinou a Pavlem Fořtem podepsali petici Několik vět. Bylo absurdní, že jsme zrovna hráli na plese SNB v pravém křídle Průmyslového paláce v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, na dnešním Výstavišti. Gábina tehdy přinesla archy od Jirky Dědečka a já jsem je s sebou vzal. V patře nad námi se bavili všichni ti obrfízlové. To bylo docela legrační. Naše jména vzápětí hlásili na Svobodné Evropě. Na Pavla Větrovce, nového kapelníka, který nastoupil po Ladislavu &Staidlovi, tlačila StB nebo úřady, abych odvolal podpis. Že se to prý nikdo nedozví. Nebo se mi taky může stát, že přijdu o výjezdní doložku. Bez ní bych nemohl vystupovat v německy mluvících zemích.

&Sel jsem tehdy za Karlem a vysvětlil mu, co se stalo. „Může se stát, že přijdu o doložku.“ Odpověděl, že postih dopadne i na něj, vlastně mu tím budou bránit v práci. Pak to tady zabalí. Přestane v Československu zpívat. Že už ho to štve. Bylo to od něho hezké. Mohl přece říct: „To je, kamaráde, tvůj problém, řeš si ho sám.“
Karel s námi byl dost často, pozval nás třeba po koncertu na večeři. On je velmi velkorysý. Samozřejmě jeho příjmy byly zcela jiné než naše, ale znám dobře situované lidi, kteří člověka nepozvou ani na kafe.


Karel Gott, 70 osobností o Zlatém slavíkovi, Vladimír Vlasák
Daranus 2009
Zdroj obálky:
www.daranus.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0247 s