Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Robert Vano křtí nahotinky Helmuta Newtona

05.09.2009   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Robert Vano křtí nahotinky Helmuta NewtonaNakladatelství Taschen přichází letos se skvělým počinem – potěší všechny příznivce fotografického génia novým vydáním jeho knihy Sumo. Ohlašuje ji jako návrat legendy, největší a nejúžasnější kniha 20.století je zpět v novém „úspornějším“ vydání, které zachovává všechny kvality svého předchůdce.

Kniha, která vyšla poprvé v limitované edici před deseti lety, budila zaslouženou pozornost v mnoha ohledech – na 480 stranách vzdávala hold jednomu z nejvlivnějších, nejoceňovanějších a zároveň nejkontroverznějších fotografů 20.století. Byla největší také svým rozsahem, velikostí i váhou. To vše podpořeno výjimečnou dokonalostí tisku, prvotřídní kvalitou papíru a vazby učinilo z knihy celosvětovou vydavatelskou senzaci, stala se klenotem ve sbírkách mnoha věhlasných sběratelů včetně Muzea moderního umění v New Yorku.

V České republice se tohoto nyní již beznadějně rozebraného artefaktu prodal rekordně vysoký počet . Určitě nejen proto, že některé fotografie vznikly přímo v Praze , se Sumo ocitlo u mnoha významných i úplně nejvýznamnějších osobností z českých kulturních , politických i podnikatelských kruhů.

Původní vydání zahrnovalo 350 fotografií, vybraných tak, aby pokryly celé Newtonovo dílo ve všech jeho aspektech. Od fotografií módy, které na dlouhou dobu určovaly podobu tohoto „žánru“ a ovlivnily mnoho mladších Newtonových následovníků, přes dráždivě přitažlivé akty až k mistrovským portrétům celebrit..

Helmut Newton (1920 – 2004), který je pokládán za jednoho z nejdůležitějších fotografů 20. století, je dobře znám také české veřejnosti. Leica Gallery Prague zahrnula do svého programu na konci roku 2003 jeho výstavu Work, která obsáhla čtyři desetiletí jeho tvorby a do Císařské konírny Pražského hradu a někdejší výstavní síně Leica Gallery Prague v Nejvyšším purkrabství si ji přišlo prohlédnout 65 000 lidí, což galerii i výstavě přineslo prvenství v počtu návštěvníků. Ojedinělost této prezentace byla smutně umocněna Newtonovou smrtí bezprostředně po skončení výstavy na začátku roku 2004.

Nakladatelství Slovart, které je distributorem knihy Sumo v České republice, ocenilo možnost představit knihu veřejnosti v rámci doprovodného programu retrospektivní výstavy Roberta Vana – The Platinum Collection (Mánes 5.8. – 9.9. 2009)., kterou uvádí právě Leica Gallery Prague. Doufá, že tím, že knihu pokřtí Robert Vano sám, vznikne působivá konfrontace dvou uměleckých přístupů.

Robert Vano, který se narodil ve slovenských Nových Zámcích roku 1948, není sice Newtonovým generačním současníkem, avšak v jeho tvorbě nachází některé styčné body s tou svojí. Newton vytvořil do francouzského časopisu Vogue fotografii krásných žen, jdoucích po ulici v otevřených pláštích na nahém těle, bylo to první spojení aktu s prezentací módy.

Robert Vano se ztotožňuje také s Newtonovým přístupem k lokaci fotografií. Mnoho fotografů ji považuje za natolik zásadní, že neváhají v touze po výjimečnosti cestovat do co možná nejexotičtějších míst. Newton však vytvořil své nejlepší fotografie u jednoho bazénu, stejně jako Jan Saudek u své oprýskané zdi, Vanovou nejoblíbenější rekvizitou je postel. Tedy ze všech okolností záleží nejvíc na modelu a fotografově kreativitě.

Robert Vano oceňuje také Newtonův životní postoj – ač fotografoval nejkrásnější ženy světa, dokázal celý svůj život strávit s jedinou.

Zdroj: lgp.cz / slovart.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0251 s