Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mahábhárata: Slavný hrdinský epos ožívá

05.09.2009   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mahábhárata: Slavný hrdinský epos ožíváEpos starověké Indie ožije v představení Mahábhárata, které je svým tématem i zpracováním ústředním projektem podzimní sezony Městských divadel pražských. Exotický příběh plný zvratů a fantaskních obrazů vypráví o věčném zápasu o moc a vládu nad světem, ale i o stejně silné lidské touze po míru a nenásilí, aby se tak dotkl základních otázek o smyslu a postatě naší existence.

Režie unikátního opusu s mnoha výtvarnými, tanečními a pohybovými efekty se ujal Ondřej Zajíc. Česká premiéra hry, vycházející ze předlohy světoznámého scenáristy Jean-Clauda Carri?ra, proběhne 12. září 2009 v Divadle ABC.

„To co naleznete zde, najdete ve světě kdekoli, to co zde nenaleznete, nenaleznete nikde jinde," říká motto hry Mahábhárata.

Mahabháráta – věčně živý příběh
Starověký indický epos, srovnatelný v evropském kontextu třeba s legendou o králi Artuši nebo o rytíři Cidovi, je rozsáhlejší než Korán a Bible dohromady. V písemné podobě vznikal více než 1000 let, vyprávěním z generace na generaci se ovšem předával ještě dávno před naším letopočtem. „Ve své původní, nezkrácené podobě je složen z příběhů o bájném vzniku světa a jeho zákonitostí, o zrození pěti synů krále Pándua a zrození sta Kuruovců a věčném sváru mezi oběma rody. Mezi odvěké nepřátele vstoupí bůh Kršna, inkarnace boha Višnua, který se znovuzrodil právě proto, aby do rodinného sporu rozhodujícím způsobem zasáhl,“ prozrazuje dramaturgyně inscenace Věra Mašková. Mahábhárata je tak zároveň strhujícím vyprávěním o koloběhu lidského rození a umírání. A také o válce, kterou si nikdo nepřál a která byla přesto osudem dávného věku a jeho hrdinů.

Jeden ze základních textů světové kultury převedl do divadelní podoby slavný filmový divadelní scénárista Jean-Claude Carri?re pro potřeby neméně slavného režiséra Petera Brooka. Desetihodinové představení uváděli v 70. letech minulého století v pařížském lomu jako plenérovou produkci, která vešla do dějin divadla jako jeden z nejvýznamnějších divadelních počinů 20. století. Její redukovaná verze nyní inspirovala i tvůrce MDP. V inscenaci Divadla ABC tak ožívá svět dávných mýtů a bájí, svět lidských i božských hrdinů, kteří ztělesňují odvěké lidské konflikty, touhy a ambice, stejné dnes jako v dobách za „onoho času.“

Hrdinský epos v Divadle ABC
Mahábhárata režiséra Ondřeje Zajíce a dramaturgyně Věry Maškové nabízí exotickou výpravnou show, plnou scénických efektů a bojových scén s asijskými zbraněmi. Ty vznikly ve spolupráci s mistrem ČR v bojovém umění Wu-Shu Petrem Horníčkem, pohybové kreace vytvořila choreografka Lenka Vágnerová. Diváci se také můžou těšit na svět fantazie, kouzel a zázraků, ale i na působivé lidské osudy a emoce, vynořující se znovu a znovu z nekonečného proudu času.

„V rolích hrdinů legendy uvidíme takřka kompletní soubor Městských divadel pražských, k němuž se připojili i herci, kteří tu pravidelně hostují. Náročně pojatý a unikátní projekt je pro všech třiatřicet účinkujících velkou výzvou,“ pokračuje dramaturgyně MDP Mašková.

V inscenaci Divadla ABC vypráví příběh Mahábháráty prorok Vjása (Jan Vlasák). Na jeho začátku je pět synů krále Pándů, mužů božského původu s mimořádnými vlastnostmi, které je odlišují od ostatních smrtelníků. Dohromady, svázáni manželstvím s jedinou ženou, krásnou královnou Draupadí (Zuzana Kajnarová), tvoří rodinu, která je předurčena vládnout světu. S tím se ovšem nechtějí smířit jejich bratranci, Kuruovci, jimž byla kvůli slepotě jejich otce sláva a moc upřeny: spolu s nalezencem Karnou (Jaromír Nosek), který se jediný může Pánduovcům v jejich síle a velikosti vyrovnat, proto spřádají plány, jak své bratrance o vládu připravit. Přimějí Judišthiru (Lukáš Jurek), nejstaršího Pánduovce a krále nad světem, aby vsadil vše, co má, do hry v kostky a podvodným způsobem ho o vše oberou – včetně jeho bratrů a krásné Draupadí. Pánduovci přesto neztratí svůj vliv a oblibu. Kuruovci proto chtějí vyvolat válku, která by jako jediná mohla vyřešit rodinný svár. Pánduovci společně s Kršnou usilují o dohodu, veškerá jednání však ztroskotají. Na bájném Kuruově poli tak stanou proti sobě dvě armády, jaké svět dosud neviděl, a hrdinové, o jakých svět dosud neslyšel – bojovníci, kteří kromě obvyklých zbraní vládnou i mocnými kouzly a magií. Začíná ničivá a strašlivá válka. Proč se to všechno stalo? A muselo to tak být? Přinesl boj nějakou odpověď na základní otázku lidského bytí? Jak říká na konci prorok Vjása: „Slova tady přestávají stejně jako myšlenky“.

MAHÁBHÁRATA, česká premiéra 12. 9. v Divadle ABC
Režie Ondřej Zajíc

Dramaturg Věra Mašková

Překlad Nina Vangeli

Scéna Adam Pitra

Kostýmy Tomáš Kypta

Choreografie Lenka Vágnerová

 


Hrají: Hrají: Kršna Jiří Hána - Vjása Jan Vlasák - Bhišma Oldřich Vízner - Dhrtaráštra Vladimír Čech - Gándhárí Veronika Gajerová - Kuntí Jitka Smutná - Dróna, &Santanu Aleš Procházka - Satjavatí Luba Skořepová - Judhištira Lukáš Jurek - Ardžuna Roman Říčař - Bhímaséna Zdeněk Vencl - Draupadí Zuzana Kajnarová - Karna Jaromír Nosek - Durjódhana Vasil Fridrich - Duhšásana Viktor Dvořák - &Salja David Steigerwald a další

Zdroj: www.mestskadivadlaprazska.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Hari - 3.10.2009 - 19:07

proc kostymy v zapadnim stylu?
Podle fotek z kostymove zkousky mi kostymy pripadaji jako z Pana prstenu. Jaky je v tom zamer?


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0467 s