MEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspiraceMůj pokus dospět aneb Palachův týden 1989Tvůrčí psaní 39 - ArchetypyDuše zesnulých se tuto noc vracejí na zemský povrch
Fazole na tři způsoby: Nezapomínejte v jídelníčku na luštěniny!Mravní dějiny českého národa II.Mravní dějiny českého národa I.Bond: 70 let k vidění na obrazovkách7 tipů pro lepší spánekV nové rodinné fantasy Čaroděj Kajtek přerůstají kouzla přes hlavuVečer přiměřených depresí Skutečné příběhy polských vlků naučně i zábavněO momentu dospěníTvůrčí psaní 39 - ArchetypyJak podpořit svůj imunitní systém a být odolnější vůči nemocem? Kiwami no gi ten: Přátelé Galerie Havelka II.
Projekt ASHES (Popel) Jenni Kokkomäki je na české poměry unikátní, a to nejen způsobem přípravy, ale i vlastní realizací. Studuje náboženské chování v moderní společnosti – naši víru a schopnost oddat se, příslušet k nějakému společenství. A třeba vás osloví i Duch svatý!
Autorku projektu, finskou herečku a performerku Jenni Kokkomäki, fascinují velká náboženská shromáždění, při kterých na jedince sestoupí Duch svatý. Její projekt se skládá ze dvou interaktivních částí: středečního multimediálního představení spojeného s koncertem Shamanviolin (9.9. od 20h) a pátečních a sobotních půlhodinových performancí pro jednotlivé diváky (11. a 12.9. vždy mezi 13 –
21h na Malé scéně). Těmto veřejným vystoupením však ještě předchází několikahodinový průzkumný workshop, na který si performerka pozvala jakýsi testovací vzorek publika. Před ním a spolu s ním chce hledat a ověřovat cesty, jak zprostředkovat své téma. Jednotlivé části projektu fungují samostatně, a liší se mimo jiné i mírou interaktivity.
Zatímco při workshopu jsou diváci vyzváni k co největší spoluúčasti, při představení výsledků projektu spojeném s koncertem se od publika žádné aktivní vstupování do dění na jevišti nečeká. A naopak půlhodinové performance na Malé scéně, určené pro jednoho až dva diváky, předpokládají takovou míru zapojení všech zúčastněných, jaká odpovídá individuální chuti a založení každého. Pro autorku projektu je důležité, aby vytvořila prostor, který bude fungovat jako nabídka k setkání i výzva. Kde se ale nic neděje násilně.
Jenni Kokkomäki k tomu dodává:
Jde o pokračování mého výzkumu na poli interaktivního divadla a one-to-one performance. Mým záměreme je nabídnout divákovi moment, který se nebude opakovat a zůstane výjimečným. Tak třeba při představeních na Malé scéně se budou jevištní prvky (choreografie, světla, hudba atd.) losovat před každou jednotlivou performancí. Takže šance na to, aby proběhla dvě stejná představení, bude minimální. Svědkem celé události budou jen dva lidé – performer a divák. V realitě spotřební společnosti nechci vyrábět nějaký produkt, který se dá mechanicky opakovat, ale unikátní organický zážitek, pravdivé setkání člověka s člověkem v divadelním prostoru.
Jenni Kokkomäki
je finská performerka, režisérka, herečka, tanečnice. Ve své tvorbě se věnuje
zkoumání hranic a možností divadla, tance, filmu a audiovizuality. Pracuje také jako
lektor na projektech experimentálního, fyzického divadla. Pozornost divácké i kritické
obce si získala především svou sólovou prací, která byla k vidění např. v prostoru NoD
anebo v Divadle Na zábradlí v Praze. Spolupracovala také s českými performery.
Současně tvoří také v domovském Finsku i jinde v zahraničí.
ALFREDVEDVOŘE
Fr. Křížka 36 / Praha 7 / Holešovice / pokladna divadla a bar otevírají hodinu před začátkem představení
INFO A REZERVACE: www.alfredvedvore.cz
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.