Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Xenofobní žabožrouti

08.09.2009   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Xenofobní žabožroutiS chutí si pochutnají na šnecích, za delikatesní lanýže obětují tisíce a o Angličanech tvrdí, že používají jejich zmutovanou mluvu. Všichni touží navštívit jejich hlavní město a vyhlášená přímořská letoviska lákají každoročně tisíce snobů. Nemluvím o nikom jiném, než o Francouzích.

Ačkoliv by si málokdo troufl z tohoto národa národů, který za všech okolností ční nade všemi, alespoň ze svého úhlu pohledu, dělat posměšky. Nakladatelství XYZ ale v rámci svých xenofobních průvodců vydalo odvážně i díl věnovaný právě Francouzům. Můžeme hádat, zda francouzští odboráři na protest budou házet na zmíněného vydavatele shnilá rajčata, každopádně kniha míří na pulty knihkupectví do rukou dychtivých čtenářů.

I mezi Čechy koluje bonmot, Francie je krásná země, ale bydlí v ní špatní lidé. Prostě a jednoduše její obyvatelé vynikají určitou nadřazeností, elegancí a touhou filosofovat vždy a za všech okolností. I sedlák zavede řeč na Voltaira a kdo nezná básníky jako Verlaina aj., jako by snad ani nežil a neměl právo na existenci.
To vše drobný průvodce vtipně komentuje. Nevyhýbá se ani politice a problematice mezilidských vztahů. Cituji:“ Francouzi jsou velmi vázáni na rodinu – krev není minerální voda…Dokonce i svou porážku ve druhé světové válce vysvětlovali jednoduše tím, že Němci se v prvních desetiletích 20. století množili úspěšněji než oni“.

Francouzi velmi dbají rovněž o svou řeč. Francie se dříve dělila do regionů s odlišnými jazyky. Institut Academie francaise pečlivě dbá na čistotu jednotné francouzštiny, všechno ostatní považuje za nepřípustné. Dráždila je i franglais, kdy anglická slovíčka získala francouzské le, takže vznikl patvar le cash flow. Ve snaze vymyslet adekvátní výrazy ve své mateřštině vznikly takové skvosty, jako u nás nosočistoplena a jiné perly. Samozřejmě od těchto inovačních názvů se upustilo a původní úpravy se tolerují.

Pokud vás napadne, že na této dehonestaci se nemohl podílet rodilý Francouz, tak vězte že autoři Nick Yzop a Michael Syrett do této nádherné země jen dojíždění. Jejich láska trvá a ale zároveň zachovává potřebný odstup.

Každopádně než si tuhle knížečku přibalíte do batohu, vzpomeňte si, kde vznikly výrazy sabotáž, rande, par excellence aj. Bez nich by i Čeština zůstala trochu ochuzená, nemyslíte?

Vydalo nakladatelství XYZKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0956 s