Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Alter Ego - Adventus

26.01.2004   Jiří Kočí   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Alter Ego - AdventusKapela Alter Ego, o které jsme již na Nerawebu psali, nám zaslala k recenzi své CD. Jaké je?

S kapelou Alter Ego jsem se poprvé setkal na rockovém koncertě Gothic Night, kde, přestože mezi poněkud tvrdšími kapelami, na mě udělala dobrý dojem. Jihlavská kapela Vodnářského věku, jak se sami nazývají, spěla ke svému prvnímu CD poněkud netradičním způsobem (když pominu, že moderní skupiny typu Holki, Lunetic apod. vznikají pouze slepením několika na castingu vybraných obličejů...)

Prvně se urodilo pár nápadů, které Jiří &Sindelka (bývalý člen skupiny XIII. století) postupně nahrával a upravoval. Nakonec za stálého míchání vznikl základ, pro který bylo třeba nalézt další hudební bardy. Bez řečí se přidal Marcel Novák jeho bývalý spoluhráč z Třináctky. Nakonec se podařilo přivábit i Michala Dostála a Mirka Palečka.
Nově seskupený útvar hudebníků se dobrovolně ponořil do odloučení ve vlhké zkušebně a když znovu vyšli na světlo boží, byly již písně vybroušené. Díky starému přátelství s Pavlem Vackem se podařilo vše zachytit formou jedniček a nul na CD nosič. To vše ještě před prvním koncertem před posluchačským pléměm.

A jak se povedlo? Vůbec, ale vůbec ne špatně. Na první poslech se u mě chytla téměř půlka písní. Ovšem jak to tak bývá, nakonec jsem si nalezl tu svou oblíbenou mezi těmi, které původně stály opodál.

Technická kvalita je na dobré úrovni. Sporadická lehká zaváhání (sem tam je slovo textu přebito hudbou) jsou nenápadná, pokud je člověk nehledá laryngoskopem, ale to spíše spadá do oblasti aranžmá. Záznam není přebuzený, jako to občas vídám (což podstatně snižuje kvalitu přednesu na slabších věžích). Celkově tedy za jedna, což kvituji s povděkem. Možnosti se zkrátka rozšiřují.

Booklet je taktéž solidně vyveden. Obsahuje texty k písním, ale protože se jedná o první CD Alter Ega, možná může někomu chybět pár slov o kapele samotné. Přebal sice odkazuje na internetové stránky, ale nic moc nového se na nich nedozvíme. Zde vidím pro kapelu námět na zlepšení.


CD standardní délky obsahuje 11 písní převážně poctivě kytarového zvuku o kterých se rozhodně nedá říci, že by byly opsané od souseda v lavici. Celek dotváří varhanní linka, basa tvrdí muziku a bubny dělají kravál, jak se říká. Když česká kapela - tak české texty. To zde platí až na pár vyjímek, kdy je použita latina, či sanskrt.

Hudebně je kapela na pomezí bigbeatu a rocku. Předmětem textů je převážně snaha o návrat k přírodě, či smíření, přátelství a přesto, že se tyto témata na první pohled zdají klišovité (zkuste zapřemýšlet, o čem vlastně jsou jiné texty - nejsou o tom samém?), jsou zpracována formou, která leze do hlavy. To vše přikořeněno snahami obrátit se sám k sobě, jakási snaha naznačit příklon k východním kulturním zvykům.

Hudební i textový dojem se nedá výstižně popsat slovy a tak nastránkách AEga máte možnost stáhnout si pár MP3 kousků na posouzení, které napoví daleko více. Můj osobní dojem byl velmi kladný, rozhodně se nejedná o vyhozené peníze (zejména v situaci, kdy cena vstupného na běžný koncert je obdobná) takže můj závěr?
Bez výhrad doporučuji.

CD Adventus stojí na dobírku 150 plus obligátní dvacku za mašličku na balík.

Hudba a texty: Jiří &Sindelka
Produkce: Jiří &Sindelka
Hudební a zvuková režie: Pavel Vacek
Nahráno ve studiu Present v Jihlavě 2002-2003
Foto: Jindřich Dostál
Kapela: Jiří &Sindelka, Michal Dostál, Mirek Paleček, Pavel Vacek
Hosté: Marcel Novák, Ivo Sedláček, Lea Danková


Mimo text této recenze jsem sepsal pár svých dojmů z písní, které mě zaujaly:

1. Metancholie
2. Anděl: Tenhle kousek je mým favoritem. Melodická a velmi svižná píseň se bohatým refrénem umocněným sborovým podáním posluchači lehce vryje do paměti. Velmi podmanivé.
3. Stíny: Spíše oddychová píseň, která na koncertě znamená odchod pro pivo, když u pódia zůstávají pouze fanynky. Jedna z těch, co potřebují svůj čas.
4. Zvony: Při přečtení názvu se mi vybavili sourozenci Ulrychovi. Když se rozezněla hudba, předtucha mě nemýlila. Po Stínech další z jemnějších věcí. Ale v každém z nás je kousek lyrika a po chvíli zjišťujeme, že nás obě skladby příjemně unášejí k oddychu.
5. Babylon: K úvodní latinské strofě se asi opravdu nevyjádřím. Zbytek písně je již česky a rockový odér se dere na povrch.
6. Brána: Jako bych to úvodní "hééj" už někde slyšel (srovnej s RF 2., kde je ovšem úspěšnější)
7. Dny a noci: Tato píseň lazená spíše na struně poprocku mě hudebně příliš nezaujala, ale svou plochou melodičností mi otevřela prostor k poslechu textu což se u Alter Ega vyplatí.
8. Dokud: Hudebně mé rockové srdce zaplesalo. Textově se zde možná projevuje vliv XIII. století.
9. Iluze
10. &Siva, &Siva: "Óóóómmm..." v úvodu mě přeneslo do oblasti východních kultur prostřednictvím zpívané mantry svým poselstvím míru. Svou neočekávaností na CD předchozího charakteru vás donutí přehrát si ji znovu. Slyšel jsem ji také na koncertu v trochu rychlejší úpravě, kdy si Alter Ego gradací rychlosti a intenzity doslova podmanilo rockový dav. Moc pěkné.
11. Neusínej
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina - 26.1.2004 - 15:54

No to cédéčko je rozhodně výborné, příjemné osvěžení v dnešní pop kultuře, která se tváří mnohdy jako muzika nezávislá a rocková...


Od: Mildouch - 26.1.2004 - 19:35

CD je rozhodně dobré a stojí za poslech. Navíc je k dostání za velice příznivou cenu a každý, kdo příliš "nemusí" oblíbené masové hity prezentované v rádiích, si na něm určitě najde to svoje :-)


Od: bluewolf - 5.2.2004 - 19:03

CDčko mám už delší dobu a stále se k němu rád vracím. Působí na mě jiným (asi čistším a příjemnějším) dojmem. Dobře se u něj přemýšlí a relaxuje.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0338 s