Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Profesor Hilský přijede se Shakespearem do Zlína

17.10.2009   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Profesor Hilský přijede se Shakespearem do ZlínaUznávaný překladatel, esejista a profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Martin Hilský, poctí v říjnu svojí návštěvou Městské divadlo Zlín. Spolu s hudebním skladatelem Danielem Dobiášem, který je například autorem šansonů pro Hanu Hegerovou či Petra Nováka a pravidelně koncertuje v zahraničí, představí v prostorách Divadélka v klubu ve čtvrtek 22. října v 16 a v 19 hodin kombinovaný autorský pořad TAK TROCHU SVÁTEČNÍ SHAKESPEAROVSKÁ PO&STA.

Zlínská scéna se tímto připojuje k celosvětovým oslavám 400. výročí od vydání Sonetů Williama Shakespeara.

„Smyslem projektu je prezentovat Shakespearovy Sonety jako živou a zcela současnou poezii, jako básně, v nichž člověk mluví k člověku, jako intimní dialogy či básnickou korespondenci - odtud i jeho název,“ přiblížil Martin Hilský, který jako první Čech přeložil celé dramatické dílo Williama Shakespeara a je nositelem řádu britské královny „Řád britského impéria“ za shakespearovské překlady.

Součástí tohoto setkání básnického slova a hudby je doprovodný komentář Martina Hilského, který zajímavou formou přibližuje divákům Sonety v kontextech anglické a evropské renesance. Daniel Dobiáš je autorem hudby a sám zhudebněné Sonety zpívá a prezentuje je jako výrazové šansony. Záměrem obou autorů je vytvořit jedinečný pořad, který má zároveň zřetelný edukativní přesah a neotřelou a zajímavou formou přibližuje skvostné texty divadelního básníka, představující samo srdce kánonu západní cilizace.

Autorská dvojice vystupuje s tímto pořadem už několik let v České a Slovenské republice i v zahraničí. „O pořad je velký a trvalý zájem ze strany studentů i široké veřejnosti. V roce 2009 je tento program zvlášť aktuální: přesně před čtyřmi sty lety vyšly Sonety v Londýně poprvé,“ připomněl Daniel Dobiáš.

Shakespearovy myšlenky zazní v dohledné době i ve Velkém sále Městského divadla Zlín. Pro velký divácký ohlas se v pátek 6. listopadu v 19 hodin do krajského města letos už podruhé vrátí divadelní fast food s Miroslavem Táborským, Janem Vondráčkem a Martinem Matejkou pod názvem SOUBORNÉ DÍLO WILLIAMA SHAKESPEARA VE 120 MINUTÁCH.

První příležitost zhlédnout tento originální kousek od autorské trojice Jess Borgeson, Adam Long, Daniel Singer měli milovníci shakespearovských variací v květnu na mezinárodním divadelním festivalu Setkání 2009 Stretnutie. (O festivalu čtěte zde: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=9016 )

Divadlo v Dlouhé Praha se rozhodlo tento nevšední text inscenovat jako první v České republice. Tři herci sehrají všech 37 her a 154 sonetů velkého dramatika pouze ve 120 minutách. Inscenace v režii Jana Borny a kol. se může pochlubit oceněními z letošního IX. ročníku GRAND Festivalu smíchu ve Východočeském divadle Pardubice.


Zdroj: TZ městského divadla Zlín
Zdroj fotografie:  librarykvpattom.files.wordpress.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0415 s