Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nové filmy v kinech - říjen 2009

02.10.2009   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nové filmy v kinech - říjen 2009Říjen 2009 = měsíc s maximálním počtem premiér – napočítal jsem jich 29. Znamená to, že každý filmový fanda, který by chtěl vidět vše, co distributoři nabízejí, by musel chodit do kina každý den s pouhými dvěma dny oddechu. Psát o všech je nemožné – proto alespoň pár slov o těch filmech, které byste neměli přehlédnout.

Na drsný sever se můžete vydat hned ve dvou snímcích. Příběh filmu BÍLÁ SMRT režiséra Dominica Seny, se odehrává v Antarktidě - na nejchladnějším a nejizolovanějším místě na Zemi, kde teplota padá hluboko pod nulu, kde je šest měsíců v roce tma, kde vichřice dosahuje rychlosti až 160 kilometrů za hodinu. Zde působí policejní ředitelka Carrie Stetko (že by počeštělé jméno &Stětková?), která začíná vyšetřovat první vraždu v dějinách Antarktidy. Umělecky vyšší kvalitu má snímek NA SEVER norského režiséra Runne Denstada Langloa (plakát v úvodu). Je o putování muže, který se dozví, že někde na severu se narodilo jeho dítě. Bývalý hlídač lyžařského areálu potřebuje po nervovém zhroucení nalézt znovu smysl své existence. Má příležitost díky  900 kilometrů dlouhé cestě na sněhové rolbě ledovou pustinou, při níž potkává další citlivé a zmatené duše, aby sám našel tu svou...

Kvalitní zábavu poskytne JULIE A JULIA režisérky Nory Ephronové, příběh dvou žen, které dělí generace, ale spojuje vášeň pro vaření. Recenzi na film naleznete zde (klikni) .

BRATŘI BLOOMOVI jsou dvojka plně odkázaná jeden na druhého. Ze sirotčinců svého dětství se vypracovali pomocí rafinovaných plánů Stephena (Mark Ruffalo) do elity mezinárodních podvodníků. Mladší z bratrů Bloom (Adrien Body) však zatouží po “neplánovaném životě”, po skutečném dobrodružství, které by nebylo v režii jeho bratra. Zbývá však ještě jeden velký podvod – trochu oškubat milionářku Penelope (Rachel Weiszová). Bloom se vetře do její přízně, Penelope je chycena do pasti lásky, ale Bloom začíná přemýšlet o tom, zda nejde o nejnebezpečnější dobrodružství jejich života...

Hrát si s praktikami teroristů se nevyplácí. Pozná to na své kůži 22letý Martin (Jim Sturgess). Zajat anglickou policií při výtržnostech v Belfastu kývne na nabídku infiltrovat se do sítě militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Podaří se mu do jejího nitra proniknout, bere vše jako hru, jenže drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů 80. let a dvojí život, který je nucen vést málem semelou i jeho samého. Je z něj to, co říká titulek filmu &STVANEC IRA – po vyzrazení stále na útěku. Režii dramatického filmu měl Kari Skogland.Do severního Irska zavede diváky i další film – HLAD slavného anglického fotografa a režiséra Steve McQueena. Ocitneme se ve věznici Maze, kde se situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci začíná vymykat kontrole. Ponižující a čím dál tím brutálnější praktiky dozorců naopak utvrzují vězně v jejich odhodlání k odporu. Bobby Sands (Michael Fassbender), vůdce vězňů, dává pokyn nejprve k odmítání jakékoli hygieny. Ale když je tato „provokace“ potlačena policejními těžkooděnci, vyhlásí generální hladovku. Téměř sedmitýdenní hladovka se zapsala do krvavých dějin britsko-irských vztahů a rozdělila společnost na ty, kteří v irských vězních viděli obyčejné teroristy, a na ty, pro které se stali novodobými mučedníky. Podotýkám, že o nechutné, drsné a šokující scény není v tomto filmu nouze a restauraci po jeho zhlédnutí asi nevyhledáte.

Jestliže předchozí film neslouží příjemnému a poklidnému naladění, pak nejnovější film světoznámého Larse von Triera ANTIKRIST diváka doslova dorazí. Skutečně doslova, protože depresivnější a více zničující film se snad v dějinách kinematografie nenajde. Přesto patří mezi ta díla, které je “nutno vidět”. Příběh je poměrně jednoduchý – mladí manželé při milostných hrátkách zapomenou na svého maličkého. Ten pomalým krůčky kráčí k otevřenému oknu, kde ho lákají padající sněhové vločky. Divák již tuší, jak vše dopadne a že tragédie navždy změní životy obou manželů. Žena zcela psychicky zkolabuje. Když nepomůže známý psychiatr rozhodne se muž pro společnou terapii o samotě uprostřed lesů v dřevěném srubu. To co mělo být rájem se však změní v hrůznou můru, v peklo jaké si nelze představit. Jakoby se spikla dohromady zvrácená ženina psychika a síly mocné přírody, v níž jsou zakořeněné všechny ženské útrapy celé historie (včetně mučení čarodějnic a pod.). Může to muž přežít? A přežije to divák? Těžko to přežili i hlavní představitelé Willem Dafoe a Charlotte Gainsbourgová (pro tu byla jako útěcha za psychické trauma při natáčení Cena za nejlepší ženský herecký výkon na festivalu v Cannes). Jen režisér se jakoby otřepal – prý přistupoval k natáčení ve stavu hrůzné deprese. Po skončení filmu jakoby vyléčen objíždí filmové festivaly a prohlašuje “jsem nejlepší režisér na světě.” Přijdete-li se přesvědčit, pak znovu připomínám, že zhlédnutí ANTIKRISTA je pro psychology, psychiatry a dušezpytné samouky povinné, pro ostatní na vlastní nebezpečí.

Zdroj foto: www.fdb.cz (u Antikrista uvádí fdb zdroj: Filmstarts) 

             
                                                                 snímek z filmu AntikristKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0312 s