Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Televizní tip: KLETBA KOČIČÍCH LIDÍ

10.10.2009   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Televizní tip: KLETBA KOČIČÍCH LIDÍOdedávna znají lidé vlkodlaky – lidi, kteří se za úplňku Měsíce proměňují v divé šelmy. Ale známe “kočkodlaky”? Tohle slovo ještě nikdo nevyslovil, ale máme tu “kočičí lidi” - normální lidi jako my, kteří (za zcela jiných okolností) se proměňují v kočkovitou nebezpečnou šelmu. Nemusíte se však bát - naštěstí tomu tak není v reálném životě, ale jen ve filmu.

Snímek KOČIČÍ LIDÉ (Cat People), natočený v roce 1982 a několikrát reprizovaný v České televizi, možná mnozí čtenáři Webmagazinu znají. Za svůj úspěch nesporně vděčil představitelce hlavní role mlaďoučké a krásné Nastassji Kinské. Ta zde vytvořila roli Ireny, sirotka, který po letech potkává svého bratra. Ten se chová poněkud divně a náhle zmizí. Irena, mučená samotou, hledá útočiště v místní ZOO, kam právě přivezli divokého leoparda. Proč a čím ji právě toto zvíře tolik přitahuje?

Pravdu se dozví až po návratu bratra (Malcom McDowell) - objasní jí, že oba dva sourozenci patří do starodávného rodu lidí leopardů, kteří se proměňují ve zvířata vždy, když se probudí jejich sexuální pud. Aby se mohli vrátit do lidské podoby musí zabít. Aby zabránili krveprolití nevinných obětí musí poslední dva členové rodu žít v krvesmilstvu. Jenže tohle řešení Irena odmítá - mezitím se zamilovala do pracovníka ZOO (John Heard) a její milostné vzplanutí je tak silné, že nedbá varování... Děsivý horror tak dostává obrátky sršící erotikou a “vonící” krví, kterou vášeň rozpoutala.

Paul Schader neváhal do svého filmu zařadit několik scén ze stejnojmenného filmu o čtyřicet roků staršího, hlavně tolik citovanou scénu v bazénu s rozehranou hrůzou pomocí světlených efektů a tajemných zvuků. Film KOČIČÍ LIDÉ z roku 1942 uvedla česká televize v neděli 4.10. 2009 v 15,40 hodin. Irenu, módní návrhářku z New Yorku, zde vytvořila francouzská herečka Simone Simonová, proslavená již rolí v Lidské bestii Jeana Renoira z roku 1938. Jejího milence a posléze manžela Olivera ztělesnil Kent Smith. Irena žije v obavě, že ji stíhá dávné prokletí, uvržené na její rodnou srbskou vesnici a odmítá manželské povinnosti. Věří, že kdykoli políbí muže, změní se v krvelačného pantera a začne zabíjet. Stejná věc jí hrozí, když pocítí žárlivost nebo vztek. Oliver ji pošle k psychiatrovi (Tom Conway), jemuž se setkání s Irenou stane osudným. Neukojený Oliver si mezitím začne románek s kolegyní Alicí (Jane Randolphová). Když se to Irena dozví, začne samozřejmě žárlit. A když se dozví, že Oliver se do Alice zamiloval, probudí se v ní šelma...

A tady přijde ona již zmíněná scéna v bazénu, kde se Alice koupe a v hrůze sleduje, co znamenají hrůzné stíny a tlumené panteří zvuky. Film ve své době překvapil pojetím hlavní hrdinky jako silně emancipované ženy. I když je jako režisér podepsán Jacques Tourneur, jeho faktickým tvůrcem byl americký producent Val Lewton, pocházející z Jalty na Krymu. Právě on je považován za křestního otce poetického horroru, kterými společnost RKO ve čtyřicátých letech ohromovala diváky.

Jak je tomu často i dnes – úspěch některého filmu vždy podnítí producenty k natočení pokračování - remaku. Toho se dočkali i KOČIČÍ LIDÉ v roce 1944 pod názvem KLETBA KOČIČÍCH LIDÍ (The Curse of the Cat people). Zůstalo stejné herecké obsazení – Simone Simonová jako Irena, Kent Smith jako Oliver a Jane Randolphová jako Alice. Vystřídala se pozice na režijní stoličce – filmem debutoval Robert Wise (později proslavený třeba muzikály West Side Story, Za zvuků hudby či vědecko fantastickým Kmenem Andromeda). Jako jeho spolurežisér je uváděn Gunter von Fritsch. Děj trochu pokročil. Oliver se mezitím podruhé oženil – s kým jiným než s milovanou Alicí - a mají šestiletou holčičku Amy. Dítě má příliš velkou představivost a někdy není schopno rozlišit fantazii od skutečnosti. Protože nemá žádné opravdové přátele, vytvoří si kamarádku ve svých představách. Když se to otec dozví, šíleně se vyděsí. Dívčinou přítelkyní není nikdo jiný než jeho předčasně zemřelá první manželka (kočičí žena) Irena, která se za svého života měnila v dravou kočkovitou šelmu... Jak je vidět, kletba ještě není zlomena... Divák se však již dalších osudů postav nedočkal. I tak jsou všechny tři filmy mimořádně zajímavé a pokud máte zájem ten posledně jmenovaný KLETBU KOČIČÍCH LIDÍ si můžete naladit na stanici ČT2 v neděli 11. října v 16,30 hodin.


Zdroj foto malé:
http://www.afi.com/wise/films/curse_of_t - he_cat_people/cotcp.html
Zdroj foto velké:
http://brianakira.files.wordpress.com/20 - 08/01/the-curse-of-the-cat-people-01.jpg


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.8245 s