MARIŇÁK - TV tip – Drill výcviku a peklo bojů
11.09.2020
Stanislav Polauf
Film
Dvě hodiny tvrdého vojenského výcviku a následné účasti v bojových akcích – to je stručně děj filmu MARIŇÁK. Pro dnešní mladé muže, kterým slova jako buzerace a drill nic neříkají, protože je republika do armády nepovolává, je to názorná ukázka toho, co vojenská služba znamenala a jak člověka na celý život poznamenala. A těm, kteří v naivitě touží po přímé účasti v případné bojové akci a vidí v ní chlapské dobrodružství, snad otevře oči.
Hlavní postava filmu
MARIŇÁK (v originále Jarhead) Tony Swofford řečený Swoff (v podání
Jake Gyllenhaala) rozhodně není hrdinou, kterého by si mladíci mohli brát za vzor. Na pohled úplně normální kluk touží pokračovat v rodinné vojenské tradici, která je dána již jeho početím za svištění kulek ve Vietnamu. I když neprožil v dětství nic hezkého, první chvíle na vojně jsou pro něho šokem.
Tvrdá buzerace fyzická i psychická jak od velitelů tak od mazáků je k nesnesení. Mladík se osvědčí při střelbě z ostřelovačské pušky, kterou vojáci uctívají modlitbou, a tak netrvá dlouho a Swoff s puškou v ruce a s batohem na zádech je vyhozen do pekla rozhořelého konfliktu mezi Irákem a Kuvajtem (1991) s úkolem chránit ropná pole v Saudské Arábii.
Pozná bojové situace, smrt kamarádů, omyly velení a po dvě stě dnech v tropickém horku se vrací jako “hrdina” domů. Jeho pocity jsou poněkud smíšené – nikomu nemůže říci, že za celou tu dobu si ani jednou na nepřítele nevystřelil. Ale zato o vojenské službě ztratil jakékoli iliuze.
Zkušený divák jistě pozná, že úvodní sekvence drillu je převzata z Kubrickovy OLOVĚNÉ VESTY, že významnou roli zde hraje Coppolova APOKALYPSA a najde odkazy na další podobné filmy. Kromě realistického zachycení vojenského života, plného ponižování lidské důstojnosti, je zajímavá konfrontace moderní války s vietnamským konfliktem. Však také scénář napsal účastník války ve Vietnamu William Broyles Jr. podle knihy Anthony Swofforda z roku 2003.
Peter Sarsgaard, Jake Gylenhaal
MARIŇÁK je třetím filmem režiséra Sama Mendese. Ten svůj úplně první a zatím nejslavnější natočil v roce 1999 – byla to AMERICKÁ KRÁSA, jíž se dostalo pět ceněných sošek Oscarů: za nejlepší film, režii, scénář, herecký výkon v hlavní roli (Kevin Spacey) a kameru. Možná pamatujete - Ken Spacey zde vytvořil postavu dvaačtyřicetiletého muže, který je manželkou, dospívající dcerou i sám sebou považován za bezvýznamného ubožáka do té doby, než se nečekaně zamiluje do dceřiny kolegyně ze školy, což ho katapultuje ke krátkému, ale intenzivnímu životnímu rozletu.
O tři roky později přišel Mendes s gangsterským dramatem podle komiksu Maxe Allana Collinse
ROAD TO PERDITION. Retro z roku 1931 z doby hospodářské krize, v němž vypravěč – dvanáctiletý chlapec, zjistí, že jejich otec živí početnou rodinu jako zabiják ve službách gangsterského bosse a chce uchránit před podobným osudem, “cestou do pekel”, svého syna. V roli otce
Tom Hanks, v roli šéfa gangu
Paul Newman.
Po Mariňákovi natočil Mendes NOUZOVÝ VÝCHOD – s Leonardo di Capriem a Kate Winsletovou v roli manželů. Oba se považují za lepší lidi než jejich sousedé, mají dvě děti a kvůli nim žijí život, jaký nikdy žít nechtěli. Právě prožívají manželskou krizi, kterou chtějí řešit odstěhováním se do Paříže, ale narodí se jim další dítě a oni se smíří s průměrností. Retrofilm je zasazený do roku 1955, kdy každý pokus o únik z průměrnosti musel skončit nezdarem.
Do našich ikin se dostal i vynikající Mendesův film
V&SUDE DOBŘE, PROČ BÝT DOMA - “veselá přehlídka smutných existencí,” v němž mladí manželé
John Krasinski a Maya Rudolhová podniknou cesta po Americe s cílem někde zakotvit. Během ní mají možnost poznat různé tváře „amerického snu“ o vzdělání, práci i kariéře a také rozličné, často až bizarní, lidské charaktery. Další dva filmy byly "bondovky" s Danielem Craigem -
SKYFALL a
SPECTRE. Do našich kin se dostal i film z první světové válka
1917.
Každý film Sama Mendese je zcela rozdílný tématicky i způsobem zpracování. Přesto všechny patří k absolutní špičce. Zbývá čekat, čím nás tento filmový a v Anglii také velmi slavný divadelní režisér překvapí příště, a věřit, že stejně jako všechny předchozí najde i jeho další film cestu do českých kin.
MARIŇÁK (Jarhead)
USA/Velká Británie/ Německo 2005, režie: Sam Mendes
V hlavních rolích: Jake Gyllenhaal, Peter Sarsgaard, Jamie Fox a další
Uvádí Nova v nděli 13. září od 23,35 hodin a Nova Cinema ve středu 16. září od 23,45 hodin
Foto: dokina.cz
, rtvs.sk, kinobox.cz