Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Růžový panter Peter Sellers

10.11.2009   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Růžový panter Peter SellersNezapomenutelný herec, komik, hudebník a imitátor PETER SELLERS (1925 - 1980) Příští rok uplyne 30 let od jeho smrti a přesto je jako herec stále v živé paměti. Jeho filmy baví stále nové a nové generace diváků. JEHO POSTAVY JSOU NEZAPOMENUTELNÉ - a nemusí to být jen ty nejslavnější - popletený komisař Clouseau v sérii Růžových panterů, či světa a lásky neznalý zahradník Chance. Jaký ale byl sám jejich tvůrce Peter Sellers?

K pronikavému pohledu na život a dílo Petera Sellerse nyní dává příležitost obsáhlá kniha amerického filmového vědce a spisovatele Eda Sikova s názvem "RŮŽOVÝ PANTER PETER SELLERS", s níž na knižní trh přichází nakladatelství XYZ. V bohatě vypravené publikaci o téměř 500 stranách se dozvíte miliony detailů o tom jak Sellers žil, jaké vytvořil role, jak se na ně připravoval, jaké měl přátele, manželky či milenky. Ale odpověď na výše položenou otázku - jaký byl Peter Sellers jako člověk, v ní budete hledat těžko. Ne proto, že by Ed Sikov byl nešikovný autor nebo proto, že by měl málo materiálů. Je to proto, že Peter Sellers je prakticky neuchopitelný, je stovkou postav, které geniálně vytvořil, ale  nikdy není sám sebou. Kdosi o něm řekl, že je to "muž bez osobnosti" a nebyl daleko od pravdy.

Ed Sikov ve své knize sesbíral nesčetné množství názorů na osobnost velkého komika, přečetl (jak patrno z připojené bibliografie) nekonečné stohy rozhovorů a knih, setkal se s většinou dosud žijích Sellersových přátel a spolupracovníků, a postupně - korálek po korálku, se snaží navléknout růženec osobnosti, kterou si zvolil za svůj literární cíl. Postupuje přitom klasickým způsobem - chronologicky. Dozvíme se nejen o Sellersových rodičích - o matce Anně, herečce, na níž byl celý život fixován, a otci - málo významnému hudebníkovi. Sikov jde ještě dále a začíná u prababičky, a hledá kořeny pronikavého Sellersova talentu. Jako dítě showbusinessu se Sellers ocitá na jevišti již 14 dnů po svém narození. Jeho vstup do "síně slávy" má však svůj vývoj, kdy musel projít řadou štací rodičů, hledat sám sebe v příležitostných povoláních vrátného či uvaděče, aby nakonec objevil svůj přirozený talent ve dvou oblastech - v hudbě jako bubeník, a jako klaun při imitování hlasu a chování jiných lidí. Právě imitování mu usnadňovalo průnik do hereckých rolí - sám se svěřil, že nejprve "dělá" hlas a pak teprve postavu.

A měl ještě jeden mimořádný talent - k sexuálnímu svádění, které od prvních úspěchů u dívek svého věku dotáhl až na milence několika nejkrásnějších žen světa (třeba Sophie Lorenové, Mii Farrowové či údajně i princezny Margaret). A tento talent byl jaksi navzdory vlastnímu Sellersovu mínění o sobě, kdy měl pocit, že je tlustý, chlupatý a nemotorný - s čímž se mimochodem později snažil bojovat aplikací jógy a radikálními dietami.

V Peterovi Sellersovi se snoubilo dohromady několik výjimečných talentů - jen jeden neměl - talent pro vlastní osobní život a pro důvěrné vztahy k nejbližším. Nedokázal udržet žádné manželství (jeho žena Anne řekla: "Manželství s ním je život na úpatí sopky"), nedokázal si porozumět s dětmi, etiketa mu nic neříkala (nikdy se nenaučil, který příbor je na co), miloval přepychové obleky (odtud stálé převleky v rolích) a střídal drahá auta skoro stejně rychle jako košile, věřil v existenci skřítků a přes dokonalé soustředění při natáčení dokázal být v soukromí nesnesitelným tyranem se zuřivými záchvaty hněvu. Kameraman Larry Pizzer to v jednom místě knihy komentuje: "Byl to člověk, který si s lidmi z nevysvětlitelných důvodů zahrával. Byl skvělý komik, ale nebyl šťastný."

V knize Ed Sikov podrobně zachycuje Sellersovu tvorbu - od prvních krůčků v rozhlase a televizi, které střídal vystupováním s "Blázny" - skupinou The Goon Show (Pošuk show), přes první filmové role v krátkých veselohrách, až k prvnímu celovečernímu filmu v roce 1951. Od filmu PĚT LUPIČŮ A STARÁ DÁMA (1955), kde vytvořil roli páskovského frajírka, jde jeho kariéra strmě nahoru. V Sikovově knize ji můžete sledovat dopodrobna včetně skandálů a afér kolem proslulého herce.

Sellers vytvořil téměř stovku filmových rolí, v řadě filmů se objevil zároveň v několika zcela odlišných postavách a nebál se ani vytvořit ženskou roli např. královnu Viktorii ve filmu VELKÝ MCGONAGALL. Každý z filmů je v Sikovově knize popsán a těm důležitým a slavným je věnována zvýšená pozornost. Čtenář najde obsahy filmů, časté jsou ukázky ze scénářů, nešetří se podrobnostmi z příprav a vlastního natáčení, což je doplněno názory jeho kolegů a svědků (škoda, že Ed Sikov věnuje vlastním názorům Sellersovým mnohem méně pozornosti - konfrontace by byla zajímavá).

Speciální pozornost pak Sikov oprávněně věnuje jednak titulní postavě potrhlého přihlouplého komisaře Jacquese Clouseaua a pak třem klíčovým filmům v Sellersově kariéře. Tím prvním byla komedie MY&S KTERÁ ŘVALA (1959), kde si zahrál trojroli: ministerského předsedu minivévodství Fenwick, které misto bankrotu vyhlásí válku Spojeným státům, zbrojnoše, a vévodkyni Glorianu XII. Druhým je satirická komedie Stanley Kubricka s dlouhým názvem "DR. DIVNOLÁSKA aneb JAK JSEM SE NAUČIL NEDĚLAT SI STAROSTI A MILOVAT BOMBU" (1963). Zde Sellers vytvořil tři skvělé role za něž dostal Oscara: titulní postavu šíleného vědce, dále prezidenta Spojených států, a britského plukovníka letectva. Jako třetí je zmiňován film od něhož si Sellers mnoho sliboval. Jeho "charakterní" role zahradníka Chanceho, který v pokročilém věku poprvé opuští dům kde věrně sloužil, a neví nic o nástrahách světa, které ho čekají - BYL JSEM PŘI TOM. Tento film patří bezesporu k vrcholu Sellersova mistrovství. Pro něho však znamenal velké zklamání - nominace na Oscara se v sošku do jeho rukou neproměnila - vyfoukl mu ji Dustin Hoffman za Kramerovou versus Kramer. To už ale bylo předposlední Sellersovo nadechnutí před smrtí - osmý infarkt v pouhých pětapadesáti letech se mu stal osudným.

Kniha RŮŽOVÝ PANTER PETER SELLERS" bude jistě ozdobou knihovny každého kinofila. Vydavatel jí věnoval velkou pozornost, o čemž svědčí kvalitní fotografická příloha (škoda, že se nedostalo na barevné fotografie ze Sellersových filmů), rejstřík, a podrobná Sellersova filmografie. Velký formát i kvalitní tisk včetně výrazné obálky přitahují pozornost. Jedinou připomínku bych měl k překladu, který někde uvádí název "panther" a jinde "panter." Pro čtenáře možná bude zpočátku problém "prokousat se" četnými podrobnostmi a zdánlivými podružnostmi, jimiž Ed Sikov vůbec nešetří, ale brzy zjistí, že jde o soustředěný zdroj pečlivě vybraných a jinde nepublikovaných informací, které mohou sloužit i k podrobnému studiu filmovým badatelům. K informacím o jednotlivých filmech se bude čtenář podle potřeby stále vracet.

Zdroj foto www.dokina.tiscali.cz
************************************
Ed Sikov: Růžový panter Peter Sellers
Vydavatel: Nakladatelství XYZ, Praha 2009
Překlad: Jindřich Manďák

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0625 s