Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ostrovy zapomnění navždy dochovány

11.11.2009   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ostrovy zapomnění navždy dochoványA to především díky nakladatelství Dokořán, jež vydalo nádhernou publikaci Ostrovy zapomnění, neumožňující na ně zapomenout, i když tam člověl fyzicky nebyl. Řeč je především o El-Hézu a českých výzkumech v egyptské Západní poušti. Dočteme se nejen o tom, s čím se účastníci potýkali či jakých dosáhli závěrů, ale dočkáme se i nezměrného množství faktů.

Kniha je celkově rozdělena do několika na sebe nenavazujících kapitol, z nichž každou má na svědomí jiný autor či kolektiv. Erudovaně a systematicky pak vykládají zjištěná fakta z toho kterého výzkumu. A to od počátků novodobého objevování Egyptské Západní pouště až po výzkumy v saharské oblasti.

Nečekejme populárně naučnou literaturu apelující i na poetickou část. Ba právě naopak, kniha spadá mezi čistě vědecké publikace, předpokládající určitou znalost prostředí, stejně tak jak termínů. Ačkoliv do ruky ji samozřejmě může uchopit kdokoliv. Pro něj jsou zde poznámky, umístěné v hojném počtu pod čarami. Milovníci faktů a tabulek si tak přijdou na své. Není se čemu divit. Když jen pohlédneme na seznam literatury, z které autoři čerpali, a přihlédneme k jejich osobním zkušenostem, nebýt sebekázně, by knih mohla být pěkná řádka. Proto věřím tomu, že zde, na základě objektivity, zůstala fakta nejpodstatnější.

Na knize kvituji její celkové zpracování přímo vybízející k jejímu nákupu za účelem obdarování nadšenců dané problematiky. Celé dílo na křídovém papíře čítá přes 400 stran a je obohaceno rozsáhlou fotografickou výbavou. Jediná výtka se však paradoxně týká právě fotografií. Seč lze vidět snahu autorů fotografie umístit na stránky, na kterých se o nich hovoří, ne vždy šla tato snaha ruku v ruce s výsledkem. Přesto je kniha na českých pultech unikátem, jak do obsahu, kvality i celkového zpracování.

V souvislosti s popisovanou problematikou si neodpustím upozornit také na aktuální výstavu o expedici v Gilf-El Kebíru, o které se v knize hovoří, a možnosti shlédnout z expedic v egyptské Západní poušti on-line reportáž na stránkách National Geographic. 

M.Bárta et al.: Ostrovy zapomnění
Vydalo nakladatelství Dokořán roku 2009 
obálka
www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0575 s