Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na co do kina (49. týden)

30.11.2009   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na co do kina (49. týden) Horory: zombie, vrazi za dveřmi i na pláži. K tomu jeden dětský animák, jeden animák pro dospělé, jedno krimi a jedna krimikomedie - to je bilance novinek 49. týdne.

Nad trojicí hororů se mi chce zvolat: Co se to probůh na nás hrne? Přitáhnou právě horory krvelačné diváky a dají kinařům vydělat nebo naopak odradí ostatní, aby se kinům vyhnuli a počkali na pěknou romantiku či kostýmní drama? Tyhle otázky zodpoví statistiky návštěvnosti. Nedá mi to, abych neocitoval výrok staročínského filozofa Lao-Ć: "Když se lidé nebojí strašného, pak se blíží hrozné." Pro vás, kteří krváky zrovna nemusíte, doporučuji přeskočit následující tři odstavce. Možná si pak najdete film pro sebe.

Z hororů zřejmě nejlépe vychází DOKONALÝ ÚTĚK (A Perfect Getaway, USA 2009),foto v závěru článku. Mladý pár Cliff (Steve Zahn) a Cydney (Milla Jovovich) hledají dobrodružství na nejodlehlejších plážích Havaje. Vyděšení turisté, kteří se baví o vraždě, podobné dvojice by je měly odradit od pobytu. Oni však zůstávají s dalšími dvěma dvojicemi na ostrově a začíná brutální boj o život. Z ráje na zemi se stává opravdové peklo... Kritika moc spokojená s filmem není, ale v tvorbě známého režiséra béčkových hororů Davida N. Twohyho (Černočerná tma, Hlubina) jde zřejmě o nejlepší film. Na druhé straně je tu několik nadšenců na internetu, z nichž jeden považuje film za jedno z největších překvapení roku a dodává: "Twohy natočil famózní thrillerovou pecku, která vypadá, jakoby Hitchockock vstal z mrtvých a odjel si natočit další ze svých klasik na Havaj."

Jméno "mistra hrůzy" Alfreda Hitchcocka padne tento týden ještě jednou. Do kin uvádí společnost Hollywood Classic Entertainment koprodukční česko-slovenský film OKO VE ZDI. Předlohou mu byla povídka OKO známé české spisovatelky Ivy Hercíkové, kterou koupilo před léty hollywoodské studio Universal Pictures právě pro slavného Alfreda Hitchcocka. Autor slavných filmů jako PSYCHO, PTÁCI nebo VERTIGO se ale k práci na filmu už nedostal. Po několika letech se podařilo práva za účelem realizace filmu odkoupit českým produčním společnostem Magic Film, Miracle Film & TV a režisérem filmu se stal Miloš J. Kohout. Milenecká dvojice vstupuje jednoho vlahého a deštivého rána do opuštěného domu, který si ona vybrala jako místo schůzky. Mohlo to být docela obyčejné rande. Při prohlídce vstupují do místnosti, kde je pouze malé okénko a jen jedny dveře. Z ničeho nic se dveře zavírají a škvírou ve zdi je pozoruje oko. To oko nevěstí nic dobrého! V hlavních rolích se kromě českého Karla Rodena objeví slovenská herečka Soňa Valentová, německá herečka Catherine Flemmingová a americký herec německého původu Jürgen Prochnow. Snímek plný napětí, dramatických zvratů a překvapení dokresluje plíživá a děsivá atmosféra, kterou podpořilo vizuální vnímání režiséra Miloše J. Kohouta a kamera Vladimíra Smutného - říká distributor HCE. Jenomže jedna z již publikovaných recenzí (sms.cz) přímo před filmem varuje. Místo děsu, nechtěný smích, trapnost, špatnost. Uvidíme, nebo spíš neuvidíme - záleží na tom, co divák vydrží a zda je ochoten otevřít peněženku za vstupné...

Třetí horor tohoto týdne říká vše již svým názvem ZEMĚ ZOMBIE (Zombieland). Ale pozor - má to být hororová komedie(?!) k níž distributor a.s. Falcon říká: "V této hororové komedii mají nad naším světem nadvládu zombie. Existuje zde však skupina přeživších vedená Albuquerquem (Woody Harrelson), která se snaží najít úkryt před nemrtvými. Když se k nim přidá zakřiknutý strašpytel Flagstaff - odborník na přežití (Jesse Eisenberg), který bude muset dokázat, že je v něm i něco víc…" Zajímavé je, že jako režisér je podepsán známý Roland Emmerich (Den nezávislosti, Patriot, Den poté, 10 000 let před n.l. a naposledy katastrofický film 2012) i to, že hlavní představitel Woody Harrelson si údajně natáčení velmi pochvaloval. Říká, že film se pohybuje na pomezí černé komedie a zombie hororu, což není snadné. Nejvíc ho bavilo, že měl možnost, jak doslova řekl, "nakopat zadek zombies." Co víc by si mohl herec přát? Co víc si může divák tohoto druhu filmů přát?

Kombinací humoru a napětí je také nejnovější snímek francouzského režiséra Jean-Pierre Jeuneta, proslaveného především filmem Amélie z Montmartru. Kriminální a nezvykle akční komedie GALIMATYÁ&S (Micmacs ? tire-larigot) zavede diváky mezi obchodníky se zbraněmi. Těm se pod ruku podívá se svérázným humorem, francouzským šarmem a svým typickým vizuálním ztvárněním. Hlavní hrdina Bazil (Dany Boon) je optimistický snílek a postava stejného druhu lidí jakým byla Amélie. Nemá na zbraně štěstí, přežije výbuch miny v marocké poušti, pak se mu do hlavy strefí zbloudilá střela. Ta první zkušenost z něj udělala sirotka, druhá ho drží na pokraji náhlé a rychlé smrti. Bazil se však nedá ničím zastrašit a naplánuje velkolepou odvetu a společně se svým „jedinečným“ týmem zoufalců se rozhodne celému zbrojnímu průmyslu pomstít. Film uvádí do kin Hollywood Classic Entertainment.

Po úspěšném filmu Arthur a Minimojové přichází Luc Besson s pokračováním příběhu o malém Arthurovi - ARTHUR A MALTAZARDOVA POMSTA (Arthur et la vengeance de Maltazard, Francie, 2008). Tentokrát se Arthur vydá do říše Minimojů zachránit princeznu Selenii, které hrozí nebezpečí. Podívanou pro malé i velké připravil BIOSCOP s českým dabingem, takže se můžete těšit na Zlatu Adamovskou jako babičku, Matyáše Valentu jako Arthura, Zuzanu Norisovou jako Selénii, Sámera Issu jako Replaye, Miroslava Táborského jako tatínka, Tomáše Juřičku jako Maxe a další. V originále poznáte Lou Reeda jako Emperora Maltazarda či Miu Farrow.

Pro dospělé diváky je určen jiný animovaný film PANIKA V MĚSTEČKU (Panique au village)- plakát v perexu. V produkci Francie, Belgie a Lucemburska v něm ožijí plastoví hrdinové Kovboj, Indián a Kůň, žijící pospolitě v jednom domečku. Tvůrci jim připravili pěkné trable poté, co Kovbojův a Indiánův plán překvapit Koně originálním dárkem k narozeninám končí katastrofou. Nerozlučná trojice přátel prožívá bizarní dobrodružství, která je zavedou mimo jiné do středu země, zamrzlé tundry a paralelního podvodního světa obývaného prohnanými příšerkami se špičatými hlavami. Film podle scénáře Stéphane Aubiera a v produkci Adriana Piasek-Wanskiho je určen pro členy filmových klubů jako nezvyklá, svěží a oddechová podívaná.

Na závěr to nejlepší. Mimořádným filmem hodným pozornosti je určitě francouzský snímek PROROK (Un Proph?te), s nímž se o přízeň diváků bude ucházet společnost Aerofilms. Jeho hrdina Malik El Djebena, odsouzený k šesti letům vězení, neumí číst ani psát. Do věznice přichází úplně sám a působí mladším a křehčím dojmem než ostatní trestanci. Je mu 19 let. &Séf korsického gangu, který vládne i vězení, si ho okamžitě vezme na paškál a pověří ho několika úkoly, kvůli kterým se Malik nejen zocelí, ale zároveň si začne získávat šéfovu důvěru. Ale Malik je odvážný a učenlivý, a tak si tajně začne spřádat vlastní plány… Na otázku Proč tento film? odpověděl Radim Habartík z Aerofilmsu: “Myslím, že pokud někdo hledal pokračovatele Kmotra, pak už nemusí – téměř po 40 letech se to podařilo Jacquesi Audiardovi právě ve filmu Prorok. Je to velký FILM a velký PŘÍBĚH, moderní a tradiční zároveň. Jsem upřímně zvědavý, jak české publikum, zpitomělé 3D animovanými křečky a karikaturami, co líbají jako bůh, přijme Audiardova hlavního hrdinu Malika: tak reálného, křehkého kluka s věčně vystrašeným výrazem, ale i krutého arabského mafiána a vládce francouzského žaláře. Já a jistě i Don Corleone máme z Malika radost.”


Záběr z filmu DOKONALÝ ÚTĚK

Zdroj foto: palacepictures.net, csfd.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Julie Kolocová - 30.11.2009 - 11:59

Kdyby alespoň P/prorok blýskal na lepší časy.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.153 s