Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - Včera, dnes a zítra

04.12.2009   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - Včera, dnes a zítraMyslíte si, že film natočený před 46 lety je už "stařina" a už vás nezaujme? Zkuste jednou zapomenout na předsudky a pustit si v televizi film VČERA, DNES A ZÍTRA. Možná se budete divit.Nehledejte nic skrytého v titulu, on s vlastním filmem přiliš nesouvisí. Zastavte se u jmen oblíbených a slavných herců Sophie Lorenové a Marcella Mastroianniho. Tahle dvojice vytváří ve filmu šest zcela různých a ničím nepodobných postav - a všechny skvěle, působivě a přesvědčivě. A podotknu v úvodu ještě to, že jde o komedii, jakých je málo.

Film tvoří tři povídky. Už slavná jména jejich scénáristů vzbudí pozornost - Eduardo de Filippo, Alberto Moravia a Cesare Zavattini. Všechny povídky se odehrávají v Itálii doby vzniku filmu (1963). Náměty jsou bezpochyby odpozorované ze života a z jejich ztvárnění doslova čiší člověčina. ADELINA, ANNA a MARA - to jsou jména tří italských žen, tři názvy povídek a tři vtělení Sophie Lorenové. Pocházejí z různých společenských vrstev, ale mají jedno společné - krásu, smyslnost, horkou krev v žilách a muže, kteří naprosto propadnou jejich kouzlu.

ADELINA
je prostou Neapolitánkou žijící v chudé čtvrti. Zachovává si však hrdost ženy z lidu, která vyzrála na úřady a policii. Aby nemusela nastoupit do vězení je stále v jiném stavu a jako nastávající matku ji do vězení vzít nemohou. Adelina živí svého nezaměstnaného manžela Carmina pouličním prodejem pašovaných cigaret, za což by měla pykat. Ale tvrdou ženu jen tak někdo nezastaví - ani exekutor ani policie. Každý rok přivádí na svět jednoho potomka, až do doby, kdy Carminovi dojdou síly...

V druhé povídce najdete Sophii Lorenovou jako unuděnou bohatou milánskou paničku ANNU. Její manžel odjel na dlouhou služební cestu do Německa a ona si dlouhý čas krátí flirtováním s mladým Renzem. Milostné hrátky jí však naruší okolnost, že Renzo nepříliš šetrně zachází s jejím Rolls-Roycem, takže se začne ohlížet po jiném automobilistovi.

Hrdinkou třetí povídky je MARA, lepší římská prostitutka, do níž se zamiluje mladý adept kněžského stavu. Za Marou pravidelně přijíždí stálý klient - bohatý Boloňan Rusconi. Jeho vášnivost musí tentokrát Mara krotit...

Snad nemusím zdůrazňovat, že Carmina, Renza i Rusconiho vytváří Marcello Mastroianni, v jehož filmografii těch komických rolí zase tolik není. Dokazuje, že i v této poloze je skvělý. Herecké pojetí všech tří žen svědčí o širokém hereckém talentu a mistrovství Sophie Lorenové.

Režie filmu se ujal jeden ze slavných tvůrců neorealismu a režisér tak umělecky i lidsky silných filmů jako UMBERTO D, ZLODĚJI KOL či ZÁZRAK V MILÁNĚ Vittorio de Sica. Dokázal, že ani žánr komedie mu není cizí, což se později projevilo v jeho dalších filmech i hereckých rolích.

Zdroj foto: it.wikipedia.org a filmweb.pl

***********************************
VČERA, DNES A ZÍTRA
(Ieri, oggi, domani / Yesterday, Today and Tomorrow),
 Itálie/Francie 1963, režie Vittorio de Sica.
V České televizi na programu ČT1 v úterý 8. prosince od 20.00 hodin.
Na obrázku slavná scéna striptýzu, při níž si užije jak ten, kdo bude sledovat křivky Sophie Lorenové, tak i ten, kdo se soustředí na reakce Marcella Mastroianniho


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0727 s