Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip: Steve McQueen v LE MANS

11.12.2009   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip: Steve McQueen v LE MANSLE MANS - při těchto slovech ožijí srdce automobilových nadšenců. Je to nejdelší a možná neobtížnější závod světa trvající plných dvacet čtyři hodin, jezdící se každoročně od roku 1923 (s výjimkou válečných let) poblíž města Le Mans ve Francii na okruhu Circuis de la Sarthe. Být při tom je snem mnoha fandů, který se splní jen málokomu. Těm ostatním může pomoci televizní obrazovka.

Zapnete-li si program ČT2 v neděli 13. prosince v 15,50 hodin dostanete se sice o několik desítek let zpět, ale v dramatickém příběhu nazvaném prostě LE MANS si užijete záběry ze skutečného tehdejšího závodu, podíváte se do jeho zákulisí a prožijete i osobní dramata jezdů i jejich blízkých.

Film, natočený v roce 1971 režisérem Lee H. Katzinem (v té době proslulým z řady TV seriálů, především z Bonanzy), má zajímavou genezi. Byl doslova vyvzdorován slavným hercem Steve McQueenem (1930 - 1980) známým např. z filmů Sedm statečných, Nevada Smith, Bullittův případ, Útěk, Motýlek, Skleněné peklo či Tom Horn. Ten se tehdy přiznal, že o podobném filmu snil plných šest let. V roce 1968 se na závod jel podívat. Později si koupil dva roky starý stroj Porche a doma v Kalifornii se s ním učil jezdit, závodil a také vítězil. Potřeboval získat licenci. Najal si manažera, získal kvalitního spolujezdce a síly si chtěl vyzkoušet ve dvanáctihodinovce na Sebringu. Před závodem si však zlomil nohu a nikdo nedoufal, že by mohl jet. Se sebezapřením a se speciální botou však sedl do vozu a po dvanácti hodinách napětí skončila posádka McQueen – Revson druhá, jen 26 sekund za Ferrarim vítězného Andrettiho.

Jako přípravu pro natočení LE MANS zakládá McQueen vlastní produkční společnost Solar Productions (SP), která se v roce 1969 vypravila do Francie, aby zde při 24 hodinovce natočila přes 10 000 metrů filmu a získala první zkušenosti. O rok později už bylo natáčení připraveno. Připraven byl i McQueen zasednout za řidítka vozu společnosti Solar Productions – do Porsche 917. Společnost našla i toho, s nímž se bude během čtyřiadvaceti hodin ve voze střídat - vládnoucího mistra světa formule 1 Jackie Stewarta. Zasáhla však pojišťovna, která McQueenovi zakázala start, a tak vůz SP vyjel s kamerami na trať bez něho a on si musel na "svůj" závod počkat. Za složitých podmínek se závod pro natáčení jel o pět měsíců později v listopadu. Musela se na něj vypůjčit auta a složitě navodit atmosféra skutečného závodu. Přesto výsledek včetně detailů, které zaznamenaly tři kamery upevněné na konstrukci, kterou před sebou vezl Porsche 908, patří k silným a úchvatným zážitkům. Záběry z tratě snímala také elektronicky ovládaná kamera z Fordu GT 40 a v akci byla i helikoptéra.

LE MANS však není dokument. Je to hraný film, v němž poznáte automobilového závodníka firmy Porche Michaela Delaneye (Steve McQueen), jak přijíždí do Le Mans. Zde vzpomíná na svoji loňskou havárii a na jinou situaci, při níž se zabil jeho přítel ze stáje Ferrari. Mezi ním a vdovou po závodníkovi Lisou (Elga Andersonovou) to zajiskří, trochu však překáží mladý závodník Claude... Ale osobní vztahy a city nejsou tím nejdůležitějším na filmu, jenž se soustřeďuje na samotný závod. Smysl filmu byl nejen v zobrazení adrenalínových situací, ale vedl také k otázce: Proč vlastně lidé nasazují své životy? Proč se stále pokoušejí o větší rychlost? Proč potřebují pokořit ty druhé? Steve Mc Queen (v roli Michaela) na to odpovídá a věřím, že to bylo i jeho osobní vyznání:

" Závodění - to je život. Všechno mezi tím je jen čekání..."

Na to jak dopadl souboj mezi Ferrari a Porche i na celý průběh závodu se můžete nyní podívat na televizní obrazovce. Jen připomínám, že tento film se u nás v premiéře objevil v kinech v prosinci 1977 , která promítala 70mm filmový formát. Na tehdejší dobu obří plátno a šestikanálový zvuk dovedly diváky strhnout a vytvořit mimořádný zážitek. Bojím se, že televizní obrazovka není tím nejlepší médiem pro podobný druh filmu. Ale jinak LE MANS vidět nemůžete. Tak díky alespoň za toto zprostředkování.

Foto: fdb.cz a ugo.com

**********************************

LE MANS
USA 1971,
režie Lee H. Katzin, kamera Robert B. Hauser, Rene Guissart Jr.,
hudba Michel Legrand.
V České televizi na programu ČT 1 v neděli 13. prosince od 15,50 hodin.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0228 s