Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Filmové rozhledy: Robert Pattinson aneb setkání s upírem

06.12.2009   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Filmové rozhledy: Robert Pattinson aneb setkání s upíremTřináct hereckých nominací, nálepka nejpřitažlivějšího muže magazínů Rolling Stone, Hello anebo proslulého bulváru People. Portrét představitele nejžádanějšího upíra současnosti kultovní ságy Stmívání.

Je to o štěstí. Někdo ho má v životě víc, jiný méně. O koňské dávce může s jistotou mluvit teprve třiadvacetiletý Brit Robert Pattinson, představitel romantického upíra Edwarda Cullena, ústředního hrdiny megaúspěšné ságy Stmívání (The Twilight Saga). Bez patnácti čísel dvoumetrový sympaťák s antickými rysy a nakažlivým „pokřiveným“ úsměvem musel během castingu čelit armádě tří tisíců dalších mužů, ucházejících se o ztvárnění dnes již neoddiskutovatelně jedné z nejpopulárnějších literárních postav, které kdy byly napsány. Porazil všechny. Úspěch Stmívání jej tak přes noc katapultoval mezi nejžádanější herce současnosti.

Co se hledání nových filmových hvězd týče, Velké Británii se v posledních letech mimořádně daří. Po objevení černovlasého Kaspiana Barnese, Pattinson je již druhým „miláčkem“, kterého tato země během značně krátké doby vyprodukovala. V obou případech se naštěstí přitažlivý vzhled skloubil se skutečným talentem a není bez zajímavosti, že kromě hereckých schopností Pattinson i Barnes mají hudebním sluch a oba patří mezi vynikající hráče na klavír.

Rodilý Londýňan Robert Thomas-Pattinson spatřil světlo světa 13. května roku 1986. Nejmladší dítě a zároveň jediný syn rodiny, disponující již dvěma staršími dcerami, tíhnul od dětství k nejrůznějším sportům, atletiku a lyžování nevyjímaje. Své hudební vlohy Pattinson prohluboval již od tří let, kdy ho rodiče zapsali na hodiny klavíru. O pár let později přidal klasickou hru na kytaru, nicméně vášeň pro šestistrunný nástroj neměla dlouhého trvání a tak Pattinson dnes o sobě mluví především jako o zdatném klavíristovi.

Herecké začátky Roberta Pattinsona jsou také v jeho případě spojeny s amatérským divadlem, konkrétně s Barnes Theatre Company, pod jejíž záštitou si budoucí hvězda zkusila takové kousky, jakými je Macbeth či Tess de D’Urbevilles. Přestože na prvním místě seznamu Pattinsonových filmů figuruje německý televizní film Prsten Nibelungu (Ring of the Nibelungs, 2004) , setkání s kamerami se mladému herci dostalo již o několik měsíců dříve. Role staršího Rowley Crowdeyho v úspěšné adaptaci Jarmarku marnosti (Vanity Fair, 2004) s Reese Whiterspoonovou v hlavní roli byla, k zármutku Pattinsonových fanoušků, vystřižena, za což si dnes režisér jistě rve vlasy na hlavě.

Následující účinkování v potterovské sáze (Harry Potter a ohnivý pohár,2005; Harry Potter a Fénixův řád, 2007) přeneslo Pattinsona do světa velkého filmu. Pištící fanynky, ve snaze získat autogram představitele Cedrica Diggoryho, zamenaly ovšem pouze chabou přípravu na vřískot zfanatizovaných čtenářek románů Stephenie Meyerové, jejichž idolu-fantastickému upíru Edwardovi - propůjčil Pattinson v roce 2008 poprvé svou tvář. Série Stmívání zcela zdrtila do té doby neochvějnou slávu obrýleného kouzelníka a její druhý díl Stmívání: Nový měsíc (The Twilight Saga: New Moon, 2009), byť provedením zcela podprůměrný, se již v den své premiéry zařadil mezi největší kasovní trháky všech dob.


Edward Cullen ve Stmívání


Robert Pattinson zůstává nohama pevně na zemi. Alespoň tak působí soudě dle množství interview, které za poslední rok, během něhož měl údajně pouhé tři dny volna, poskytl médiím po celém světě. Protože také Stmívání jednoho dne skončí, je potřeba hledět do budoucna. Přestože Pattinson z pochopitelných důvodů nemá o nabídky práce nouzi, o svých dalších plánech promlouvá s obavami. „Předtím, než jsem dělal Stmívání, bral jsem každý film, který mi nabídli. Přesto jsem se každému z nich snažil dát ze sebe to nejlepší. Když ale teď vezmu nějakou roli, očekává se, že zajistím filmu nejenom finanční úspěch, ale že také odvedu perfektní výkon. Už se nemůžu jenom tak poflakovat. Ti lidé říkají: My tě zaměstnáme - ty budeš za hvězdu a budeš perfektně hrát. Je to obtížné a děsí mě to.“


Pattinsonovy herecké kvality ovšem nezavdávají jakékoliv důvody ke strachu z budoucnosti. Role Salvadora Dalího ve filmu Little Ashes (Little Ashes, 2008), stejně jako další filmy, na nichž se novopečená hvězda doposud podílela, nikdy nezaznamenaly horší než průměrná hodnocení. Za Pattinsonovy umělecké výkony navíc mluví třináct nominací na nejrůznější herecká ocenění, z nichž devět Pattinson s přehledem vyhrál.

Mezi nejočekávanější budoucí projekty, v nichž se Robert Pattinson objeví již bez mrtvolně pobledlé kůže, patří především western Unbound Captives (Unbound Captives, 2010) v němž hercovu filmovou matku ztvární Rachel Weiszová. Za hereckého kolegu pak poslouží neméně známý Hugh Jackman. Do výčtu slavných filmových rodičů Pattinson posléze přibere také legendárního představitele agenta 007, Pierce Brosnana. V romaticky laděném dramatu Remeber me (Remeber me, 2010) se budou společně snažit obnovit vzájemné vztahy, zpřetrhané rodinnou tragédií. Úspěch obou filmů, nehledě na jejich výslednou kvalitu, patrně zvýší premiéra třetího dílu ságy Stmívání. Premiéra všech tří projektů je totiž plánována na rok 2010 a je nabíledni, že fanynky svého „upíra“ na holičkách rozhodně nenechají.

Pouze čas ukáže, kam až sahají možnosti Roberta Pattinsona a zda-li jej neúprosný mlýn jménem Hollywood nesemele na hvězdný prach dřív, než bude schopen stabilně a s uvážením zářit na filmovém nebi. V každém případě, dosavadní úspěchy mu už nikdo nevezme a kdyby nic jiného, vzpomínka na třpytivou kůži Edwarda Cullena v srdcích jeho obdivovatelek jistě ještě nějakou dobu nevybledne.

foto: Hedi Slimane (převzato z http://gallery.robertpattinson.org)
        SPI-film
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.024 s