Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jak na šperky z polodrahokamů?

15.12.2009   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak na šperky z polodrahokamů?Pokud se trápíte podobnými otázkami, příručka autorky Kim Goverové Výroba šperků z polodrahokamů zná odpovědi.

Obliba ve zkrášlování za pomoci přírodních materiálů v posledních letech nabírá na síle. &Sperky z „kamenů“ jsou nepochybně staré jako lidstvo samo. Česká republika je zase nebývale bohatá na nejrůznější naleziště více či méně drahých sloučenin minerálů, a není proto žádným divem, že také české ženy rády vyhledávají polodrahokamy jako vítaný doplněk jejich šatníku.

Těm z vás, kteří mají chuť zkusit výrobu atraktivních klenotů na vlastní pěst, vychází vstříc jedna z nejnovějších publikací nakladatelství Metafora, Výroba šperků z polodrahokamů.

Jak již jméno autorky napovídá, jedná se o překlad z britského originálu. Zatímco u jiných rukodělně zaměřených příruček tento fakt v zásadě neovlivňoval výslednou použitelnost knížky v tuzemských podmínkách, Goverové knížka naráží hned v několika bodech. Nejprve však výčet toho, co se mi na knížce líbí.

Jak u Metafory bývá zvykem, také v tomto případě máme v rukou další velmi pěkně zpracovanou knížku, tištěnou na kvalitním křídovém papíře s množstvím neméně kvalitních fotografií a podrobných popisek. Po obsahové stránce knize taktéž můžeme jen máloco vytknout. Operuje pouze se třemi kapitolami, ale nacházíme zde všechno, co potřebujeme a co by v podobné knížce mělo být: první kapitolu pojednávající o kamenech, jejich vlastnostech a ceně, navazující část věnovanou návodům na výrobu náhrdelníků, náušnic, náramků, kompletních souprav a dalších doplňků a nakonec třetí kapitolu, jejíž obsah tvoří základní techniky práce s kovovými komponenty - tedy způsoby zakončování hotových šperků, připevňování uzávěrů atd.
K jednotlivým návodům mohu konstatovat toliko, že jsou opět velmi srozumitelně napsané; kromě fotografie hotového šperku navíc obsahují kreslené schéma se všemi detaily
a komponenty. Nechybí seznam použitého materiálu a… a tady začínají první problémy. Přestože nepochybuji o možnosti sehnat ozdobná zakončení či v lepším případě postříbřený drátek, v případě zpracovaných polodrahokamů je to v našich končinách stále značně obtížné, a proto se domnívám, že pro běžného českého uživatele bohužel příručka ztrácí smysl. Prakticky každý šperk je totiž založen na předem vybroušených provrtaných korálcích patřičných polodrahokamů, které, pravda, lze získat přes internet a nepochybuji, že mnozí jsou již dnes schopni materiál koupit v zahraničí, nicméně konečná suma, kterou za jediný šperk, vyjma náušnic, člověk utratí, je natolik vysoká, že se výroba jednoduše nevyplatí. Jako nejpřínosnější část této publikace tedy paradoxně hodnotím závěrečnou kapitolu věnovanou práci s kovovými komponenty. Jako jediná je pro našince zcela využitelná.
Knihu bych ovšem vřele doporučila profesionálním šperkařům, neboť, pomineme-li problémy se sháněním materiálů, které u profesionálů nepředpokládám, kniha nabízí množství opravdu krásných doplňků, které by jistě svého kupce našly.
Závěrem tedy asi toliko: Nákupem knížky Výroba šperků z polodrahokamů nic nepokazíte, zvažte však nejdřív svoje možnosti, aby zobrazené šperky nezůstaly také v budoucnu jenom na papíře.

Kim Goverová: Výroba šperků z polodrahokamů
Vydalo nakladatelství Metafora 2009
doporučená cena: 269 Kč
obálka
www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0293 s