Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - ŽIVOT JE ZÁZRAK

29.12.2009   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - ŽIVOT JE ZÁZRAKDivák milující film si v době Vánočních svátků skutečně užil. Nejen pohádek, ale i mnoha dalších perel, jimiž se televizní stanice doslova předháněly. Nabídka pokračuje, a proto vybrat jeden filmový titul pro rozhlednovský TV tip je něco podobného jako vyzobnout rozinku z vánočky. Ale přesto se pokusím nabídnout jeden mimořádný film, který by vám možná mohl uniknout.

Divák,který zná drsné apokalyptické podobenství z válečné Jugoslávie UNDERGROUND a zamiloval si ztřeštěnou komedii z romského prostředí ČERNÁ KOČKA, BÍLÝ KOCOUR, by měl zpozornět. Bosenský rodák Emir Kusturica, který se filmovou režii učil na pražské FAMU, si svůj osobitý styl, v němž spojuje vážné téma se šťavnatým a hluboce lidským humorem a reálné situace prolne magicko realistickými vizemi, zachovává ve svém dalším filmu ŽIVOT JE ZÁZRAK. Stejně tak se v něm setkáte se svéráznými až pábitelskými postavičkami, jaké znáte z ČERNÉ KOČKY, které dokáží okouzlit, šokovat i dojmout.

Už optimistický titul ŹIVOT JE ZÁZRAK slibuje zábavu, byť i v ní se prolne válka s reálnou situací. Píše se totiž rok 1992. Na svazích drsně krásných hor na pomezí Bosny a Srbska pálí slunce, žijí zde svérázní horalé, kteří žijí sice pomalým tempem, ale bohatě: dovedou se porvat při fotbalu, křepčit za zvuků balkánské dechovky a bohatě se nalévat kořalkou. S nimi svá dramata prožívají i zvířata - třeba nešťastně zamilovaná oslice, která se chce nechat přejet vlakem. V tomto kouzelném kraji plným svérázných lidí se zabydlí inženýr Luka Djukič (Slavko &Stimac), který přijede z Bělehradu, aby dohlédl na výstavbu železniční trati spojující zemi se sousedním Srbskem. Blažené období dokončení trati však brzy končí. Začala válka, a tak syn Miloš, opora místního fotbalového týmu, musí narukovat. Navíc Luku i nenáviděnou samotu opustí manželka, pološílená operní pěvkyně (Vesna Trivaličová) s falešným maďarským cimbalistou. Ve válce se Miloš ocitne v bosenském zajetí a vesničané dostanou nápad: přivedou Lukovi muslimskou ošetřovatelku Sabahu (Nataša &Solaková), aby ji za syna vyměnil. Jenže mezi dvěma věkově rozdílnými lidmi se zrodí láska a všechno se dost zkomplikuje.

Kusturica neřeší otázku, kdo je za válku vinen. Soustředil se na osobitý svět, v němž uplatní i své vize (např. létající postele), do něhož nahlíží i medvěd z hor. Svět, který jakoby se odehrával někdo jinde a podle jiné logiky, přičemž civilizace včetně války sem vstupuje jen omylem. Film je nabitý gagy a rozparáděný lidovou hudbou, prezentovanou Kusturicovou kapelou No Smoking Orchestra. Funkčně využívá krásu hor i opuštěné trati plné tunelů, na níž se prohání bizarní drezíny. ŽIVOT JE ZÁZRAK je tak trochu filmovým zázrakem, který dokáže vykouzlit příjemnou náladu a životní optimizmus. &Skoda jen, že televizní dramaturgie jej zařadila na nesmyslnou hodinu hned zkraje Silvestrovského dne třicet minut po půlnoci. Určitě se vám vyplatí film nahrát a pustit si jej v příhodnější dobu.

Foto: kfilmu.net, spi-film.cz

*************************************
ŽIVOT JE ZÁZRAK (La vie est un miracle!/Život je čudo/Life is Miracle)
Francie, Srbsko a Černá Hora 2004, režie Emir Kusturica
v České televizi 31. prosince v 0,30 hodin - ČT 2.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0617 s