Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Víření Miloslavy Ledvinové má Polanovu cenu

25.12.2009   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Víření Miloslavy Ledvinové má Polanovu cenuPolanova cena se udílí vždy za dílo vydané v předešlém roce a vztahující se k regionu s Plzní svázanému. Zatímco v poezii letos vyhrál Roman Kníže, v próze Miloslava Ledvinová.

Horkým kandidátem na letošní Cenu Bohumila Polana byl nový román Miloslavy Ledvinové (nar. 1937 v Oprechticích a žijící v Plzni) Víření (NAVA, 2008, 192 stran). Cenu taky získal. Za co?

Tématem knihy je kolektivizace, autorka však opět svým stylem vystupuje nad realitu a líčení padesátých let a jejich tragédii pojímá spíš jako nadčasový mýtus. Tehdejší utrpení hospodářů ostatně popsala už v knížkách Už nikdy nevstoupíš (2004) a Kateřina (2000).
 
Tentokrát ale přistoupila k bolesti vlastní duše sofistikovaněji a rozdělila vyprávění do dvou dějových linií. A časových. Vedle osudů muže, který nechtěl do tzv. JZD a také v důsledku toho musel krutě odejít z tohoto světa v pověstném Jáchymově, sledujeme i jeho dceru třicet let poté, v roce 1980. Tato dcera je autorčino alter ego a přijíždí do rodné vsi Polná až poté, co odmítne ve městě Plzni vstoupit do strany a opustí zaměstnání. Po příjezdu na venkov pak hluboce vnímá i potřebu navázat tam, kde někdejší pseudozákony přeřezaly linie, a to nejen rodové. Hrdinku nicméně v závěru zaskočí její vlastní zhoubná nemoc...

Asi jako další zničení, kterému už předcházelo to první, zničení otce. V této tragédii navíc nemělo jen politický motiv. I tady bohužel platilo, že je třeba za vším hledat ženu, ale nejen ji, spíše i mužskou žárlivost. V tomto konkrétním případě šlo o ženu přebranou (až banálně), nicméně nebohý sedlák je zatčen i právě proto a usvědčen na základě podvržených důkazů. Pistolí. V uranovém dole pak navíc umírá také v důsledku přátelství k mladšímu vězni, jenž mu fatálně připomínal syna a kterému se pokusí ulehčit jeho úděl...

Víření je výtečně vyprávěný příběh, jehož časově novější rovina působí po právu autobiograficky, ale současně je i důrazně sunutá k metafoře. O důslednosti propojení této roviny s tou starší by šlo diskutovat, ale nic to nemění na tom, že vlastní téma tady, jak je ostatně v podobných případech časté, do značné míry přebíjí každou výhradu. Anebo aspoň oslabuje její smysl. A prokreslená psychologie postav se přitom navíc straní přívažků všeho nadbytečného, což sice může místy působit až nezvykle a řekl bych kafkovsky, ale tento způsob nazírání je už Ledvinové vlastní a ukazuje se jako funkční. Nehledě samozřejmě na to, že to byl její autorský záměr, tak jako i metoda střihů, ano, právě těch skoro filmových, které navozují titulní víření. Víření ale zároveň probíhá hrdinčinou hlavou a román, který působí v jedné vrstvě jako příběh o návratu k roztrhaným rodinným kořenům, je ve skutečnosti také historií permanentního hledání lásky.

"Původ všech našich úzkostí a chyb je v nedostatku lásky," říkal Fellini, i když nejen on, ale Ledvinové hrdinka, ta jako by jeho postřeh obracela svou vitalitou naruby a bezhlese jej opakovala takto: "I s nedostatkem lásky přemůžu úzkosti! Vyvaruji se chyb! A snad i překonám vlastní zhoubný nádor!"

Má-li si Polanova cena zachovat prestiž, bude porota nucena při rozhodování o jejím udělení anebo rozdělení letos velmi zodpovědně přihlédnout také k existenci tohoto nejen západočeského románu, říkal jsem si už začátkem roku. No, a tentokrát jsem se strefil...

Miloslava Ledvinová: Víření
Vydalo nakladatelství Nava v roce 2009
Ikonka:
http://www.kovolijectvi.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0359 s