Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Magnetické gadgety: Kouzelná síla bez hranic!

02.01.2010   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Magnetické gadgety: Kouzelná síla bez hranic!Magnetismus – kouzelná síla, která přitahuje protiklady ve fyzice i mezi lidmi. Zatímco inženýři plánují magnetickou budoucnost, internet a naše domovy plní magnetické gadgety.

Z hlediska fyziky je magnetismus pouhou silou spojenou s prouděním elektronů. Mezilidský magnetismus je ale základní motor nejrůznějších společenských dopuštění, jak je popisuje třeba jedna z posledních seriálových televizních zábav zvaná Tudorovci. Přitažlivost protipólů, která vzniká například, když lidé nebo elektrony nejsou dostatečně spárované. V technice 21. století se ovšem magnetismus stává hitem. Začíná být obtížné najít obor, kde by magnetismus nehrál nějakou důležitou roli.

Tak například Japonci plánují spustit v Tokiu první magnetický výtah, NASA vyvíjí magnetický katapult, aby snížila náklady a potíže při startování raketoplánů a vědci z amerického MIT navrhují, aby neviditelná ruka magnetismu sama sestavovala počítačové čipy příští generace. Tým Angličana Johna Roye Searla dokonce připravuje do velkovýroby zařízení, které podle jeho slov dovede využitím dosud nepochopených vlastností magnetismu získávat téměř bezplatnou energii a zároveň vytvářet efekt podobný antigravitaci. Ať už se ale všechny fantastické plány splní či ne, magnety se stávají našimi čím dál lepšími kamarády a zasloužili se přinejmenším o plejádu nových gadgetů a hraček pro dospělé. A některé jsou skutečně „cool“:

„Antigravitační“ globus Levitron

Po mechanických levitronech (hračky umožňující chvilkové vznášení předmětů díky magnetu) je tu konečně něco, co umí levitovat trvale a co je konečně dost stylové, aby se to vyjímalo na našem pracovním stole a šokovalo příchozí, ke kterým kouzla magnetismu ještě nedorazila. Ano, globus se skutečně vznáší ve vzduchu několik centimetrů nad podstavcem a vydrží tak, dokud jej nevytáhnete ze zásuvky. Fascinující, šokující.

Magnetická tekutina

Výdobytek, se kterým si vyhraje dokonce i každý umělecky neschopný jedinec. Magnetismus totiž tvoří vlastní umění, stačí mu dát příležitost a přiložit magnet k nádobce s touto kouzelnou tekutinou. Některé obrazce, které vznikají, jako by z oka vypadly těm, které malovali pravěcí lidé na kamenné megality. Člověk si až říká: Kde brali inspiraci?

 

Novodobá „Rubikova kostka“?

Pod názvem Neocube neboli „novodobá kostka“ se šíří jeden z nejnovějších nápadů na hračku pro děti od 9 do 99 let. Jde o krychli složenou z obvykle 216-ti neodymových magnetů v podobě malých kuliček, z níž můžete sestavit bezpočet prostorových objektů. Rozvíjí fantazii, prostorovou představivost a jemnou motoriku rukou. Prodejci ji doporučují i jako rehabilitační a antistresovou pomůcku. Občas ale přiznávají, že někdy Neocube dovede také pěkně „vytočit“...

 

Magnetický „rentgen“

Neměli bychom zapomenout ani na jednu vychytanou pomůcku – tzv. Magnetický „rentgen“. Jde o destičku vyrobenou ze zvláštního materiálu, která umožňuje vidět jinak neviditelné magnetické pole vlastníma očima! Stačí ji přiložit k magnetu. Zásadní nástroj pro všechny fanoušky magnetismu…


Detektor pravých bankovek

S touto hračičkou prý dovedete rozpoznat dokonce pravý americký dolar od falešného. Ty pravé totiž mají v sobě nepatrné množství železa. Také jste to netušili? Magnetický detektor je tedy ideální pomůckou. Někdy ale stačí i obyčejný magnet…

 

Zdroj: Dalibor Novák / gadgeteshop.cz

Obrázky: gadgeteshop.cz, gadgets-reviews.com,levitron.cz Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0687 s