Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na co do kina - 3. týden

18.01.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na co do kina - 3. týden
Když v IMAGINÁRIU DR. PARNASSE začne řádit ČERNEJ DYNAMIT, je nasnadě, že NĚJAK SE TO KOMPLIKUJE. A jestli předchozí větě nerozumíte, pak nezbývá, než jít v tomto týdnu na tři nové premiéry do kina - vše se vám rázem objasní.

Navštivte IMAGINÁRIUM DR. PARNASSE (The Imaginarium of Doctor Parnassus), kde zákazníci přecházejí zrcadlem do krajin své představivosti. Navštivte i film s tímto názvem, o němž se již mluví jako o silné filmové události. Jak ale pro koho. Divák by si měl napřed ujasnit, zda styl filmů, bohatost fantazie i černý homor Terryho Gilliama je pro něj přijatelný. Ne každý totiž miluje jeho styl humoru - vzpomeňte na to, že byl jedním z legendární skupiny MONTY PYTHON, která svými parodiemi někoho pobavila, někoho urazila. Snad jediný film, který přijalo široké publikum, byl KRÁL RYBÁŘ. Nespoutaná fantazie Terryho Gilliama i jeho hrdinů ve filmech jako DOBRODRUŽSTVÍ BARONA PRÁ&SILA, KRAJINA PŘÍLIVU nebo KLETBA BRATŘÍ GRIMMŮ, černý homor filmů BRAZIL či STRACH A HNUS V LAS VEGAS, případně drsnost apokalyptických 12 OPIC nejsou každému příjemné. Nikdo ale režisérovi neupře silný smysl pro vizuální podívanou, originalitu pohledu i atmosféry jeho snímků. IMAGINÁRIUM je mnohými Gilliamovými příznivci netrpělivě očekáváno. Opět má jít o úžasné vizuální vyprávění z rodu Barona Prášila. "Je to šílené, je to krásné, je to ohromující," říká Wendy Ideová z britské verze Times.
Dr. Parnassus (Christopher Plummer) se kdysi dávno stal nesmrtelným, když se upsal ďáblu panu Nickovi (stejně jako slavnější dr. Faust Mefistovi). O mnoho století později našel pravou lásku a v nové smlouvě se nesmrtelnosti vzdává výměnou za mládí. Ďábel si však bere daň - jeho prvorozené dítě, které má dostat v den jeho šestnáctých narozenin. Ten den se nyní blíží a Dr. Parnassus se trápí, jak dceru zachránit před neúprosným osudem. Pan Nick přijíždí, aby si převzal svou cenu. Rád se však vsází, a proto se rozhodne znovu riskovat. Valentinu získá ten, který první svede pět nových duší... Film Terryho Gilliama IMAGINÁRIUM DR. PARNASSE je posledním snímkem Heatha Ledgera, který nečekaně zemřel uprostřed natáčení. Zprvu se přemýšlelo, že se film nedokončí, nakonec však Gilliam přišel s nečekaným ohlášením. Jako poctu Ledgerovi se roli rozhodli dokončit hned tři vynikající herci - Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell. Své honoráře věnovali jeho dceři Matildě.

ČERNEJ DYNAMIT /Black Dynamite/ (foto v závěru) je také pecka. Trochu jiného druhu, ale opět pro "své" mírně ujeté publikum. Však vás také překladatel filmu Petr &Saroch zve slovy: “Hej, vy všichni rozjetý šméčkaři, hustý roštěnky a drsný sekáčové! Teď bacha! Na filmový plátno se chystá vtrhnout ten nejvymazlenější a nejkrutější černej bratr. Až ho uvidíte, poběží vám mráz po zádech. Ale báječnější ledárnu jste ještě nezažili..." Stylem je film parodií na tzv. blaxploitation filmy. Když nevíte, co to je, nevadí. Stačí pár vět z nabídkového listu a jste doma: "Takového frajera jako je Černej Dynamit město ještě nezažilo. Bývalý agent CIA vládne ulicím, v jedné ruce Magnum 44, ve druhé nunčaky. Stačí mu pohnout malíčkem a svět je rázem naruby. Díky svým kung-fu dovednostem zasazuje sémě hrůzy do srdcí chcípáků i parchantů na obou stranách zákona a jeho neodolatelný šarm pokládá na lopatky jednu dámu po druhé." Připomeňme, že jeho cesta je pomstou za bratra, jehož má na svědomí tajemný "muž" zásobující místo heroinem a populárním nápojem Anakonda (likér s fatálními vedlejšími účinky). Tvůrci si utahují z nejednoho klišé, ovšem silný satirický podtón zaručuje, že o zábavu budou mít postaráno i ti, kterým tituly kultovních filmů Shaft nebo Sweet Sweetback’s Baadassss Song nic neříkají. V hlavní roli jednoho z největších diváckých hitů letošního festivalu Sundance se představí herec, scenárista a majitel černého pásu v sedmi bojových uměních Michael Jai White. Takže šméčkaři, roštěnky a sekáčové, neváhejte - Aerofilms připravil film pro vás. A vy takzvaně normální? Můžete se na vlastní nebezpečí přijít podívat - jak na něco, co hned tak neuvidíte, tak i na to, jak vlastně takoví šméčkaři, roštěnky a sekáčové vlastně vypadají...

Raději se však jděte ukolébat třetím nabízeným filmem NĚJAK SE TO KOMPLIKUJE (It´s Complicated), označeným kýmsi za "teenagerskou komedii pro starší věkem". Film o randění kalifornských padesátníků vychází z jednoduchého základu. Představte si (jak vás tvůrci vyzývají), že se rozvedete, s manželem udržujete sice slušné, leč formální vztahy. Pak ho z ničeho nic potkáte a strávíte s ním delší dobu a... To se stane Jane Adlerové (Meryl Streepová), která má tři dospělé děti, prosperující restauraci a která už dávnou nevěru svému bývalému manželovi Jakovi (Alec Baldwin) dávno odpustila. Právě teď má jejich syn promoci a Jane stráví v přítomnosti svého bývalého větší část času. Začalo to jako nevinná večeře, pokračovalo několika litry vína, prokládanými vzpomínkami na to hezké z jejich společného soužití a konec - ten se dá shrnout do jedné věty: "stará láska nerezaví". A navíc si hrdinka uvědomuje, že s exmanželem právě podvedla svou bývalou sokyni. Ale připravte se na to, že to je jen začátek peripetií. Nejen, že se znovumilenci musejí skrývat, ale ve hře je i nynější přítel Jane - bytový architekt Adam (Steve Martin). Všechno se to proto krásně komplikuje. Režisérka Nancy Meyers, která má za sebou komediální hity jako PO ČEM ŽENY TOUŽÍ , PRÁZDNINY a LEP&SÍ POZDĚ NEŽLI POZDĚJI, moc usilovala o to, aby získala pro hlavní roli Meryl Streepovou a věří, že už její jméno bude pro diváky tahákem číslo jedna. Do kin uvádí Bontonfilm.

foto hce.cz a aerofilms.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0899 s