Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - Nechoď klepat na dveře

22.01.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - Nechoď klepat na dveřeDá se utéci před zmarněným životem a v šedesáti mu dát nový smysl? Právě o to se pokouší hvězda filmových westernů Howard Spence ve filmu Wima Wenderse NECHOĎ KLEPAT NA DVEŘE, kterým vás potěší Česká televize.


První minuty filmu NECHOĎ KLEPAT NA DVEŘE zavedou diváka mezi filmaře, kteří právě kdesi v Arizoně natáčejí nový western. Přímo z placu odcválá na koni hlavní hrdina a v kovbojském oblečení mizí neznámo kam. Herec Howard Spence má už všeho dost - drog, alkoholu, přístupných dívek i skandálů, typických pro hvězdu první velikosti. Začíná si uvědomovat, že v šedesáti jeho život začíná dostávat nový směr. Jeho sláva filmové hvězdy bledne, bojí se zítřka a děsí se promarněných možností svého dosavadního života. Tajný útěk před pokaženým životem je možná zbabělým gestem, ale to Howard netuší, že ho čeká možná nejbizarnější jízda jeho života. Navštíví matku, kterou již dlouho neviděl a ta mu řekně, že má kdesi daleko potomka. Herec se vydá do Montany, kde se pokusí syna najít. Rozpačité setkání se synem Earlem, jeho matkou Doreen a dcerou Sky, o jejíž existenci vůbec nevěděl, dokonale pocuchá Howardovy názory na život, práci, otcovství i odpovědnost. A po návratu k filmové práci již nebude tím sobeckým tvorem jako předtím.

Film zkušeného a plodného režiséra Wima Wenderse je nejen jeho dalším "filmem o filmu" (vzpomeňte na Stav věcí nebo Lisabonský příběh). Pokračuje také v linii jeho road movie (třeba Alice ve městech či Až na konec světa). Blízko má i k jeho divácky asi nejoblíbenějšímu filmu Paříž, Texas. S tímto titulem ho spojuje jak to, že má opět vykolejeného hrdinu, bez domova a jakoby stále na cestě, tak také osobnost scénáristy Sama Sheparda. S ním se opět Wenders sešel po dlouhých jednadvaceti letech, které od natočení filmu Paříž, Texas uplynuly. Sam Shepard nejen napsal scénář nového filmu, ale zároveň vytváří i hlavní roli Howarda Spence. Film NECHOĎ KLEPAT NA DVEŘE je také jakousi osobitou žánrovou variací na klasické westerny, jejichž oblibu Wenders nikdy neskrýval.

V nostalgicky laděném westernovém duchu zaujmou fantastické záběry kalifornské krajiny, za něž dostal kameraman Franz Lustig Evropskou filmovou cenu pro kameramana roku 2005. Atmosféru filmu umocňuje podmanivá hudba T. Bone Burnetta. Přestože film nedosahuje síly a hloubky některých nejúspěšnějších Wendersových filmů - třeba již zmíněného filmu Paříž, Texas (o "andělském" Nebi nad Berlínem ani nemluvě) - jde o zajímavý a divácky vděčný pohled na jednu část Ameriky i na problémy života v době, kdy končí sláva a hlavou vrtají myšlenky na jeho promarněné možnosti života a nenaplněné sny. Premiéru měl film na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 2005. Na Zlatou palmu tam však nedosáhl.
Foto: fdb.cz a mooviees.com
**************************************** - ************* -
NECHOĎ KLEPAT NA DVEŘE
SRN, Francie, Velká Británie, USA 2005, režie: Wim Wenders,
scénář: Sam Shepard. Kamera: Franz Lustig. Hudba T. Bone Burnett.
 Herci: Sam Shepard, Jessica Langeová, Tim Roth, Gabriel Mann, Sarah Polleyová a další.
V České televizi na programu ČT2 v neděli 24. ledna 2010 od 22,45 hodin.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0429 s