Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 16.4.2024, svátek má Irena 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Planeta 51: Ufoni pozor - lidé si na vás smlsnou!

20.01.2010   Petr Koutský   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Planeta 51: Ufoni pozor - lidé si na vás smlsnou! Jak se povedlo tvůrci slavného Shreka vypořádat se s planetou plnou zelených obyvatel a jedním zatoulaným americkým astronautem?

Jsou animované filmy, jejichž prvotním cílem je především pobavit děti. Laťka jiných animáků se snaží dosáhnout o něco výš – rozesmát dospělé nebo předat jakési „poselství“, o kterém máme po odchodu z kina přemýšlet. Někde mezi tyto kategorie se snaží zacílit režisérské trio nového britsko-španělského filmu Planeta 51: Jorge Blanco, Marcos Martínez a Javier Abad. Na filmu bohužel není příliš poznat scénář Joe Stillmana, který se podílel i na dvou prvních veleúspěšných dílech Shreka. Možná i proto, že se ve svém příběhu příliš zaplétá do podrobností, otřepaných klišé, nepříliš nápaditých dialogů a občasných rádobyakčních scén.

Scénáři snímku se však nedá upřít originalita, která vychází ze známé zápletky, avšak obrácené naruby. Na jakési vzdálené planetě si žijí spokojeně zelení mimozemšťané podobní lidem. Jejich chování a vzhled jejich měst je parodickou kopií amerických maloměst z 50. let 20. století. Ufounci rádi grilují na zahradách před svými domky, jejich děti si hrají nebo chodí do školy a ve svém volném čase občas zajdou do kina. Na stříbrném plátně zrovna sledují – a teď se držte: třetí díl megafilmu o zlých lidech, jejichž největší radostí je chytat emzáky a vyžírat jim mozky. To se promítá do představy mimozemšťanů o okolním vesmíru, kterého se velmi bojí. A do toho u jednoho domku přistává modul s domýšlivým americkým astronautem Chuckem. Těžko říci, jestli je v ten moment víc překvapen vesmírný průzkumník anebo obyvatelé planety, kteří astronauta neprávem považují za nebezpečného nepřítele. Podle názoru většiny z nich je potřeba ho zničit nebo minimálně zajmout a „zevrubně“ prozkoumat pod skalpelem.

Chuck se naštěstí setkává s mimozemšťanem Lemem, který se mu snaží pomoci dostat k jeho vesmírnému stroji, obklíčenému mimozemskou armádou. Z této situace vyplývá podivuhodně absurdní děj plný honiček a dialogů mezi Chuckem, Lemem a jeho přáteli. Rovněž akcemi zlotřilého generála, který jde kosmonautovi „po krku“. Mezi občasnými gagy prosvítají podivuhodné nápady na bizardně vypadající, ale roztomilá mimozemská zvířata a průzkumné vozítko, oplývající umělou inteligencí a přítulností psa. Děj filmu, který je směsicí sci-fi, pohádky a komedie, však nemá na to, aby něčím výrazným uchvátil. Ale dobře se na něj dívá a kupodivu disponuje i onou (již zmíněnou) skrytou myšlenkou: Často se zbytečně bojíme toho, co je nové nebo nějakým způsobem odlišné od našich představ. A to i přesto, že to pro nás může být často přínosem…

Můj závěrečný verdikt kolísá mezi nadšením a částečným zatracením. Koprodukční evropská Planeta 51, snažící se konkurovat hollywoodským animákům s obřím rozpočtem, má mnohé klady. Patří mezi ně poměrně originální scénář, vtipná i když poměrně jednoduchá animace, snad i nepřílišné  nároky na divákovo myšlení. Mezi zápory patří předvídatelnost děje, nevýraznost hlavních postav a mnohá otřepaná klišé. Dospělé tento snímek nepřekvapí, ale většině dětí se bude líbit.

Osobní hodnocení: 65%

Planeta 51
VB, &Spanělsko, 2009
Režie: Jorge Blanco
         Marcos Martínez
         Javier Abad
Scenář: Joe Stillman
Dabing: český
Čas: 97 min
Dop. přístupnost: bez omezení
Premiéra ČR: 14. leden 2010
http://www.planeta51.cz

foto: Intersonic


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0264 s