Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na co do kina - 4. týden

25.01.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na co do kina - 4. týdenŽe stojí za to chodit do kina vás přesvědčí i novinky tohoto týdne. Každý si může vybrat - od hororu ČTVRTÝ DRUH, na nějž se už měsíc čeká  přes slovenskou novinku NEBE, PEKLO...ZEM a vyznání lásky k vysněnému městu NEW YORKU, MILUJI TĚ až po nenápadný film LÍTÁM V TOM, nedávno oceněný Zlatým globem za scénář a fascinující hereckým koncertem George Clooneyho.

LÍTÁM V TOM (Up in the Air) - to není povzdech mladé dívky, které lékař oznámí, že bude maminkou. Ani nejde o průšvih George Clooneyho, který v takto nazvaném filmu vytváří hlavní postavu. Je to jen konstatování faktu, že hlavní hrdina Ryan Bingham (George Clooney) stráví většinu času s hlavou v oblacích - v letadlech. Pracuje totiž jako zaměstnanec společnosti, která se zabývá podnikovou optimalizací (v překladu to znamená, že jde o profesionální vyhazovače z práce). A proto nepřetržitě létá po Spojených státech a snižuje stavy ve firmách, jejichž šéfové nemají dost odvahy na to, aby své lidi propustili sami. Takový život mu zjevně vyhovuje. I proto, že na letištích se navíc dají potkat dost zajímaví lidé jako například příležitostná spolucestující podobného ražení (Vera Farmiga), ochotná mít vztah „když to letové řády dovolí“. Žádný strom ale neroste až do nebe a Ryanovo ohrožení má podobu mladé ambiciózní kolegyně (Anna Kendrick), která v rámci úspor vymyslela propouštění lidí online. To by znamenalo, že se Ryan snese s nebes zpátky na zem a ztratí tak všechno, na čem mu záleželo. A záleželo mu především na rekordu - nalétat 10 miliónů leteckých mil a díky tomu vstoupit do elitní společnosti několika málo vyvolených. Plán kolegyně je proto pro Ryana doslova vražedný. Ale možná je to také k něčemu dobré - alespoň začne trochu přemýšlet o tom, jestli by se smysl života nedal nakonec najít i na zemi.

Režisér Jason Reitman má slabost pro antihrdiny, ať už je to lobbista hájící zájmy tabákových firem (Děkujeme, že kouříte) nebo těhotná teenagerka (Juno). Jeho nejnovější, na pohled nenápadný film, který teď přichází do Česka díky Bontonfilmu, zvolila řada amerických kritiků titulem roku; za scénář má Zlatý glóbus a další trofeje si připisuje George Clooney v hlavní roli. "Když chystáte film o samotáři, který vyhazuje lidi z práce, a přitom působí sympaticky, neexistuje lepší volba," vysvětlil režisér, proč vsadil na Clooneyho. Scénář podle knihy Waltera Kirna psal přímo pro něj, a když jej herec dočetl se slovy "Je to skvělé!", zažil obrovskou radost. Clooney zase žertuje, že hrdina se mu hrál skvěle, neboť se mu prý dost podobá.
 **************************

Někdo už si všiml, že kromě Martina &Sulíka ovládají slovenský film hlavně ženy. 28. ledna přichází do premiérových českých kin film Laury Sivákové NEBE, PEKLO...ZEM (foto v závěru). Jeho hrdinkou je mladá, sebevědomá baletka Klára (Zuzana Kanócz). Zaraduje se, když dostane nabídku tančit v jednom z nejlepších baletních souborů na světě. Začne trénovat jako o život, aby si splnila svůj sen. Jenže "život není peříčko" a někdy dovede ambicemi pořádně zamávat. Kláře se rozpadne milostný vztah, když svého přítele Tomáše přistihne při nevěře, náladu jí nedodá ani složitá rodinná situace. A to nejhorší má teprve přijít - Klára si zlomí nohu a životní sen se jí vzdaluje. Cítí se mizerně ale v okamžiku, kdy si myslí, že nemůže být hůř, se setká s charismatickým 54letým chirurgem Rudolfem (polský herec Bronislav Wroclawski), se kterým ji spojuje podobný osud. Opustila ho manželka Marta a on se teď stará sám o jejich 13letou dceru. Klára si s ní postupem času vybuduje kamarádský vztah a kariéra pro ni rázem přestává být číslem jedna. Všechno vypadá ideálně, ale jen do chvíle, kdy se opět na scéně objeví manželka Marta...

Podle režisérky Laury Sivákové by měl tento příběh o vztazích, lásce a vášni oslovit především ženy. "Díky intimním scénám si na své přijdou i muži", řekl novinářům producent Patrik Pašš. Film se proto nedoporučuje divákům mladším patnácti let. Na Slovensku měl snímek premiéru loni v dubnu. Od té doby o něj projevili zájem pořadatelé festivalů v Evropě i například australská televize. Objeví se pravděpodobně také v kinech Polsku. Hned v úvodu možná diváky překvapí český herec Jiří Korn v roli španělského tanečního mistra. Kláru si zahrála Zuzana Kanócz, kterou čeští diváci znají například ze snímku Filipa Renče Román pro ženy, kde se zhostila hlavní postavy. "Film je o ztrátě jistoty a jejím znovunalezení, o víře v sebe," řekla ČTK o slovenském filmu herečka. "Myslím, že tyto věci se týkají každého z nás, každý si tím prošel," dodala. Hlavní postavu a její představitelku spojuje kromě jiného láska k baletu. "Balet, který je o bolesti a sebezapírání, nemůže dělat kdokoli. Lidi, kteří si jím projdou, jsou vnitřně velmi silní. Klára utíká k baletu, protože zázemí doma nemá nejsilnější. Je to její svět, do něhož patří také přítel, v němž se však zklame, pak si zlomí nohu a domek z karet se bortí," popsala příběh Kanócz. Do českých kin uvádí Bioscop.
**************************************

Filmem NEW YORKU, MILUJI TĚ (New York, I Love You) vyznává svoji lásku k tomuto městu 11 těch nejkreativnějších současných režisérů a herců. Najdete mezi nimi jména jako Mira Nairová, Shekhar Kapur, Natalie Portmanová či Fatih Akin, mwzi herci třeba Andy Garciu. Distributor Palace Pictures říká, že New York je vysněné filmové město, které bylo na filmovém plátně zvěčněno stovkami různých způsobů. Je to město, které nikdy nespí, město, kde lidé nepřestávají ani na vteřinu snít o lásce. A zde se na město podíváte prizmatem lásky ve všech jejích podobách - od první lásky přes lásku krátkodobou a komplikovanou až po lásku minulou, odpíranou, vytouženou a lásku, která trvá navěky. Příběhy filmu se odehrávají v celkem pěti různých newyorských čtvrtích. Jde o volné pokračování série Města lásky, jejíž první díl, Paříži, miluji Tě, slavil před časem velké úspěchy i v našich kinech. Plakát na film najdete v perexu.
*************************************

O poslední filmové novince tohoto týdne - hororu ČTVRTÝ DRUH jsme psali již v NA CO DO KINA_1. TÝDEN (viz) - v době, kdy měl původně jít do kin.
Foto: ceskenoviny.cz a filmweb.pl
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0225 s