Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Bez práce snadno a rychle

28.01.2010   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bez práce snadno a rychleO tom, že každý úspěch začíná vyhazovem přesvědčuje geniální George Clooney v oskarové návnadě Lítám v tom. Uvěříte mu?

Připravila vás krize o zaměstnání? Dostali jste tak říkajíc „padáka“, hudrujete s flaškou rumu na nechutného zaměstnavatele, který vás po čtyřiceti letech úmorné dřiny vykopl bez pardónu na dlažbu? Nejste sami. Lidí, které tzv. krize připravila o práci (anebo se jich chce šéf jednoduše zbavit) je víc než dost. Ne každý má ovšem dostatečně kvalitní zažívání, aby se dokázal postavit čelem nepříjemné nutnosti oznámit svému zaměstnanci, že končí.

Moderní doba však nabízí i zde efektivní řešení a lidé jako Ryan Bingham (George Clooney)-personální optimalizéři (rozuměj „vyhazovači“) odvedou špinavou práci za vás. A Ryan má navíc svou práci opravdu rád. Nezávazný sex-momentálně s nově poznanou Alex (Vera Farmiga), sada prestižních zákaznických karet, volné vstupy a letenky kamkoliv, tučná částka na bankovním účtu…to už za nějaké ty slzy, přehlídky rodinných fotografií či výhružky sebevraždou jeho zničených „klientů“ stojí.
Idylka chráněná hroší kůží zocelenou léty praxe získává trhlinu ve chvíli, kdy do „teamu“ přichází nadějná Natalie (Anna Kendricková), aby představila svůj plán, kterak zaměstance vyhazovat „ekonomičtěji“ prostřednictvím internetu. Ryanův životní cíl-nalétat deset miliónů leteckých mil a dostat vytouženou elitní kartu- je tak náhle ohrožen. Protože ani vize kancelářské krysy, po zbytek života upoutané před snímačem webové kamery, nevypadá dobře, Ryanovi nezbývá než přesvědčit mladičkou kariéristku, že její plán nefunguje a že „cesťákům“ještě stále neodzvonilo.

Jak vidno z nástinu děje, Lítám v tom, vystavěné na geniálním scénáři pánů Jasona Reitmana (Juno, Děkujeme, že kouříte) a Sheldona Turnera, zdaleka neřeší pouze potíže se zaměstnáním v době krize. Reitman vytvořil revoluční dílo, nastavující bez servítků zrcadlo dnešní společnosti, jejíž morálka už dávno klesla kamsi hluboko pod bod mrazu a jejímž jediným cílem jsou peníze a vše, co s penězi a tedy potřebným kariérním postupem souvisí. Společnosti, kde kravaťácké „mládí v před“ s výsměchem ignoruje moudrost stáří anebo jednoduše větší zkušenosti dříve příchozích kolegů. Společnosti, v níž se pod tlakem stává ze zaměstnání hlavní smysl života a kde slovo rodina ztrácí význam. Tedy společnosti, která se pomalu, přitom velmi jistě, blíží vlastnímu zániku.

Hlavní role sobeckého Ryana získává v Clooneyho pojetí jedinečné kouzlo, jehož formuli zná nepochybně pouze charismatický „George“ sám. Přirozenost, elegance a šarm, s nimiž odbývá svou fiktivní denní rutinu, působí dojmem, že se snad Clooney vyhazovačem narodil a herectví dělá jen jako vedlejšák pro zábavu. Pozadu ovšem nezůstávají ani ženské představitelky. Kendriková hraje Natalii podobně jako Jessicu ve Stmívání, slepičí mozek ovšem dopuje intelektem premiantky třídy. Ve výsledku tak pozorujeme zcela uvěřitelný a běžný obrázek absolventky, která pod maskou výrazu pokrového hráče vůbec neví, která bije; přesto se za každou cenu snaží udržet dobyté pozice. Herecký trojúhleník nakonec doplňuje magická Vera Farmiga, která v roli Alex tvoří skvělý protipól Clooneyho postavě a zároveň nekompromisně stvrzuje poselství Reitmanova filmu.

Stejně jako německý herec a režisér Til Schweiger, také Reitman zjevně pochopil, že dobrý scénář s lidským příběhem a dobrými, ještě lépe vtipnými dialogy, předčí nejdražší hollywoodské triky. Přes značně neveselé téma, Reitman dokáže své diváky nejednou rozesmát a to v takové síle, že v některých sekvencích by neškodilo pozastavení filmu. Jediné, co Lítám v tom mírně sráží, je snad zbytečně dlouhý dojezd, v němž by pár střihů navíc vůbec neuškodilo.

Osobně bych shlédnutí Lítám v tom ustanovila pro dnešní společnost jako povinné. Ačkoliv nedokážu odhadnout, jak velký vliv mohou podobné snímky na soudobé vnímání světa a životních hodnot mít, přinejmenším, každý „probuzený“ se počítá a čím víc jich…nás..bude, tím hodnotnější život čeká nejenom naše děti, ale třeba ještě také nás.

PS: Veškeří filmoví „vyhození“byli ztvárněni skutečnými lidmi, kteří v poslední době přišli o místo.

Osobní hodnocení: 90%

Lítám v tom (Up in the Air)
USA, 2009, 109 min
Scénář: Jason Reitman, Sheldon Turner
Režie: Jason Reitman
Hudba: Rolfe Kent
Hrají: George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick, Jason Bateman
Premiéra ČR: 28.1.2010

foto: Bontonfilm
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0451 s