Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


LET FÉNIXE - trosečníci v písku

20.08.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

LET FÉNIXE - trosečníci v pískuŽhavé slunce, trosky letadla v písku pouště a trosečníci, kteří se pokusili o nemožné - to je nejstručnější charakteristika filmu LET FÉNIXE Roberta Aldricha z roku 1965, který můžete nyní zhlédnout v programu televize. 

Chlapsky drsné drama se odehraje v rozžhaveném písku Sahary. Písečná bouře zažene letadlo s tuctem lidí na palubě 200 km od obvyklé trasy a přes úsilí pilota Franka Townse (James Stewart) se zřítí. Ti, co pád přežili, jsou v šoku. Jen chladnokrevnost kapitána Franka a navigátora Lewa Morana (Richard Attenborough) udrží trochu pořádek. Vynořují se základní otázky: Mohou čekat nějakou pomoc? Co se stane až dojdou skrovné zásoby lisovaných datlí a hlavně voda, kterou mají nanejvýš na deset dní? Skupina naftařů, která letadlem cestovala, nebyla na delší cestu vybavena ani zásobami, ale ani psychickými silami. V doběla rozžhaveném písku pouště pod spalujícími paprsky slunce se ve vypjaté situaci začínají projevovat charaktery jednolivých postav. Ne každý, kdo vypadá jako tvrdý chlap, situaci unese a projeví se jako hlupák nebo zbabělec. Zatímco jiní, do kterých by to předtím nikdo neřekl, jako Standish (Dan Duryea), ukrývají pod silnými brýlemi netušené zásoby překvapivé vnitřní síly.
Jeden z mužů, kapitán Harris (Peter Finch), se rozhodne vydat na vlastní pěst  pěšky do nejbližší těžařské oázy vzdálené 170 kilometrů. Jako doprovod si zvolí ustrašeného seržanta Watsona (Ronald Fraser), ten však předstírá poranění. Harris se tedy vydá na cestu sám. Ráno muži zjistí, že za Harrisem odešel naivní řidič Cobb (Ernest Borgnine). Kapitán Towns ho jde hledat a najde ho mrtvého. Harris se vrací zpátky. Jeden z pasažérů, německy tvrdý Heinrich Dorfmann (Hardy Krüger), se představí jako letecký konstruktér firmy Becker Flugzeuge a navrhne využít toho, co z letadla zbylo (hlavně nepoškozených křídel) ke zkonstruování provizorního letadla, které by trosečníky odneslo z dosahu smrti...
Americké filmové drama LET FÉNIXE sice nepatří k nejlepším dílům zkušeného režiséra Roberta Aldricha (1918 - 1983), ale má šanci zaujmout široký okruh diváků. Aldrich proslul jako tvůrce tvrdých, chlapsky nekompromisních snímků a k těm, kteří se stále vzpírali zaběhnuté hollywoodské mašinérii. Z jeho snímků si připomeňme třeba kriminální psychothriller CO SE VLASTNĚ STALO S BABY JANE?, gangsterské drama GRISSONOVA BANDA, politický thriller ULTIMÁTUM, westernovou komedii RABÍN A ZLODĚJ a především jeho nejslavnější film TUCET ŠPINAVCŮ. Stejně jako v posledně jmenovaném filmu, kde je dvanáct vrahounů propuštěno z vězení a cvičeno k použití v sebevražedné válečné operaci, i v LETU FÉNIXE není na plátně přítomna jediná žena. Je to doslova chlapský film, což ale neznamená, že by se nemohl líbit potenciálním divačkám. Ještě připomenu, že vznikl podle stejnojmenného románu Ellestona Traverse a že je věnován kaskadérovi Paulu Mantzovi, který zahynul při natáčení finální scény, zachycující start provizorního letadla.
Zajímavostí je, že syn režiséra William Aldrich se k projektu "Fénixe" vrátil v roce 1996, kdy jako producent navrhl společnosti Twentieth Century Fox, aby společně natočili novou verzi příběhu. Režie se ujal John Moore, který přiznal, že je "klinicky posedlý" letadly. V hlavních rolích se zde objevují Denis Quaid, Tyrese Gibson, Giovanni Ribisi, Tony Curan a také jedna žena Miranda Ottová. 
Foto: csfd.cz, moovies.com, idnes.czcz
**************************************
LET FÉNIXE ( THE FLIGHT OF THE PHOENIX),
 USA 1965, režie Robert Aldrich,
v české televizi na programu ČT2 v neděli 27. srpna od 21,40 hodin.
 
 

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0399 s