Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Torontský detektiv Teslovým pomocníkem? To je teda Síla!

11.02.2010   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Torontský detektiv Teslovým pomocníkem? To je teda Síla! Skutečnost, že Tesla není pouze značka oblíbené československé elektroniky, dokazuje premiérová epizoda Případů detektiva Murdocha.

Umíte rozsvítit žárovku? Hloupá otázka. Dokud ovšem nedodám „pouhým dotykem“. Nikola Tesla to uměl. A nejen to. Geniální vědec, jenž zemřel v chudobě a sám, toho zvládal daleko víc. Díky němu dnes můžeme telefonovat, faxovat, anebo se dívat na oblíbenou televizi. O bližší, přestože poněkud netradiční seznámení s touto tajuplnou historickou osobností, jejíž návrhy měly nacistům umožnit konstrukci létajících talířů, se postarali tvůrci kanadsko-britského seriálu Případy detektiva Murdocha (více o seriálu čtěte zde) v úvodní epizodě první série, příznačně nazvané Síla (pro trailer klikněte na obrázek).Julia a William v plném nasazení


Píše se rok 1985. Murdoch se sympatickou kolegyní doktorkou Ogdenovou právě dychtivě přihlížejí venkovní demonstraci bezpečnosti střídavého proudu, jejímž hlavním protagonistou je malé roztřesené psisko, které se před „jistou“ smrtí snaží zachránit skupina protestujících ochranářů. Odpočinkové odpoledne se však nečekaně mění v pracovní, když Alice Howardová, čerstvě korunovaná Miss elektrárenské společnosti, pověřená slavnostním „sepnutím“ obvodu, v křečích umírá před zraky vyděšených návštěvníků. Nešťastná náhoda anebo promyšlený zločin? Nestrannost Murdochovy pravé ruky, konstábla Crabtreeho, tentokrát značně podkopává jeho zalíbení v jedné z aktivistek, a tak není divu, že Murdoch hledá pomoc jinde. Fakt, že se jeho rádcem stává detektivův velký vzor Nikola Tesla jen stupňuje jeho obvyklý entuziasmus a případ rychle spěje ke svému zdárnému konci.

Epizoda Síla patří mezi nejpůsobivější díly první série. Patrně také proto je u většiny zahraničních televizí uváděna jako úvodní, přestože tento post původně (a zcela logicky) zaujímal případ Skleněný strop, v němž tvůrci blíže představují osobnost detektiva Murdocha a okolnosti, které ho přivedly až do ošuntělé kanceláře čtvrtého okrsku torontské policie.

Po vzoru autorky původních románů, Maureen Jenningsové, také Murdochův štáb nenechává nic náhodě. Kromě mistrně odvedených kulis, v nichž Tesla vysvětluje nadšenému Williamovi své nápady, sleduje divák důmyslný příběh, postavený na chytré kombinaci historických skutečností a fikce. To vše podbarvené nezaměnitelnou „mysteriózní“ atmosférou, jednou z hlavních charakteristik seriálu, plně poplatnou detektivkám Jenningsové.

The Academy of Canadian Cinema & Television nominovala epizodu Síla v několika kategoriích prestižních cen Gemini, mimo jiné za nejlepší vizuální efekty či nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli pro představitele Nikoly Tesly, Dmitry Chepovetskyho.

Chcete vědět víc? Sledujte Případy detektiva Murdocha také na Facebooku!
http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=354516705596&ref=ts

foto: Grenada mediaTesla je mužem činu.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1115 s