Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - RODINNÉ SÍDLO

19.02.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - RODINNÉ SÍDLO Kdeže ty "staré dobré časy" jsou? To si může říci každý, kdo se zblízka podívá na stará aristokratická anglická sídla. Jak se v nich žilo podle přísné viktoriánské morálky, jaké utajené vášně domy skrývají? Ještě, že jsou filmaři, kteří si tuto otázku nejen položí, ale svým dílem na ni dokáží odpovídat.

Dvaaosmdesátiletý režisér James Ivory je považován za jednoho z tvůrců, kteří s elegancí a noblesou dovedou ve svých filmech evokovat "staré zlaté časy" Anglie. Po ceněném filmu POKOJ S VYHLÍDKOU (1985), kde konfrontoval konzervativní viktoriánskou morálku a prudérnost začátku 20. století s nefalšovanou italskou nevázaností a prostopášností, se k otázkám dobové morálky Ivory vrací častokrát. Stejně tak staví vedle sebe dvě pojetí různých kultur (anglickou a indickou či čínskou).

Ve filmu RODINNÉ SÍDLO (Howard End) z roku 1991 již potřetí sáhl po románu anglického edwardiánského romanopisce Edwarda Morgana Forstera (vyšel česky v roce 1982). Děj je zasazen do posledních poklidných let před vypuknutím světových válek do srdce staré Anglie, do okolí Londýna. Ivory se pokusil o totéž jako spisovatel Forster - odhalit a analyzovat morálku doby a podívat se na už přežívající se anglické tradice. Právě staré venkovské rodinné sídlo je okázalým symbolem těchto tradic. Jeho majitelé - podnikatelská rádoby aristokratická rodina Wilcoxových - je však již považují za pouhé vlastnictví. Jen Ruth Wilcoxová (Vanessa Redgraveová), dědička starobylého rodu, cítí zbožnou úctu k rodovému sídlu. Málem dojde k tomu, že před svou smrtí odkáže sídlo německé intelektuálce žijící v Londýně, Margaret Schlegelové (Emma Thompsonová). To by rodina nepřežila, a tak závěť zničí. Margaret přesto v sídle zůstane - podaří se jí okouzlit upjatého vdovce Henryho (Anthony Hopkins) natolik, že se s ní ožení. Prostřednictvím manžela pak může otevřeně podporovat svoji citově otevřenou a vášnivou sestru Helen (Helena Bonham Carterová) i rodinu chudého snílka Basta (Samuel West).

Každá z postav má svůj "světabol", s nímž se musí buď smířit nebo s ním bojovat. Henry se díky Margaret propracovává z konzumního pojetí k soucitu a odpuštění; lehce hysterická intelektuálka Helen se trýzní sociální nerovností, kterou pociťuje zvláště když se zamiluje do nadaného, ale slabošského úředníčka Basta; Bast musí opustit své sny a podívat se na realitu, v níž mu hrozí propuštění z krachující pojišťovny; Henryho syn Charles se zase pokouší ochránit čest rodiny a způsobí Bastovu smrt. Vše se protne v dramatickém finále.

Rodinná dramata jsou vyprávěna v pomalejším tempu a snímána v secesních nápaditě nasvícených interiérech, kde dominuje světle hnědá barva. Výprava oceněná Oscarem přísně dbá na dodržení dobových reálií. Oscara získala i dlouholetá Ivoryho spolupracovnice Ruth Prawer Jhabvalaová za nejlepší literární adaptaci. Třetí Oscar byl pak v roce 1992 po zásluze udělen představitelce Margaret, Emmě Thompsonové. Film měl velký úspěch a režisér si hned poté mohl dovolit natočit další literární adaptaci - tentokrát román Kazui Ishigury SOUMRAK DNE v téměř totožném obsazení.
Foto: filmweb.pl a moviemail-online.co.uk
******************************************
RODINNÉ SÍDLO (Howards End)
Velká Británie 1991, režie James Ivory,
v české televizi v úterý 23. února od 20,00 hodin na stanici Nova Cinema


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2671 s