Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na co do kina - 8. týden?

22.02.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na co do kina - 8. týden?Odpověď na otázku v titulku je jednoduchá a jasná: NA V&SECHNO. Každý ze čtyř filmů, které distributoři vrhnou do premiérových kin ve čtvrtek 25. února si zaslouží nejvyšší pozornost. I když každý z jiných důvodů.

Nerad bych se pletl, ale asi nejdiváčtějším filmem týdne bude dlouho očekávaný film Zdeňka Trošky s názvem DOKTOR OD JEZERA HROCHŮ. Bude to zase komedie - jak jinak .- ale je tu předpoklad, že trapasy a přihloupleoplzlé vtípky Kameňáků by měla nahradit trochu vyšší kvalita. Možná i proto, že jako autor námětu je podepsán "černý baron" Miloslav &Svandrlík, jehož stejnojmennou knihu si už v Česku zakoupilo přes jedna a půl milionu čtenářů. Jako v každé komedii je hlavní hrdina doktor Čeněk Dobešek (Jaroslav &Smíd) sice hodný člověk a asi dobrý lékař, ale v praktickém životě je to úplné nemehlo. Hezká manželka Monika (Adéla Gondíková) by to dokázala překonat, ale ne tak hubatá tchyně (Eva Holubová). Ta nepřenese přes srdce, že pan doktor není schopen vydělat na pořádné auto ani na luxusní vilu a trápí milého Čeňka více než je zdrávo. Ten se svěří kolegovi sukničkáři Karlovi (Jiří Langmajer) a ten mu navrhne řešení - odjet jako lékař na práci v Africe - uteče tchyni a vydělá balík. Nemohoucí doktor si už v letadle spraví sebevědomí flirtem s půvabnou letuškou a zdá se, že Afrika mu bude svědčit. Ale s čím nepočítal, je množství různých potvor, které lezou a plazí se všude. Až se jedna dlouhá a klikatě se pohybující bestie zakousne doktorovi rovnou do... Co bude dál, o tom se můžete dohadovat ve frontě na vstupenky a sledovat v kině. Zde se sluší podotknout, že v silně herecky obsazeném filmu si Zuzana Slavíková zahraje Makaróna - obětavou až lehce šílenou duši, která v Africe nezištně "rozdává zdraví a lidství", Miroslav Vladyka a Michal Novotný ztvární pacienty Žůru a Pimla, Sandra Pogodová sestru Veroniku a Edita Brychta primářku Homolovou. V jedné z rolí se jako host objeví Tereza Brodská. Rozpočet na film činil 30 milionů Kč a do kin jej uvádí společnost Falcon.

Jiří Langmajer a Jaroslav &Smíd ve filmu DOKTOR OD JEZERA HROCHŮ


Druhým silně očekávaným a pro diváky nesmírně lákavým titulem bude zajisté PROKLETÝ OSTROV (Shutter Island)- foto v závěru. Před týdnem zdobil festival v Berlíně, nyní nečekaně rychle vstupuje do českých kin. Pro mnohé bude stačit vyslovit dvě jména, nebo lépe řečeno tandem - režisér Martin Scorsese a herec Leonardo DiCaprio. Každý má samostatně na svém kontě řadu grandiozních úspěchů (Scorsese třeba filmy POSLEDNÍ POKU&SENÍ KRISTA, BARVA PENĚZ či ZUŘÍCÍ BÝK, DiCaprio role v ROMEO A JULIE, PLÁŽI a hlavně v TITANICU) ale spolu se zatím sešli třikrát a vždy mimořádně úspěšně - nejprve to byly GANGY V NEW YORKU, následovaval životopisný film LETEC a po něm oscarová SKRYTÁ IDENTITA. Distributor Bontonfilm k názvu přidal podtitul "Někdo tu schází." Ocitneme se v podivném světě malého izolovaného ostrova kdesi uprostřed oceánu, kde se nachází přísně střežená psychiatrická léčebna, v níž jsou soustředěni ti nejtěžší pacienti. Přes dokonalost ostrahy najednou záhadně zmizí jedna z pacientek - šílená vražedkyně (Emily Mortimerová). Na ostrov dorazí dva detektivové v podání DiCapria a Marka Ruffala, kteří začnou zjišťovat jisté podivnosti v chování ředitele (Ben Kingsley) i v přístupech k léčení. Ale něco "smrdí" i v hlavě samotného detektiva Teddyho Danielse alias DiCapria - válečného veterána, který prožil hrůzy války a v době kdy se film odehrává (rok 1954) ho straší další nebzpečí - parania z hrozícího (!?) komunistického nebezpečí. Více nelze předem říci. Snad jen to, že označení thriller nebo psychothriller nevystihuje film přesně. Spíše se pod tímto divácky vděčným žánrovým pozlátkem skrývá syrové psychologické drama. „Hlavní postava prožila věci, které bych nikomu nepřál prožít, a teď se s nimi musí naučit žít. Cesta na ostrov a hledání zmizelé pacientky je pro Danielse také cestou k hledání sebe samého. Rád točím filmy, které mají víc vrstev,“ říká režisér Scorsese.


Že SMRT ČEKÁ V&SUDE (The Hurt Locker) jsem si nevypůjčil z výše zmíněného filmu, ale jde o další titul v nabídce týdne. Film se nedávno dostal na videokazety, ale možný úspěch v oscarovém kládí (9 nominací) zřejmě přesvědčil distributora Palace Pictures nasadit filmové kopie i do kin. Opět thriller, nebo lépe řečeno akční thriller se odehrává ve válečném Iráku, kam se překvapivě hlásí stále dost dobrovolníků v očekávání adrinalínového zážitku. Jenže - jak praví podtitul filmu: Pochopíte, jen když tam budete. SMRT ČEKÁ V&SUDE je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená.

Pozoruhodné na mimořádně drsném dramatu je skutečnost, že ho natočila žena - devětapadesátiletá Kaliforňanka Kathryn Bigelowová. Pro toho, kdo chodí již déle do kina to tak překvapivé není - už její filmy z přelomu osmdesátých a devadesátých let MODRÁ OCEL (v němž policistika Jamie Lee Curtisová bojuje se svým bývalým milencem, psychopatickým vrahem) a BOD ZLOMU (kde se agent FBI Keanu Reeves tajně vydává do prostředí kalifornských surfařů, aby vystopoval ozbrojenou bandu lupičů, k nimž může patřit potápěč Patrick Swayze) byly označeny jako mnohem drsnější než ty, které v té době točili její mužští kolegové. Když ještě připomenu čertvější Bigalowovové snímek K-19: STROJ NA SMRT líčící dramatické událostí na ruské ponorce, kde hrozí jaderný výbuch, je jasné, že námětu se ujala "odbornice" na napínavé a drsné filmy a že zájemce o tento druh sálového adrenalínu určitě nezklame. Sama režisérka o svém filmu říká následující: „Strach má špatnou pověst, ale myslím si, že neprávem. Strach vše projasňuje. Nutí vás soustředit se na důležité věci a ty nepodstatné ignorovat." Připomenu ještě, že snímek SMRT ČEKÁ V&SUDE vychází z přímých zkušeností novináře a scenáristy Marka Boala, jenž byl v rámci své práce přidělen k vojenské pyrotechnické jednotce.


KATKA - Prostý název ale nesmírně komplikovaný a nelehký osud. Film zkušené režisérky Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Z prvního setkání vznikl před devíti lety televizní dokument V PASTI jako součást cyklu ŽENY NA PŘELOMU TISÍCILETÍ. Další setkání již bylo bolestnější a na povrch se drala znovu kladená a vpodstatě nezodpověditelná otázka: Proč začala brát drogy? Jak došlo k sestupu až na samé společenské dno? Jak zastavit spirálu krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, spirálu, přerušovanou jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Proč je to skoncování tak těžké přestože i Katka má stejnou touhu jako ostatní dívky a ženy - žít obyčejný život, mít přítele manžela a jednou i rodinu...

Režisérku zaujal příběh mladičké Katky především proto, že na rozdíl od většiny ostatních narkomanů byla schopna svou závislost reflektovat a její beznadějný, syrově autentický zápas, odbývající se převážně v polosvětě squatů, nočních ulic a nádraží, je tím ještě tragičtější. Helena Třeštíková provázela dnes třiatřicetiletou Katku téměř půlku jejího života. Výsledkem je sugestivní obraz života, navždy poznamenaného závislostí a úpadkem. Po filmech MARCELA a RENÉ (Evropská filmovou cenu za nejlepší dokument roku) tak KATKA (2009) představuje závěr trilogie časosběrných dokumentů o osudech lidí, kteří se v důsledku nepříznivých okolností ocitli na pokraji svých sil nebo na okraji společnosti. Je to další silně lidský a přesvědčivý příběh, který se sleduje s pochopením a dojetím (byť s trochou obav v koutku duše), zda tento boj za lidskou důstojnost a kousek štěstí může mít vůbec vítězný konec.
Foto: tv.nova.cz, ofilmu.com, csfd.cz


Záběr z filmu PROKLETÝ OSTROV


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0308 s