Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 23.7.2024, svátek má Libor 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na fotce málem ořezávátka, za nástroji řízkové

27.02.2010   Jaromír Komorous   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na fotce málem ořezávátka, za nástroji řízkové Pevné body v přesýpacím písku světového jazzu. POINTS. Hodně mladé body. O koncertě jsme už psali(klikni). Album a koncert jsou v jejich případě skoro nepropojenými nádobami. Studiovou práci proberme teď! Teď, nebo natočí dřív druhou oplatku. Materiálu na ni mají dost. A vynikajícího! Když se do kvarteta vtěsnají hned čtyři autoři, není se čemu divit.

Dosáhli historického úspěchu vítězstvím v prestižní soutěži mezinárodního jazzového festivalu ve španělském Getxu. Jsou první čeští laureáti této soutěže. Úspěchu dosáhli i v další, neméně renomované Jazz Hoeilaart . Tam získali druhou cenu. Teď natočili cd.

Nebojí se experimentovat s metráží svých nahrávek. Na albu najdeme skladbu dlouhou sotva půldruhé minuty, úvodní Čas ukáže Luboše Soukupa a Miroslava Hloucala. Nervní záležitost. Na druhé straně rovněž Hloucalova Evening On the Yard se stopáží 9.29. Ve skladbě naleznete větné členění, hodné symfonické hudby. Co z toho? Zjištění nanejvýš sympatické. Ti kluci si rozhodně nedělají hlavu z vnějších a v tomto ohledu zcela nepodstatných atributů své tvorby. Jaké jsou ty podstatné? Invenční přístup každého jednoho ke svému nástroji a autorské tvorbě. Frajerské opomenutí zavedených postupů předchozích generací jazzmanů. Jen to jejich vynechání typicky melodického nástroje… Co?

Podívejme se na jejich základní posaz. Jazz není natolik davová disciplína, abychom některé jedince nezaznamenali i v jiných špičkových formacích. Bicistu Tomáše Hobzeka známe např. Z Organic Quartet Ondřeje Pivce a tím pádem i z Bucinatores orchestra. Odtud také trumpetistu Miroslava Hloucala. Toho ještě z oceňované kapely Lanugo. Saxofonista Luboš Soukup hraje s bigbandem Milana Svobody, basista Tomáš Liška minulý rok představil své těleso. Ale získané zkušenosti přinášejí výsledky.

Do studia nešli sami. Další stimul, jenž vybízí k poslechu alba. Barevnost přednesené hudby nevídaná, hosté renomovaní. Největší radost mi chlapíci připravili na závěr, kde do skladby Lulu on the bridge natočili ženský vokál a posunuli jazzovou náladu do jiné dimenze.
Petr Kalfus – alt a soprán saxofon
Marcel Bárta – basklarinet
Jan Jirucha ml. – trombón
Dorota Barová – zpěv
Milan Cimfe – perkuse


Disky z vydavatelství Animal Music znamenají už pár let jisté místo na bedně, abychom natáhli trochu té olympijské terminologie. V případě hudby ale přece jen trvanlivější.

CD Points, skupina Points
Vydalo Animal Music Petra Ostrouchova v roce 2010
Zdroj obrázků
www.animalmusic.cz; www.amproduction.cz                  

                     


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0506 s