Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mrtvé prase dokáže usvědčit vraha?!

24.02.2010   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mrtvé prase dokáže usvědčit vraha?!Pod bdělým dohledem detektiva Murdocha se i kus vepřového stává důkazním materiálem. Do prazákladů zkoumání „krevních stříkanců“ nás zasvětí epizoda Knokaut.

Ten den slavila královna Viktorie šestasedmdesáté narozeniny a město Toronto uspořádalo na její počest velkolepý ohňostroj. Možná proto nikdo neslyšel ten výstřel, jímž byl zabit Amos Robinson. Černý boxer, který jen pár hodin před svou smrti knokautoval v ringu svého soupeře. I přesto bude mít zřejmě tentokrát policie s usvědčením pachatele snadnou práci. Protože Amosovu ženu Fannie přistihli nad mrtvolou jejího muže s pistolí v ruce a v zakrvácených šatech, navíc se ještě pokusila o útěk. Potřebuje někdo víc důkazů o její vině? Detektivu Murdochovi to ovšem, k velké nelibosti jeho šéfa, zase nestačí. Neboť na rozdíl od něj zná třetí Newtonův zákon.

zdroj: ČT
Fanny je nedůvěřivá. K pohledným bělochům obzvlášť.


Scénáristé epizody Knokaut kanadsko-britského seriálu Případy detektiva Murdocha  se tentorkátzaměřují hned na několik historických skutečností. Přestože rasová nenávist Toronta konce devatenáctého století nedosahovala rozměrů, k nimž se posléze dostaly Spojené státy, ani zde nemělo obyvatelstvo černé pleti na růžích ustláno. Není tedy divu, že ve společnosti, která černochům neumožňovala dostatečné vzdělání, končili mnozí v boxérském ringu. Bolestivá cesta k úctě i k bohatství ovšem nekončila vždycky happyendem a v případě Amose Robinsona je především na Murdochovi, aby neskončila hned tragédií dvojnásobnou. K prokázání neviny Amosovy manželky, podstrčili scénáristé bodrému detektivovi metodu „krevních stříkanců“.

Pravda je taková, že zatímco se většině z nás zvedá při pohledu na červenou záplavu žaludek, soudní znalec při podobné spoušti jásá. Význam „krevních stříkanců“ při vyšetřování zločinů je dokonce tak velký, že k jejich zkoumání existuje speciální vědní disciplína. Přestože první zkoumání krevních stop je zaznamenáno již v letech 1890, teprve moderní technologie a nové vědecké postupy umožňují jejich plnohodnotné využití v rámci současných kriminálních vyšetřování.

Stejně jako otisky prstů, také krevní stříkance jsou totiž zcela unikátní a žádné dva nevypadají nikdy stejně. Přesto, pozorováním jejich tvaru, velikosti jednotlivých kapének, úhlu dopadu a mnoha dalších faktorů, lze leccos vyvodit; kupříkladu úhel, pod kterým smrtící rána vešla do těla oběti anebo vzdálenost útočníka 

Experti v zásadě rozlišují několik typů krevních stop: skvrny vzniklé působením gravitace, odkapáváním z daného objektu, skvrny, jejichž přímým zdrojem je otevřená rána a nakonec ty, jež vznikly kontaktem se zakrváceným objektem. Není bez zajímavosti, že kromě skvrn vyšetřovatelé vyhodnocují také „prázdnotu“-tedy místa, na nichž by krev podle předpokladů být měla a přesto není. Taková krev pak zpravidla bývá k zastižení na těle samotného vraha anebo jiného pohyblivého spolupachatele.

Přestože detektivové v kriminálních seriálech ze současnosti nezřídka „ledabyle“ pohlédnou a je jim rázem vše jasné, jasno zjevně nebylo ještě v padesátých letech dvacátého století, kdy Kanaďan Samuel Sheppard čelil obvinění z vraždy vlastní manželky a posléze doživotnímu želáři. Měl štěstí. O devět let později dopomohl doktor Kirk k jeho propuštění použitím metody krevních stříkanců.

Metoda krevních stříkanců plní svou nezastupitelnou funkci také dnes. Zadáním patřičných dat do počítačového programu BlackTrack mohou kriminalisté získat rekonstrukci trajektorie vypáleného náboje. Zajímá-li vás, jak podobná rekonstrukce probíhala v době, kdy pještě očítače patřily do světa science fiction, William Murdoch bude vaším vděčným průvodcem.


Případy detektiva Murdocha-Knokaut
25.2.2010/ČT1 20:00


Chcete vědět víc? Sledujte Případy detektiva Murdocha také na Facebooku!
http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=354516705596&ref=ts 
foto: Grenada media

 


Spolupráce s Murdochem není lehká.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0565 s