Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Špičkový koncert v Rudolfinu

28.02.2010   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Špičkový koncert v RudolfinuLaureát Grammy klavírista Jefim Bronfman hraje s Pražskou komorní filharmonií.

Vystoupením s fenomenálním klavírním virtuosem Jefimem Bronfmanem uzavře Pražská komorní filharmonie v této sezoně Cyklus mimořádných projektů „Pro tuto sezonu jsme připravili tři koncerty, které program nebo umění sólistů výrazně odlišuje od jiných našich vystoupení. A klavírista Jefim Bronfman rozhodně patří mezi takto výjimečné interprety,“ uvedl ředitel Pražské komorní filharmonie Radim Otépka. Na jedinečnou hudební událost se publikum může těšit 7. března 2010. Dvořákovu síň pražského Rudolfina rozezní nejprve Symfonie č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena v podání Pražské komorní filharmonie pod taktovkou jejího šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Po přestávce bude partnerem Pražské komorní filharmonie Jefim Bronfman v Koncertu pro klavír a orchestr č. 1. d moll Johannesa Brahmse.

Host večera Jefim Bronfman je laureátem Ceny Grammy pro rok 1997 za nahrávku tří klavírních koncertů Bély Bartóka. Brilantní technika i schopnost procítění ho předurčují k interpretacím nejnáročnějších skladeb.

Jeho bohatý repertoár sahá od Mozarta k Prokofjevovi a Bergovi. Rodák z Taškentu v 15 letech emigroval do Izraele, kde studoval na Hudební akademii v Tel Avivu. Pokračoval ve studiu ve Spojených státech na Juiliard School a Curtisově institutu u Rudolfa Firkušného, Leona Fleishera a Rudolfa Serkina. Po perestrojce, v roce 1991, se vrátil do Ruska už jen pracovně, odehrál tam spolu s Isaakem Sternem sérii koncertů.

Téhož roku obdržel prestižní Cenu Avery Fishera, jedno z nejvyšších amerických ocenění nástrojové hry. Nejen za své sólové interpretace, ale i za koncerty s různými orchestry, obdržel kromě Grammy i několik dalších ocenění.

Od roku 1989 je exkluzívním umělcem vydavatelství Sony Classical. Efektní je například nahrávka Rachmaninovovy Fantazie pro dva klavíry (s Emanuelem Axem). Bronfman však nahrává i pro jiná významná vydavatelství. Jeho diskografie obsahuje také sérii kompletních Prokofjevových klavírních sonát a všech Prokofjevových a Beethovenových klavírních koncertů.

S velkým nadšením se věnuje i komorní hudbě. Pro jeho hru je typická preciznost, jistota a elegance, ale také vášnivé uchopení tématu a hluboké vcítění do duchovního klimatu skladeb. Právě proto je schopen skvělé interpretace děl velikánů klavírní literatury.

Proslavil se nejprve v USA, následovalo turné po Japonsku a úspěchy sklízí také v Evropě. Hrál už se všemi vyhlášenými orchestry Severní Ameriky včetně Newyorské filharmonie, s izraelskými filharmoniky stejně jako s Vídeňskou a Londýnskou filharmonií a na salzburském festivalu také s berlínskými filharmoniky. Podnikl i evropské turné se slavnou českou pěvkyní Magdalenou Koženou.

Obě díla, která publikum 7. března uslyší, spojuje mládí komponistů. Pražská komorní filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jakuba Hrůši zahájí večer, jak bylo napsáno, Beethovenovou První symfonií C dur. Geniálnímu dovršiteli vídeňského klasicismu Beethovenovi bylo 29 let, když ji začal psát. Brahmsův Koncert pro klavír a orchestr d moll uslyšíme tedy v druhé části večera. Dílo vznikalo v letech 1854 – 1859 několikerým přepracováním klavírní sonáty. Brahms, sám skvělý pianista, začal téma rozpracovávat v šestadvaceti letech.

Zdroj TZ i fotografie agentura 2media


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0535 s