Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na co do kina - 9. týden

01.03.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na co do kina - 9. týdenTři filmy v tomto týdnu. Tři obrovská očekávání. Naplní se naděje vkládané do nového muzikálu NINE či do nové adaptace známé ALENKY V ŘÍ&SI DIVŮ? Jak diváci přijmou nově natočený kdysi kultovní film Pavla Dražana JARMAREČNÍ BOUDA?

Kdo zná předchozí tvorbu Tima Burtona, tomu ani nepřišlo divné, že si pro svůj nejnovější film vybral právě adaptaci 135 let staré knihy Lewise Carrolla ALENKA V ŘÍ&SI DIVŮ. Svět fantastična se v některých dílech Burtona rýsoval velmi silně - vzpomeňte na dva díly Batmana, Střihorukého Edwarda, Karlíka a továrnu na čokoládu či Mrtvou nevěstu Tima Burtona. Jakého jiného režiséra byste dosadili vy? Neříkejte ale Jana &Svankmajera - ten už si "Alenku" přece zkusil již v roce 1988 (pod názvem NĚCO Z ALENKY) jako poctu nezměrné Carrollově představivosti.

Tim Burton přistoupil k oblíbené knize mnoha generací zcela jinak. Především Alenka již není holčička, ale devatenáctletá dívka, občanským jménem Alice Kingsleyová a vrací se na místa, která navštívila jako malá holčička. „Líbilo se mi, že se nachází ve věku na rozhraní mezi dětstvím a dospělostí, kdy se jako osobnost měníte,“ říká Burton. „Alenka je někým, kdo do viktoriánské společnosti tak docela nezapadá. Je hodně svá.“ Jinak ale postavy Carrollovy knihy, příběh i základní témata zůstávají. Setkáte se spolu s Alenkou s králíkem v saku a s kapesními hodinkami. Když ho Alenka následuje, ocitne se v ohromujícím a fantastickém světě. Tam se setkává s celou škálou pozoruhodných postav, od vychloubačného Plcha až po vyšinutého Kloboučníka (Johnny Depp), od zubící se kočky &Sklíby až po houseňáka Absaloma kouřícího vodní dýmku, od podivné Bílé královny (Anne Hathawayová) až po její zlou starší sestru Srdcovou královnu (Helena Bonham Carterová).

„Tim Burton je svým způsobem novodobý Walt Disney,“
soudí producentka Suzanne Toddová. „Je naprosto unikátním člověkem. A Alenka ho opravdu silně oslovila – zapůsobila na něj vize Alenky, která se vydá na pouť fascinující zemí, aby nalezla sebe samou.“

Alenku vytvořila stejně stará nadějná australská herečka MIA WASIKOWSKA. S populárním Johnnym Deppem již Burton natočil šest filmů počínaje Střihorukým Edwardem, a tak o tom, že převezme roli Kloboučníka, nebylo pochyb. „Johnny se dokáže úžasným způsobem proměnit,“ říká o Deppovi producent Richard Zanuck. „Nikdo na světě nedokáže zahrát podobně šílené, bizarní a excentrické postavy tak jako Johnny. Dokáže být legrační a ztřeštěný a přesto současně i velice kousavý. Je jedním z nejlepších herců na světě. Pouští se do mnohem větších experimentů než kterýkoliv jiný herec.“

S rolí vládkyně Podzemí, Srdcové královny, se Burton obrátil na svou životní partnerku Helenu Bonham-Carterovou, britskou herečku nominovanou na Oscara. Mirana, Bílá královna, mladší sestra Srdcové královny, je pravým opakem – je milá a vychovaná, ačkoliv v sobě ukrývá i temnější stránku. Anne Hathawayová, kterou tvůrci filmu s touto rolí oslovili, prohlašuje, že musela přijít na to, jak tuto složitou osobnost zahrát. „Když jsem se snažila přijít na to, jak ji ztvárnit, říkala jsem si, že jde o punkrockovou vegetariánku a pacifistku."

Zda film naplní očekávání mnoha diváků a zda nás Burton s Deppem zavedou do "říše divů", to se dozvíme již po premiéře ve čtvrtek 3. března. Do kin film uvádí Falcon.

******************
Režisér oskarového muzikálu Chicago Rob Marshall nám představuje svůj druhý hudební film s názvem NINE (foto z filmu na konci článku). Je to opět muzikál, který se údajně pokouší sdělit to, co víme už dávno - že šediny na hlavě mužů nejsou dány věkem, ale starostmi se ženami. Ústřední postavou muzikálu NINE (proč ho probůh nenazval distributor Bioscop česky prostě Devět?) je režisér v podání Daniela Day - Lewise, který má se ženami jenom trápení. Život mu nekomplikuje jenom manželka, služka a agentka, ale dokonce i jeho maminka. Režisér prochází tvůrčí krizí v nejméně vhodnou dobu, kdy má začít točit nový film. Zmítán pochybnostmi a sebezkoumáním se vrací v sexuálních fantaziích ke všem ženám svého života i k výchově v klášterní škole...

Ale neprozrazujme více. Zde je nutno se spíše zmínit o Oscarem odměněném Roy Scheiderovi, který v nezapomenutelném oscarovém filmu ALL THAT JAZZ Boba Fosse z roku 1979 vytvořil podobnou postavu režiséra, který sbírá poslední síly k velkolepému životnímu dílu. Překvapivě tento film distributor ani první recenzenti nezmiňují. Zato zdůrazňují, že NINE je poctou italskému filmu - především Fellinimu a jeho filmu 8 a půl. Však také to "italské" zde představuje hvězda hvězd Sophie Lorenová.

I další role jsou hvězdně obsazeny. Nejvíc sexy je Almodóvarova dvorní herečka Penélope Cruzová, ale údajně překvapivě nejlepší je Marion Cotillard (Oscar i Český lev za Edith Piaf), která si manželku velkého režiséra vychutnala ve všech polohách.
****************************

Společnost SPI International tentokrát překvapuje netradičním snímkem. Všichni, kteří již léta sledujeme dění na poli neprofesionálního filmu (nebojme se slova amatérského) známe jméno Pavla Dražana - milovníka filmů Felliniho, Kurosawy a Tarkovského a povídek Leonida Andrejeva (za přepis jeho povídky PROPAST získal Dražan Zlatou medaili na festivalu nezávislého filmu INICA). Filmy ÚSTUP ZE SLUNEČNÍHO PAPRSKU či TARSIDAN oslňovaly svou filmovostí a silným filozofickým poselstvím diváky neprofesionálních filmových soutěží jako třeba Brněnská 16.

V roce 1982 natočil Pavel Dražan kultovní snímek JARMAREČNÍ BOUDA, který získal řadu ocenění. Brzy byl zakázán. Přesto se našly filmové kluby, které si ho dovolily promítnout a byl velice ceněn i v zahraničí. Autoři filmu se v přesvědčení o tom, že poselství příběhu je nadčasové, rozhodli film s několika úpravami realizovat znovu. Film se natáčel v období března až dubna 2009. Zajímavostí je, že natáčení probíhalo pouze v exteriérech, konkrétně v lokalitách v okolí Prahy a na Berounsku. Ve filmu uvidíte Jaroslava Duška, Pavla Lišku, Dana Bártu a Hanu Baroňovou.

Distributor uvádí, že JARMAREČNÍ BOUDA je "drsné podobenství o světě kolem nás, o lidské pýše, krutosti a nesnášenlivosti. Jedná se o několik příběhů, které se vzájemně prolínají. Velice netradiční film založený převážně na obrazovém vidění světa v netradičním pojetí a netradičních lokalitách, které výrazně umocňují celý příběh." Kdosi pak na webu csfd.cz napsal: "Mnoho lidí se pozná a těm se film líbit nebude. Ti ostatní, co po filmu budou přemýšlet, se do něj zamilují. Odvaha, se kterou se tvůrci pustili do tohoto filmu, je bezbřehá. Nutit lidi v kině myslet. Kdy se to stalo naposledy???"

Foto: falcon.cz, spi-film.cz, bioscop.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0227 s