Už při vstupu do
Galerie &Svestka v Biskupském dvoře v Praze 1 vaši pozornost upoutá velká světelná instalace
My light is your life, která připomíná světelného obra, kterému nad hlavou svítí svatozář. Při životě ho udržuje spousta hadiček, kterými se mu do žárovkového těla dostává energie v podobě proudu. Vzorová ukázka, jak je důležité mít přívod všeho podstatného. Něco přestane pracovat a už se objekt stává něčím jiným.
My light is your life (Shiva Samurai)
Stejný námět použil Kintera i při realizaci velkého lustru
My light is your light. Víceramenná kotva vyrobená z několika lamp pouličního osvětlení dosahuje takových rozměrů, že ačkoli leží volně na podlaze, tak stejně sahá skoro až na strop. Proč nezahrnout světlo všech do svého skromného příbytku?
My light is your lightPřecházíme k objektu, po kterém nese název celá výstava.
A bigger problem than yours. No, jak se přesvědčíme, tak to velké představuje asi nejmenší exponát. Již zmíněný kbelík. Ovšem při zkoumání toho, proč autoři umístili obyčejné vědro právě sem, uslyšíme divné cvakání a zvuky. Po chvíli nám dojde, že se linou zpod kýblu. Hračička, kterou má Tomio Okamura.
A bigger problem than yours
Když pak přecházíte do další místnosti, tak už se pomalu ztrácíte v tom, co vytváří umělecké objekty a co přirozené okolí galerie. Uprostřed další místnosti totiž narazíte na obyčejný sud. Skoro obyčejný. Je z čtyřiadvacetikarátového zlata. Když se však ocitnete v jeho blízkosti, spatříte, že vás ovívá dým. Odkud ten zas pochází?! Z otvoru sudu. Další zajímavý objekt.
Napadlo vás někdy, že i dým může být socha, jak tvrdí autor?
Holy Spirit Opened Na další zajímavé artefakty si zaskočte do
Galerie &Svestka v Biskupském dvoře 6 v Praze 1 nedaleko ulice Na Poříčí. Máte čas do 20. března.
Paradise Now
Krištof Kintera (1973) Patří k nejvýraznějším výtvarným talentům současné mladé generace. Jeho tvorbu charakterizují zejména kinetické objekty, mezi něž patří například
To z roku 1996 (první významné dílo připomínající lampu ve tvaru vajíčka pohybujícího se na kolečkách a „uvázaného na vodítku“),
Mluviči (roboti, kteří nadávají na poměry) či malá postavička
Revolucionáře, který stojí čelem ke zdi. Jednou z posledních aktivit Kintery, kterou veřejnost mohla zaznamenat, představuje spolupráce s
Davidem Černým na
Entropě (2008).
A jaký má Kintera názor na umění:
„
Po umění často chceme, abychom mu rozuměli, ale rozumíme jinak všemu kolem nás...? Srozumitelnost je sice je důležitý faktor kvality umění, ale hezké je právě to, že umění srozumitelné být může, ale nemusí. To je na tom vzrušující. Nejde o to umění rozumět, ale spíš cítit, jestli to funguje, jestli to rozehrává nějaké pocity, reakce… Velmi věřím na sílu nesmyslu. Můžete udělat něco, co je vlastně k ničemu, ale i za tím nesmyslem je pořád skrytý význam.“
All my bad thoughtsFoto: Aneta &Simonková