Daria, která i přes světovou slávu na svou zemi nezapomíná, zde oslaví 20 let na divadelních prknech i své 1000. představení a v něm také zatančí. Zároveň přivede své nejlepší taneční partnery a přátele, taktéž světoznámé tanečníky. Mnohé z nich už v minulých letech přivedla do Prahy na své Mezinárodní mistrovské kursy.
„Daria je mezinárodní taneční ikona a hrdá Češka, která pro toto ušlechtilé umění vykonala mnohé a zároveň se nesmazatelně vryla do dějin světového baletu,“ uvedla
tisková mluvčí baletu ND Helena Bartlová.
Nejproslulejší česká baletka působí velmi skromně a inteligentně, sláva jí do hlavy nestoupla. Je jisté, že si své prvenství zasloužila tvrdou prací. V prestižním divadelním domě v Londýně působí již od roku 1996. Jako primabalerína tančí hlavní ženské role klasického repertoáru při všech tamních premiérách. Nazkoušela tak přes 30 postav.
Galavečer bude se svou typickou noblesou uvádět
Marek Eben. České publikum se může především těšit na oslnivou virtuozitu, s níž nám zatančí okouzlující Daria sama i její hosté.
V ND upozorňují, jak zajímavé osobnosti to budou: měli bychom si užít i
umění znamenitého prvního sólisty Friedemanna Vogela ze souboru Stuttgart Ballett, jehož spolupráce s Dariou je srovnávána s fenomenální dvojicí Fonteyneová a Ňurejev.
Nebude chybět ani další významný Dariin taneční partner
Jan-Eric Wikström z Královského švédského baletu. &Svédský král mu udělil čestný titul Královský dvorní tanečník. Působil taktéž v Anglickém národním baletu a při hostování po celém světě spolu s Dariou okouzlovali dokonalou souhrou. Mezi hosty bude patřit též maďarský tanečník
Tamás Solymosi, jenž není pouze přitažlivým představitelem princů a idolem fanynek, ale profiluje se i v dalších rolích a je mu blízká také taneční pedagogika. Pro oba tanečníky vytvořil balet speciálně pro tento galavečer nápaditý
choreograf Christopher Hampson, na jehož dílech kritika hodnotí invenci, jasnost, anglickou uměřenost.
Hvězda newyorského divadla American Ballet Theatre
Daniil Simkin vystoupí
s Marií Kochetkovou, ruskou balerínou, která vystudovala balet v Moskvě a mimo jiné tančila též v Anglickém národním baletu. Od roku 2007 je první sólistkou souboru San Francisco Ballet a letos byla jako sólová tanečnice v televizní stanici NBC oceněna zlatou medailí v soutěži Superstar tance.
Herman Cornejo, původem Argentinec a hvězda newyorského American Ballet Theatre, již oznámil, že zatančí choreografii Duch růže s mladou sólistkou z English National Ballet
Adelou Ramirez. Ta se představí také po boku svého partnera
Jamese Forbarta za klavírního doprovodu vynikajícího
Jonathana Stilla.
Naše slavná primabalerína Daria se věnovala od svých pěti let gymnastice, kam patřila i hodina taneční výchovy. Při té se ukázalo, jaký je pružná dívka talent. S úspěchem pak vystudovala pražskou Taneční konzervatoř a okamžitě po absolutoriu dostala angažmá v Národním divadle. Po pádu komunismu a třech letech stoupající kariéry se roku 1991 odvážně pustila do neznáma, do světa na zkušenou – nejprve až do Jihoafrické republiky, kde jí v Kapském Městě nabídli výborné podmínky. Tehdy tančila také jako Titanie ve filmu Sen noci svatojanské. Poté byla přizvána do Skotského národního baletu, kde setrvala po tři roky, a
v roce 1996 dostala nabídku do Anglického národního baletu v Londýně, kde se vypracovala na první sólistku. Sama se domnívá, že jí hodně pomohlo propojení ruské taneční techniky, které se učila v Praze, s anglickou baletní školou. Na pražskou konzervatoř stále vděčně vzpomíná. A dosud se řídí slovy profesorky Páskové, která jí vštěpovala, že každodenní snídaní baletky má být trénink!
Jenomže slavná balerína se neztratí ani po případném odchodu z divadelních prken.
Je již také známou fotografkou, která vystavovala v Londýně i v Praze a publikovala v prestižních evropských tanečních časopisech. Dokáže skvěle vystihnout prostředí, které tak důvěrně zná, a tak nejraději fotografuje balet, kolegy a pohyb vůbec, ale v jejím portfoliu najdeme i portréty a akty. Nafotila také oficiální kalendář Anglického národního baletu. Krom toho každoročně vede v Praze vlastní Mezinárodní mistrovské kursy pro talentované tanečníky. Nejvíce se ale touží věnovat své dcerce Sabině, jak jsme mohli vidět v televizním dokumentárním medailonu.
Když před časem přerušila svou skvělou kariéru, protože toužila po dítěti, v uveřejněném rozhovoru prohlásila: „Dítě je přece mnohem víc než nějaké prestižní místo!“
Zdroj: agentura 2media
Foto: Ivan Diner a Herbert Slavík