Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Alenka v říši Tima Burtona

04.03.2010   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Alenka v říši Tima BurtonaDalší zářez na pažbě "šíleného" režiséra za doprovodu osvědčené Helen Bonham-Carterové a dvorního herce Johnnyho Deppa rozšiřuje řadu jedinečných podívaných, kterými Burton své diváky zásobuje již bezmála 40 let.

Dětská klasika Lewise Carolla Alenka v říši divů tentokrát spočinula v rukách režiséra Tima Burtona a patrně každý filmový fanda mi dá za pravdu, že v Burtonově případě šlo opravdu jen o otázku času, kdy geniální umělec předělá oblíbenou knížku k obrazu svému. V dějinách filmu bychom jen stěží hledali povolanějšího režiséra pro zpracování natolik zvláštního, fantastického a svým způsobem i rozporuplného příběhu, jakým Lewisova Alenka je. Pokud nevěříte, Burton vás za 108 minut svého spektáklu spolehlivě přesvědčí.

Poté, co Alenka (Mia Wasikowska) ne zrovna vhodným způsobem opouští vlastního snoubence, aby následovala bílého králíka do tajemné nory, ocitá se ve fantaskním světě, zužovaném krutovládou Srdcové královny (Helena Bonham-Carterová). Za pomoci Kloboučníka (Johnny Depp) a jeho přátel Alenka bojuje za sesazení „krvavé baby“ a návrat laskavé Bílé královny (Anne Hathawayová), momentálně žijící v ústraní.

Jak z nastíněného děje vyplývá, Burton se Lewisovy předlohy drží jen velmi volně. Přesto přese všechno dost možná vytvořil zatím nejpoplatnější verzi původní předloze. Burtonova Alenka je totiž magická, nádherná, podmanivá a okouzlující tím nejpředstavitelnějším způsobem, jakým je divák schopen podobně bláznivý svět vnímat.

Pro vytvoření jedinečné říše divů Burton používá vlastní osvědčené metody. Úvodní magická zahrada připomíná výtvory Střihorukého Edwarda, pestré barvy, bizardní zámek zase Karlíka a továrny na čokoládu. Tím ovšem vůbec nechci naznačovat, že by Burton vykrádal sám sebe.Přes nezvratné důkazy o tom, kdo že má tohle všechno na svědomí, Burtonova Alenka ukazuje zcela originální, mysteriózní svět, často na hranici mezi nádherným a vysloveně hororovým.

Na rozdíl od knižní předlohy, Burtonova verze zůstává přes svoji bláznivost zcela pochopitelnou a určitě zaujme jak děti tak dospělé. Vynikající herecké výkony Heleny Bonham-Carterové v roli Srdcové královny či osvědčeného mazáka Deppa alias Kloboučníka paradoxně naprosto zastiňují ústřední Alenku v podání Mii Wasikowske. Zatímco Carterová a Depp vysloveně překonávají sami sebe, Wasikowska nijak nevybočuje z šedého průměru. Čím ovšem diváka nepochybně zaujme je její výrazná podoba s herečkou Gwyneth Paltrow. O tom, že Burton, navzdory výběru své životní partnerky, má slabost pro drobné světlovlasé panenky, svědčí už jeho předchozí filmy. Wasikowska svým vzezřením sice diváka nepobuřuje, klasické představě Alenky ovšem také příliš neodpovídá.

Po vizuální stránce Burton zcela ohromuje způsobem nasnímání a zakomponování účinkujících zvířat. Scéna, v níž Srdcová královna hubuje jednoho z žabích lokajů je tak autentická, že pohledem na pokořeného žabáka jsme přesvědčeni, že jí rozumí. Mluvící zvířata pak naprosto postrádají dojem „mluvících vycpanin“ a opět působí 100% přirozeně.

Kostýmy Coleen Atwoodové patří společně s Elfamnovým hudebním podkresem k neopomenutelným prvkům Burtonových podívaných. Ať už se jedná o řadové dámy na Alenčiných zásnubách či o propracovaný kostým Kloboučníka, Atwoodová ze sebe vždy vydává to nejlepší. Elfmanova hudba pro mě nepřekračuje jeho standart (Suitu ze Střihorukého Edwarda stále nepokořuje), finální písníčka v podání Avril Lavinge ovšem není vůbec špatná. Dariusz Wolski, Burtonův kameraman ze Sweeneyho Todda, proslavený svou fenomenální prací na gothickém hororu Vrána, byl povolán do zbraně i tentokrát a skvělý výsledek jeho schopnostem naprosto odpovídá. Osobně kladně hodnotím také provedení závěrečných titulků.

Burtonova Alenka láká na 3D, nicméně, na rozdíl od Avatara, kde bez zmíněné technologie nezbývá z podívané naprosto nic, Burtonův film funguje bez potíží i v normálním kinosále. Podtrženo sečteno, závěrem je mi potěšením konstatovat, že masivní reklamní kampaň, předcházející uvedení Burtonovy Alenky v říši divů do kin byla určitě opodstatněná. Tim Burton opět připomněl, že fantazii a jeho géniovi se meze nekladou a že chodit do kina má stále smysl.

osobní hodnocení: 100%

Alenka v říši divů (Alice in Wonderland)
USA, 108 min., přístupný
režie: Tim Burton
kamera: Dariusz Wolski
hudba: Danny Elfman
hrají: Mia Wasikowski, Johnny Depp, Helena Bonham-Carterová, Anne Hathawayová, Alan Rickman, Crispin Glover a další.
premiéra ČR: 04.03.2010
distribuce: Falcon

foto: FalconKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Michaela Wilhelmová - 4.3.2010 - 10:43

Alenka se mi téže moc líbila, ale musím se přiznat, že 100 bych jí nedala. byla podmanivá, kouzelná i potřeštěná, přesně jak má být, herecké výkony Deppa i Bonham-Carterové super, ale na druhou stranu, byla svým způsobem taková, jaká se očekávala. Ano, měla Burtonův rukopis, ale obávám se, že s pořádným balíkem dlarů a technologií by jí stějně zvládl i režisér menšího formátu. Nevím, osobní názor, možná málo osobité, ke konci kýčovité s typickými vynucenými proslovy...


Od: Oldřiška Skočíková - 4.3.2010 - 20:19

Pěkně
Film jsem sice neviděla, ale líbí se způsob jakým je napsána recenze. Určitě ho shlédnu ;-)


Od: Kateřina Sovová - 4.3.2010 - 21:37

Míša: Váhala jsem mezi 90% a 100%, ale po rozležení jsem přece jenom dala plný počet.
Oldřiška: Děkuju :-)Ať se film líbí!


Od: Adéla - 14.4.2010 - 14:38


Musím trochu nesouhlasit s tím, že by Johnny Depp ve filmu překonal sám sebe. Jeho výkon ve filmu byl dobrý, nikoliv však ohromující...;)


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0431 s