Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Na co do kina - 11. týdenÚvodník: Další česká novinka ŹENY V NESNÁZÍCH láká do kin - a možná to bude opět mimořádný úspěch. Milovníci akčních filmů si určitě najdou nejnovější film Petera Jacksona PEVNÉ POUTO i akční fantasy LEGIE. A možná nepohrdnou ani Charlie Chanem jako CHŮVOU V AKCI.

Článek: Milovníkům napětí a akce jsou v tomto týdnu určeny dva filmy. První má je akční komedií a český distributor Falcon jej do kin uvádí pod titulem CHŮVA V AKCI. Americký originál nese název "The Spy Next Door" - tedy &Spion odvedle. Námět je jednoduchý - agent CIA zjistí, že být špiónem je vlastně jen legrace v porovnání s úkolem pohlídat tři děti. Zasloužilý tajný agent, kterého si střihla hvězda kung-fu filmů Jackie Chan, musí tentokrát zvládnout děti své přítelkyně, aby si vysloužil jediné slůvko - ANO. Na zvládnutí prcků musí vynaložit všechny triky, které se naučil v dlouholetém výcviku. A aby to bylo napínavější, tvůrci v čele s režisérem Brianem Levantam do jeho výchovného působení namontují i akci pro Chana typickou. Jedno z dětí si omylem stáhne z jeho počítače supertajná data, která z domu udělají cíl odvěkého nepřítele z řad ruských teroristů. I bez toho to bylo o život, ale teď nastává opravdový blázinec . . .

55letý mistr bojových umění Jackie Chan je stále mrštný a pohyblivý a jak říká producent Bob Simonds "dokáže neuvěřitelné kousky." Ve filmu se ukáží "všechny jeho typické kaskadérské kousky" a navíc Chan ukazuje "i méně známou, citovější stránku." Takže si připravte nejen nervy ale i kapesníčky na "bondovku pro děti" jak píše Mirka Spáčilová.

Schválně si po skončení filmu odpovězte - zvládly byste tuto trojku Vy?
********************

Druhý akční film je balen do fantastického roucha. Přichází s ním opět Falcon a pod názvem LEGIE (plakát v perexu) nabízí "Originální a děsivé zpracování Apokalypsy od režiséra a scenáristy Scotta Stewarta."

V zaprášené restauraci v mojavské poušti budete svědky poslední pozemské bitvy. Zatímco se lidstvo samo ničí v záchvatech divoké zuřivosti, sem panika ještě nedošla. Majitel zaprášeného motorestu Bob Hanson (Dennis Quaid) se svým partnerem Percym (Charles S. Dutton) se poklidně věnují své práci. Krásná servírka v pokročilém stupni těhotenství Charlie (Adrianne Palicki), obsluhuje u snídaně Sandru a Howarda, dobře zajištěný pár (Kate Walsh a Jon Tenney) a jejich dospívající dceru Audrey (Willa Holland), kteří tu čekají na to, až jim Bobův syn Jeep (Lucas Black) opraví auto.

Když vypadne televize a posléze i telefony, uvědomují si všichni přítomní, že ztratili veškerý kontakt s okolním světem. Zatímco se snaží přijít na to, co se vlastně stalo – zemětřesení? teroristický útok? - vstoupí do motorestu příjemná stará žena (Jeannette Miller) a objedná si od Charlie steak. Když ho dostane, začne ale po všech přítomných pokřikovat velice šokující hrozby. V několika málo vteřinách odhalí, že disponuje nadlidskou sílou a zaútočí na Howarda, kterého velice vážně zraní.

Zoufalé snahy o zajištění lékařské pomoci skončí předčasně poté, co se z motorestu následkem neproniknutelného oblaku hmyzu stane jediné bezpečné místo široko daleko. Zatímco si lidé v něm začínají zvolna uvědomovat vážnost své situace, objevuje se cizinec (Paul Bettany) s celým arzenálem kradených zbraní. Oznámí Charlie, že její nenarozené dítě je poslední nadějí lidstva a že je ochoten udělat cokoliv, jen aby ho ochránil.
*****************************

Třetí premiéru týdne jistě již očekávají ti, jimž při vyslovení jména režiséra Petera Jacksona okamžitě naskočí Pán prstenů. Jeho nejnovější film PEVNÉ POUTO (The Lovely Bones) nese podtitul "Příběh o životě a o tom, co následovalo po něm."
Začíná slovy: „Jmenuji se Susie Salmonová. Bylo mi čtrnáct, když mě zavraždil.“ A poté začíná hlavní hrdinka filmu Pevné pouto vyprávět svůj nevšední životní a posmrtný příběh.

Film je adaptací stejnojmenné knížky Alice Sebold, známé i z českého překladu, která se stala pravou literární senzací. Susie (Saoirse Ronan) je obyčejná čtrnáctiletá holka, která udělala tu chybu, že šla jednoho dne ze školy domů zkratkou přes pole. A ...

... A po dramatu na zemi nastává přechod k posmrtnému životu v bílém krajině s hejny ptáků a vodopády. Thrillerové zemské naladění se utopí v selankovitém světě "tam nahoře" a ve vzpomínkách.

S filmem do kin přichází Bontonfilm, který ve svém distribučním materiálu o něm píše: "Uvězněna v kouzelném a tajemném posmrtném životě, Susie si musí vybrat mezi touhou po pomstě a přáním, aby se její blízcí uzdravili z tragické ztráty a mohli jít životem dál. Co začíná jako šokující vražda, pokračuje napínavým, vizuálně lákavým dobrodružstvím skrz spojení vzpomínek, lásky a naděje směrem k překvapivému a emočně náročnému zúčtování. Ve filmu září držitel oscarové nominace Mark Wahlberg a držitelky zlaté sošky Rachel Weisz a Susan Sarandon, spolu se Stanley Tuccim, Michaelem Imperiolim a na Oscara také nominovanou Saoirse Ronan v hlavní roli malé Susie Salmonové."


Záběr z filmu Pevné pouto

***********************

Na konec jsem si nechal to pro nás Čechy asi nejzajímavější a možná i z nabídky nejlepší film. Režisér Jiří Vejdělek, který si udělal jméno již prvním filmem ÚČASTNÍCI ZÁJEZDU a je podepsán i pod filmy ROMING a VÁCLAV, nazval svůj nejnovější film ŽENY V POKU&SENÍ.

Hrdinkou snímku je odbornice na manželské problémy. Už na začátku příběhu zjistí, že se dostala do situace, jaké řeší se svými pacienty. Její manžel je přistižen in flagranti s mladší atraktivní ženou a ona se ocitne sama na prahu nového života. Radit druhým je jejím povoláním a jde jí to dobře. Ale poradit sama sobě? Dvacetiletá dcera jí chce být oporou, zároveň se však potýká s nástrahami vlastní první opravdové lásky. Pomocnou ruku nabídne "černá ovce rodiny" babička Vilma, bývalá herečka, která na všechny situace aplikuje svéráznou školu života. Rozpaky nad novým životem a případným novým vztahem přesvědčivě zahrála Lenka Vlasáková, kritikou ceněná za roli ve filmu LEA a vystupující třeba v Hřebejkových filmech Kawasakiho růže a U mě dobrý. A nejen rozpaky, ale i novou (ne však životní) lásku si dovede srdečně prožít. Jak by ne, když má za poradkyni Elišku Balzerovou (doktorku z Nemocnice Na kraji města). Ta se na plátno v roli Vilmy vrací po dlouhých letech - naposledy jsme ji mohli vidět ve filmu S TEBOU MĚ BAVÍ SVĚT. Tentokrát dostala komickou roli a zhostila se jí se šarmem a půvabem, jaký se na starší (ne však starou), světem protřelou ženu sluší. Její filozofie o tom, že "život se má žít naplno" dodá optimizmus do duše nejen její filmové dceři, ale všem divačkám v hledišti, byť to není život zrovna podle pravidel morálky. "Vilma je vášnivá, živočišná, do všeho jde naplno," říká Eliška Balzerová o své postavě.

V dalších rolích se zaskví Veronika Kubařová, Vojtěch Dyk, Jiří Macháček a Roman Zach. "Rozhodně si myslím, že to není film jenom pro ženy. Už proto, že je spousta chlapů, kteří se nemohou ženám zasmát doma, tak mají příležitost udělat tak v kině," řekl ČTK režisér. Při psaní scénáře vycházel prý i ze svých životních kotrmelců.
Vejdělek si přeje, aby jeho snímek byl romantickou, pikantní i citlivou komedií, kterou složí hold ženám za jejich lásku, obětavost, toleranci a geniální schopnost najít během tří sekund ve staromládeneckém bytě pár čistých ponožek.
Foto: csfd.cz, dokina.tiscali.cz, falcon.cz


Trojice "žen v pokušení" na lovu mužů


15.03.2010 - Stanislav Polauf