Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - VOLVER - TV tip - Mistrovské dílo Pedro AlmodóvaraÚvodník: Divák, který miluje svérázný styl španělského režiséra Pedro Almodóvara (připomeňme třeba filmy SPOUTEJ MĚ, VYSOKÉ PODPATKY, MLUV S NÍ či z poslední tvorby BOLEST A SLÁVA,či ROZKOŠ V OBLACÍCH) , si jistě nenechá ujít znovuuvedení íjeho filmu VOLVER na televizní obrazovce. A těm můadým či méně znalým, kdož ještě Almodóvarovu filmovou krmi nezkusili, toto dílo vřele doporučujeme.

Článek: Slovo "volver" znamená ve španělštině "vrátit se".  Pro jeho režiséra Pedra Almodóvara představuje hned několik návratů: ke komedii s prvky černého humoru, které ho proslavily, po předchozím filmu ŠPATNÁ VÝCHOVA, kde měl pouze muže (resp. homo- a transexuály) návrat do světa žen a také ke spolupráci s herečkami Carmen Mauraovou, Lolou Dueňasovou, Chus Lampreaveovou a především s krásnou Penélope Cruzovou.

Je to také návrat do vrcholné režisérské formy a také návrat do jeho rodného kraje La Mancha, kde je podle statistik největší počet bláznů na počet obyvatel a kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů. Na rozdíl od Soledad (Lola Dueňasová) je vdaná Raimunda (Penélope Cruzová) hezčí, enegičtější a přes starosti s manželem optimističtější. Nosí v sobě ale jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela, ale zjevuje se jako duch (?!), aby dořešila své záležitosti s těmi, jichž se týkají...

 

Pohled na životy žen tří generací, které pojí pokrevní pouto i schopnost přežívat a řešit nástrahy osudu, je nesen v typickém almodóvarovském stylu - snad by se dal nazvat svérázným neobarokem (znáte z francouzské kinematografie) spojeného s prvky magického realizmu (jak ho znáte z Jižní Ameriky). Almodóvarův film obsahuje současně realistické i fantastické prvky, jakoby nic překračuje hranici mezi tragédií a komedií, mezi životem a smrtí, mezi realitou a zázrakem. Almodóvar, jak kdysi Fellini, bez komplexu spojuje nízké a vysoké umění. Je to "kýčovitě pastelové melodrama jako dávné hollywoodské filmy v Technicoloru s barvami v jasných tóninách, melodrama, které se ze selanky najednou vkrade v nejtajemnější, nejvíce utajované oblasti života." Jde také o nejvíce feministický film Almodóvara - všechny ženy nemají na muže dobré vzpomínky - na živé ani na mrtvé. Máme tu mrtvolu, máme tu mrtvou matku, která se vrací a mnoho podivností, které by v jiném filmu byly k nesnesení. Ne tak u Almodóvara - duch matky stále žije, protože Španělé věří, že mrtví jsou tu pořád s námi, že žijí v nás, mluví s námi, snaží se odčinit, čím se na nás provinili. Almodóvar říká: "Oni neumírají. Já sám, ač jsem neznaboh, nemohu uvěřit na smrt." A výrazem té nevíry je právě film, kde mrtví mohou být spolu s živými a nikoho to nepřekvapuje.

VOLVER byl uveden na festivalu v Cannes, kde získal zajímavou cenu - všechny herečky filmu dostaly společně cenu za ženský herecký výkon - Penélope Cruzová a Lola Dueňasová (sestry), Carmen Mauraová (babička), Blanca Portilloová (nemocná sousedka), Yohana Coboová (Paula, dcera Raimundy), Chus Lampreaveová (teta Paula).
 
Při rozdělování evropských Cézarů pobral Almodóvar co se dalo - stal se nejlepším evropským režisérem roku, cenu dostala Penélope Cruzová za hlavní roli, nejlepší hudbu složil pro Volver Alberto Iglesias, cenu za kameru dostal José Luis Alcainé a film získal navíc Cenu diváků.

Film není ale jen návratem. Je to film o rodině a rodinných tajemstvích, o vztazích matky a dcer, o solidaritě a odpuštění. Přináší silné emoce, které jsou ale starostlivě vyvažované laskavým humorem. Tak jak to umí snad jen Almodóvar.
Foto: falcon.cz
**************************************** 
VOLVER (Volver)
Španělsko 2005, režie Pedro Almodóvar,
v televizi na programu Filmbox Premium v pátek 13. spna od 22,15 hodin

 

06.08.2021 - Stanislav Polauf