Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Porota v Krakově ocenila ProtektoraÚvodník: Český film Protektor režiséra Marka Najbrta získal hlavní cenu na III. ročníku festivalu nezávislého filmu Off Plus Kamera v Krakově. Hlavní soutěže Making Way se zúčastnilo 12 hraných filmů z celého světa. Na závěrečném ceremoniálu v neděli 25. dubna ocenění převzal režisér a spoluautor scénáře Marek Najbrt.

Článek: Získal také grant Polského institutu filmového umění. „Potěšilo nás, že se porota na vítězství Protektora jednomyslně shodla,“ řekl režisér Najbrt a scenárista Benjamin Tuček dodává: „Do Krakova jsme jeli společně s ostatními tvůrci filmu a společně se teď radujeme z ceny, která nám umožní zahájit práci na našem dalším scénáři.“

Příběh osudové lásky manželské dvojice Hany a Emila, odehrávající se v letech 1939 až 1942, Protektor má na svém kontě řadu dalších úspěchů: výroční cenu českých filmových kritiků Kristián za nejlepší hraný film, šest Českých lvů včetně kategorie „nejlepší film“ a ceny kritiků, hlavní cenu na festivalu v Denveru, projekce na několika festivalech světové třídy včetně Londýnského filmového festivalu a Mezinárodního filmového festivalu v Palm Springs. Jasně je vidět, že silný lidský příběh, zasazený do hektické doby a prostředí, strhne nejen českého diváka a odbornou ekipu, připravenou právě takový snímek hodnotit. Zabodovat s tímto tématem v Polsku je pomalu střelba do černého. Tentokráte přímo do středu.

Protektor vznikl ve společnosti Negativ v koprodukci s Českou televizí a společnostmi UPP a Soundsquare. Českou premiéru měl 22. září 2009 a 12. dubna Sony Music Entertainment Czech Republic vydalo DVD Protektor s atraktivní nadílkou bonusů.

Zdroj: 2media.cz, s.r.o., obrázky www.2media.cz
01.05.2010 - redakce