Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Fenomén Egypt?



Úvodník: Příběh prince Amuna, prvorozeného syna faraóna Ramsese II. a jeho manželky Nefertari, ožil 27. dubna na velkých obrazovkách i za mikrofony. Plný bar Solidní nejistota v Praze se zúčastnil křtu projektu Egypt, u jehož vzniku i realizace stojí Richard Pachman. Zvědav na plný plyn jsem byl hlavně na to, jak se zvuk při křtu liší od toho na právě poslouchaném CD.

Článek: Především si řekněme, že egyptologie nás bezpochyby oslovila v nejrůznějších formách člověčenství a během našich životů se stala, možná nepochopitelným, leč zřetelným fenoménem, jež nás kdy ovlivňoval. A při pohledu na starý Egypt si přiznejme, že nejen nás. Vzpomeňme jen legendární film Kleopatra s Liz Taylorovou. Egyptská kultura obecně je jednou z nejvýznamnějších a nejmonumentálnějších kultur v dějinách lidstva. Ale i když utečeme k ryze praktickým stránkám života, obrovská přehrada Asuán na Nilu, respektive její stavba, se stala fenoménem sama. Z egyptologie se stala regulérní vědní disciplína. Zakladatelem české sekce je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Jeho zásluhou byl v r. 1925 na půdě Filozofické fakulty UK založen egyptologický seminář, Lexa se o dva roky později stal prvním řádným profesorem egyptologie v tehdejší ČSR. Dnes je egyptologie v České republice představována především dvěma pracovišti: Českým egyptologickým ústavem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře (ČEgÚ UK) a větví Předního východu Náprstkova muzea v Praze (NpM).


Richard Pachman jako Amun

Richard Pachman jde na Egypt s muzikantskou výbavou. Multimediální umělec.  Rodák z Olomouce vystudoval konzervatoř Jaroslava Ježka (kompozice a zpěv), výtvarnou stránku svého projevu na lidušce v Olomouci, obecné vzdělání na gymnáziu tamtéž. Říká, že stál u zrodu 25 CD. Při poslechu toho s titulem Egypt je jasné, proč se v minulosti etabloval relaxační hudbou. Jeho CD Dreams (nejprodávanější relaxační CD roku 1993) a CD Sun (nejprodávanější relaxační CD roku 1994) odstartovalo následné koncertování v USA, mimo jiné s Newtown Symphonic Orchestra a koncerty v Klementinu v Praze. Pro muziku na právě rozebíraném cd si zvolil povídku ze své knihy Jak chutná život (tedy i spisovatel). Říkám za něj, velmi. Ale zpět k úvodníku. Zvuk na křtu a albu se liší diametrálně. Zatímco v Solidní nejistotě jsme jej vnímali jako nevyvážený, občas vybuchující sud střelného prachu, občas zašumlovaný v bábinině šátku (vím, zvukař), na albu je to jiná.

V dvaceti nahrávkách sledujeme Amunovu pouť životem. Roztodivný příběh. Ale pojďme prohlédnout jednotlivé stavební kameny díla. &Skolený hlas zpěváka Pachmana je v písních sice někdy v kontrapunktu s příjemně překvapujícím sameťákem Hany Blochové, ale když se podaří naplno vnutit posluchači představu chrámového prostředí, není o čem. Naprosto zapadá do soukolí, když ženský hlas je lídrem a mužský plní roli druhého. Rozmařilé se mi zdá ale to, že album osciluje mezi třemi jazyky. České texty i ty v staroegypštině se mi zdají adekvátní formě, ale proč někdy angličtina? Exhibicionismus? Je mi jasné, že pokud se má album prodávat venku (a má na to), pak s češtinou se to zdá passé. Pak ale měly přijít 2 verze. Pro domácí trh a pro export. Možná zbytečné. Domácí trh si s angličtinou poradí, nepochybuj. Velice příjemné jsou vstupy jiných nástrojů, jež neposloucháme každý den. Egyptská harfa, tromba marina, duochord, santur, cornamusa. Zjistil jsem konečně, jak zní píšťala s měchuřinou. Hana Blochová a Pavel Polášek odvedli dobrou práci. Chci zmínit ještě bubny a perkuse Tomáše Reindla.


Hana Blochová a Amun

Hana Blochová
se zde představuje v ohromně zajímavé pozici. Ředitelka životaschopného projektu Festival staré hudby v Českém Krumlově zde vystupuje jako textařka, zpěvačka a instrumentalistka. &Siroký záběr. Klobouk dolů. Až budete poslouchat, nešlápněte na scarabea. Člověk nikdy neví. A tihle tvorečci a písky se z nahrávky jen sypou. Na mě ano.

Richard Pachman, Hana Blochová: CD Egypt
fotografie
www.pachman.cz


04.05.2010 - Jaromír Komorous