Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Když se rozezní…stůl.Úvodník: Ano, čtete dobře. O tom, že hrát lze i na obyčejný dubový stůl, přesvědčila ty, kteří v pondělí 26.dubna zavítali do pražského Paláce Akropolis, polská skupina Karbido.

Článek: Cenami ověnčené představení Stolik (Stůl) polské hudební čtveřice Karbido (více čtěte zde) zažilo svoji českou premiéru v komorním prostředí pražského Paláce Akropolis. Hlediště netradičně postavené do kruhu okolo na pohled nikterak výjimečného stolu, odlišujícího se snad pouze změtí kabelů od nejrůznějších nazvučovacích aparatur, dávalo již před začátkem představení tušit nevšední zážitek.

Úvodní ticho ztemnělého sálu s jediným osvětleným stolem, za nějž usedli čtyři tajemně vyhlížejícími postavy, přerušily „záseky“ čepelí malých nožíků, v promyšlené souhře házené na desku stolu. Původní rytmus brzy doplnily šikovné ruce muzikantů, kteří nejnápaditějšími způsoby posléze vyloudili ze stolu nejenom tóny, ale překvapivě také velmi poslouchatelné melodie. To vše za pomoci smyčce, kovových čepelí a několika předmětů, které se na každém stole mohou běžně vyskytnout. Ke slovu tak přišly například skleničky anebo mosazný zvonek. Jediným podstatným vylepšením, jehož se muzikanti dopustili, tak byly kytarové struny, připevněné k jedné straně desky stolu.

Během přibližně hodinového koncertu skupina předvedla, že na stůl dokáže zahrát nejenom ethno styl, který bychom ostatně u podobného „hudebního nástroje“ očekávali, ale například také tvrdší kousky s nádechem metalu. Právě první polovina, v níž zaznělo výše jmenované, sklidila u diváků největší ohlas. Nicméně, dobrý dojem z perfektní souhry a zajímavých nápadů, které obecenstvo v první půli takřka zvedaly ze židlí, poněkud pokazila druhá část koncertu, která kromě zapojení různě naladěných sklenic takřka nic nového nepřinesla a paradoxně (anebo cíleně?) své posluchače takřka uspala. Přes závěrečný upřímný aplaus, byl patrně největším zklamáním závěrečný přídavek, kterého se nadšení posluchači nedočkali. Ve finále pak také plná cena 250 korun za osobu se nám vůči zhruba šedesátiminutové produkci, byť originální, zdála poněkud vysoká.

Přes výše zmíněné vady na kráse jsme ovšem návštěvy koncertu nelitovali- Stolik rozhodně představuje něco nového, také atmosféra celé produkce byla více než příjemná. V konečném hodnocení tedy udělujeme 70%.

foto: palacakropolis.cz

03.05.2010 - Kateřina Sovová