Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Kubánský underground rozezní Halu CÚvodník: Vůbec poprvé zažije Česká republika vystoupení kubánské undergroundové skupiny. Energická a nevyzpytatelná experimentální skupina Omni Zona Franca, která se prohlašuje za apolitickou a vyzývá k duchovní revoluci, se představí 7. května v pražském prostoru Hala C.

Článek:

Omni Zona Franca jsou anarchistickými umělci, kteří vytvářejí nesmírně různorodé spektrum akcí – nejčastěji ve veřejném prostoru. Multidisciplinární skupina se zabývá konceptuálním uměním, happeningy realizovanými v ulicích kubánských měst, hudbou, poezií a alternativním divadlem. Snaží se o přímý kontakt mezi uměleckým projevem a každodenním životem na Kubě.


Během sedmi let uspořádali na Kubě, zcela bez finančních prostředků, přes 200 veřejných vystoupení. Přestože spreje jsou pro členy skupiny nedostupným luxusem, pomalovali havanská předměstí graffiti. Jejich cílem je prosadit umělecké vidění světa mezi nejširší veřejnost. Do jejich provokativních akcí se zapojují náhodní kolemjdoucí i celá předměstí.


V pátek 7. května vystoupí Omni Zona Franca na benefiční prezentaci své tvorby (vstupné dobrovolné = 100% pro umělce na zajištění jejich cesty do Evropy) v Praze v prostoru HALA C v 19:30 hodin (Drahobejlova 15, Praha 9 – Libeň, metro Českomoravská, tramvaj 3 zast. Ocelářská, tramvaj 8, 19 zast. U svobodárny).

Omni Zona Franca představí:

• graffiti malované přímo v prostorách Haly C
• vlastní dada a surrealistickou poezii - v pracovním překladu do češtiny
• zvukovou poezii
• provokativní happeningy z kubánských měst (video a fotodokumentace + autorský komentář s překladem)
• videoklipy a videoart
• experimentální hudbu
• uvaří kubánské vegetariánské jídlo a rádi se zúčastní diskuse, a tak přiblíží širší kontext díla a podmínky, za nichž na Kubě žijí a tvoří

Zvláštním hostem bude slampoetrista Bohdan Bláhovec (poznali se během prvního vystoupení v Praze a ihned se domluvili na spolupráci).

Podívejte se na videoukázky z akcí kubánské skupiny OMNI ZONA FRANCA:

http://www.youtube.com/user/omnizonafranca#p/u/25/JrACiwxvdlA

 

http://www.youtube.com/user/omnizonafranca#p/u/33/PoFQ3tP9fgE

 

http://www.youtube.com/user/omnizonafranca#p/u/35/j3BWu_FLGps

 

http://www.youtube.com/user/omnizonafranca#p/u/17/hfGK_cXLGhU

 

Omni Zona Franca nemá mnoho společného s tradiční karibskou kulturou. Elektronické beaty jsou u ní osou zvukových i obrazových koláží, umělci využívají undergroundovým způsobem prostředky digitálního věku. Reprezentují subverzivní umění, které má na jednu stranu globalizované rysy a zároveň je formované svým domovským lokálním prostředím.

Skupina také vystupuje v připravovaném celovečerním filmu Anarchismus pro začátečníky, který režisér Filip Remunda (spolurežisér snímků Český sen a Český mír) natáčí na několika světadílech. Snímek podpořený programem MEDIA Evropské komise a Státním fondem ČR pro kinematografii bude mít premiéru v roce 2011.


Omni Zona Franca se představila našemu publiku poprvé bezprostředně v den příletu 28. dubna během uvítacího večírku v café Peňa a v sobotu 1. května v Táboře, klubu Millenium, kde společně s představiteli japonského a severoamerického punku představila svůj projekt „Spojené státy undergroundové“. Omni Zona Franca a přední americké hardcore punkové kapely si pozval do Tábora na oslavu svých padesátin baskytarista amerického jazzcorového dua Sabot Chris Rankin. V klubu Millenium vystoupili u nás dobře známí stylově spříznění kanadští NoMeansNo, kalifornští Victims Family a japonský experimentální soubor Le Silo.

Pražské vystoupení pořádají filmaři Filip Remunda a Michal Gábor ve spolupráci s Táborskou stanicí pro kulturní výměnu CESTA (http://www.cesta.cz) a Halou C (http://www.kulturajinak.com) .

Zdroj: www.artsmarketing.cz

 06.05.2010 - redakce